| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre acest citat?
Leonard Cohen spunea ca,, O prietenie intre un barbat si o femeie, daca nu e bazata pe sex, e ori ipocrizie ori masochism

"bărbaţii şi femeile nu pot fi prieteni pentru că tensiunea sexuală le va sta mereu în drum",

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Despre friend zone nu ai gasit nimic?
Acum daca ea nu simte nimic pentru el, e putin probabil sa vorbim de tensiune sexuala.
Fara putina atractie cahiar nu se poate.
Dar cu timpul poate sa apara, nu e chiar imposibil.

| RAY explică (pentru ROB3RT89):

Cred ca e despre e friend zone vorba, fetele vad in baieti prieteni iar baieti vad iubite
În primă fază au fost chemate 88 de perechi tinere de prieteni. Fiecare subiect a fost rugat să coteze nivelul de atracţie fizică pe care o simte faţă de prietenul său, într-un chestionar confidenţial. A rezultat că bărbaţii, indiferent dacă se aflau într-o relaţie sau nu, sunt atraşi sexual de prietenele lor mai mult, în timp ce în sens invers acest lucru se întâmplă doar rareori.

De asemenea, bărbaţii care au răspuns chestionarului presupun că prietenele lor sunt mult mai interesate de ei decât conştientizează sau vor să recunoască.

Majoritatea femeilor, în schimb, nu au probleme în a păstra o relaţie platonică cu un bărbat, potrivit studiului. Cele care s-au arătat, însă, interesate şi sexual de prietenii lor au fost în egală măsură femei singure şi femei implicate într-o relaţie.

Totodată, femeile care au o relaţie stabilă ar putea fi mai atrase de prietenii lor bărbaţi dacă ar avea probleme în viaţa de cuplu. În schimb, femeile, singure sau nu, sunt foarte puţin atrase de prietenii lor care sunt implicaţi în relaţii.

În a doua parte a studiului au fost chestionate 140 de perechi de prieteni de vârstă mijlocie, aproape toţi subiecţii fiind căsătoriţi. În acest caz, nivelurile de atracţie dintre bărbaţi şi femei au fost aproximativ egale.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru RAY):

Da,interesant.
Dar uneori nu se poate dovedi ca rezultatele sunt adevarate, cum nu se poate dovedi nici sinceritatea celor care participa.
Cu toate ca nu ar avea nici un motiv sa minta.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Femeiile reusesc sa tina o relatie platonica din doua motive:
1. Libidou sexual mai mic ca al nostru. Asta inseamna ca slabe sanse sa se excite cand isi vede amicul.
2. Daca eu ma deschid emotional in fata unei tipe ea nu va interpreta asta ca un semnal, deoarece asta e modul lor de-ai interactiona, dar daca o femeie se deschide in fata mea emotional, pentru mine ca barbat e un semnal ca ea e atrasa de mine, desi nu e cazul. De aici rezulta ca aunt sanse mari ca untip sa se indragosteasca de o tipa pe motiv ca aceasta s-a deschis emotional si e vulnerabila, dar femeiile nu percep astfel lucruriile. Noi intre noi rare ori ne deschidem emorional, de aia consideram un semnal de incredere, adica un stimulent, cand o femeie face asta, totusi ele in genre fac asta mai des ca noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu prea cred intre prietenia intre femei si barbati dar nu neaparat pentru ca simti nevoia sa te culci cu ea/el ci pur si simplu pentru ca incepi sa indragesti acea persoana

| Hammurabi a răspuns:

Și care e problema? Am destule prietene cu care sunt "tensionat sexual". Și? Chestia asta chiar e bună, e un liant, menține prietenia. Și chiar dacă ar fi să se întâmple ceva vreodată, nu cred că asta poate strica prietenia pentru că s-ar întâmpla fără nici un fel de așteptări din partea niciunuia. În rest, fiecare are unde să se detensioneze. laughing

| SG1995 a răspuns:

E o tampenie, da o prietenie apropriata nu se poate, dar o relatie de amicitie e posibil. Cunosc destule tipe, vorbesc cu ele, etc., dar nu inseamna ca vreau sa mi-o trag cu toate. Dar da are si el undeva dreptate, o prietenie de aia profunda cu sexul opus nu se poate daca esti hetero, nu doar din cauza nevoi sexuale, cat din cauza nevoi emotionale. Barbatii si femeiile au o perceptie diferita a prietenie, noi de exemplu nu deschidem usor emotional, iar daca o tipa care e in caracterul ei sa se deschida emotional o face in fata unui tip, asta va percepe ca un semnal relational, in schimb femeiile se deschid mai greu sexual, iar noi suntem predispusi mai usor la asta. Deci o simpla amicitie e posibila, dar o relatie d'aia de prietenie profunda cu sexul opus fie duce la o relatie, fie la suferinta unei din parti, care in cele mai multe cazuri e tipul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti amintesti, cand ti-am spus ca in patul meu poti ajunge doar daca esti masochist, prieten drag?happy
Despre asta vorbeam.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista prietenie intre barbati si femei, o femeie poate fi doar prietenul tau cu beneficii. Totusi acum Vorbind de prietenie in general, si cu acelasi sex. O femeie este incapabila sa aiba si o prietenie cu alta femeie, o prietenie dintre 2 femei nu va fi nici pe departe la fel de puternica ca prietenia unor barbati. Deoarece ele concureaza mai mult ca noi, de ce credenti ca se aranjeaza atat? Pentru barbati in nici intr-un caz ea vrea sa fie cea mai frumoasa dintre toate femeile. Multe doar ii tin pe 80% din tipi in backup, adica friendzone ca sa profite de ei mai tarziu sau cand dispar cei din top.