| katy a întrebat:

Ce parere aveti de acea stire :"Tata de 13 ani si mama de 15 ani" este incredibil cum adolescentii din ziua de azi sunt scapati de sub controlul parintilor. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Amylee_1318 a răspuns:

"Cand copii nasc copii, copilaria moare de doua ori."
Nu sunt deloc de acord cu genu asta de intamplari. Lumea se grabeste mult prea repede si acesti adolescenti nu-si dau seama ca viata lor e practic ratata.
Parintii sunt de vina, asta e clar, dar si lipsa de informare, contribuie la asta.E mare pacat ca se intampla acum, cand esti in proces de crestere si formare, cand incepi sa te maturizezi.E o maturizare mult prea brusca si care practic nu ajuta, ci ucide...

8 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Sunt perfect de acord cu tine. Rar am mai întâlnit aşa o lipsă de responsabilitate şi de simţ al realităţii. Practic, copiii ăia îşi distrug întregul viitor.
În principial, este vina lor, întrucât la vârsta asta majoritatea adolescenţilor cunoaşte deja amănunte în legătură cu actul sexual şi posibilele lui consecinţe, însă nu neg că şi părinţii au jucat un rol important în toată această poveste. Dacă nu le-ar fi lăsat atât de multă libertate şi acordat oportunitatea de a face aşa ceva, probabil nu s-ar fi ajuns la o 'familie' atât de tânără. Stau şi mă gândesc... câtă naivitate şi nonşalanţă!
Oricum, eu sunt de părere că educaţia pleacă de acasă. Şi dacă 'acasă' nu îţi oferă o educaţie potrivită, n-ai şanse.

Răspuns utilizator avertizat
| Castiel a răspuns:

Agree tzintzi, in general doar romi fac cacaturi din astea... Romania se transforma intr-o tara bolnava! De abia astept sa vad cum va fi peste 10-20 anilaughing!

| Elena1234456 a răspuns:

Mie mila de ei happy. Acum fac copii, la 20 de ani ce o sa faca? O sa invete abecedarul?

| katy explică:

Acei doi copii nu erau romi si nici romani.erau din america si daca imi aduc aminte bine, unul din ei era crescut de bunici.nu imi amintesc exact. oricum si-au distrus viata. pustiul de 13 ani confirmase ca va fi un bun tatalaughing dar la 13 ani un copil i se pare ca o papusa cu care se joaca si apoi se plictiseste de ea si o arunca.nu stiu daca va avea cine sa creasca acel bebelus.e un caz pierdut dupa parerea mea

| PinkTerror a răspuns:

Mare mare pacat... si o preconceptie idioata ca cei care sunt minori si fac copii sunt rromi. sa fim seriosi in zilele noastre copii incep din ce in ce mai devreme... prietenii care se lauda prietenele care rad de tine, pun pe acesti copilasi o presiune enorma. da au si parinti o parte din vina, dar vina este a noastra a tuturor pentru ca nu suntem in stare sa le protejam copilaria cat mai mult.
si nu cred ca parinti pot face mare lucru depinde de fiecare cum gandeste si cat de puternic este fata de cat de puternica e dorinta de a te integra.

sper ca te-am lamurit cu parerea meahee hee have funwinking

| tzintzi a răspuns:

Needucatie.inmultirea romilor v-a duce Romania in si mai mare criza.Pun pariu ca acei minori is romi happy

| caius a răspuns:

Doamne o sa se duca naibii tara asta
Daca in stadiul asta am ajuns, in 10-15 ani sunt tare curios ce o sa se imtample.
Acum nu poti sa dai vina numai pe parinti ca ei poate lucreaza de nebuni ca sa-si poata intretina familia. Vina in principiu e a copiilor si a societatii in general, pentru ca atunci cand vine vorba de sex toata lumea sare de nebuna, nimeni nu e deschis la minte incat sa explice adolescentilor ce se poate intampla; desi ar putea sa caute si ei pe net ca de aia s-a inventat google, dar ma rog.