| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Ce metode stiti ca sa prind mai multa incredere in mine, sa fiu mai tupeist, mai increzator, mai optimist? Eu sunt mai timid, mai retras si as vrea sa fiu invers... Stiti un film motivational ceva, sau o carte? Orice dar nu la psiholog happy
multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca filmul the secret m-a ajutat mult,desi sunt un sceptic si am o gandire realistica,e un doc ce il recomand,dar sa ai o gandire critica cand il vezi,recomand sa intri intr-un grup social,pe bune fa efortul asta, omul este progamat sa socializeze,putini nu fac asta de frica,dar noi vrem sa vorbim,esentia noastra vrea, vorba aia gandesc deci exist, un doc nu te va schimba doar experientele, fa primul pas spre asta, eu mergeam la întruniri de astea, cunoasteam persoane noi astfel

| Frank51 a răspuns:

Nu poti sa schimbi ceea ce esti, tocmai asta iti ofera o unicitate. Trebuie sa te accepti asa cum esti, sa te placi. Nu uita ca poti sa muncesti pentru tine ca sa devii mai bun, atat la capitolul fizic, cat si la cultura, limitele sunt departe deci poti deveni un om de succes cu putina perseverenta!

| Sofer a răspuns:

Singur trebuie sa schimbi sa devi tupeist cu mai multa încredere în tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentu inceput ai nevoie de curaj asa ca du-te sa dormi in padure o luna de zile singur fara tehnologie si carti revi acasa citesti cateva pasaje din Biblie te gandesti la teoria existentei si incepi sa te dai cu capul de pereti iar in final incepi sa inveti aceasta poezie care o sa te motiveze sa lupti din rasputeri sa obtii ceia ce iti doresti:

Lupta vieţii

Copiii nu-nţeleg ce vor:
A plânge-i cuminţia lor.

Dar lucrul cel mai laş în lume
E un bărbat tânguitor.

Nimic nu-i mai de râs ca plânsul
În ochii unui luptător.

O luptă-i viaţa; deci te luptă
Cu dragoste de ea, cu dor.

Pe seama cui? Eşti un nemernic
Când n-ai un ţel hotărâtor.

Tu ai pe-ai tăi! De n-ai pe nimeni,
Te lupţi pe seama tuturor.

E tragedie nălţătoare
Când, biruiţi, oştenii mor,

Dar sunt eroi de epopee
Când braţul li-e biruitor.

Comediant e cel ce plânge,
Şi-i un neom, că-i dezertor.

Oricare-ar fi sfârşitul luptei,
Să stai luptând, căci eşti dator.

Trăiesc acei ce vreau să lupte;
Iar cei fricoşi se plâng şi mor.

De-i vezi murind, să-i laşi să moară,
Căci moartea e menirea lor.

Cand inveti aceasta poezie ai nevoie si de instumental:
https://www.youtube.com/watch?v=X-6naKmtXLc
https://www.youtube.com/watch?v=XidKZ4U74vM
Sper ca te-am ajutat.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Doar tu îți pot da încrederea în tine. Tu ești psiholog _ul tău.

Fi cum vrei tu sa fi.

Totul este doar în mintea ta. Și doar tu îți poți controla mintea, fizicul.