| trapcity a întrebat:

Ce parere aveti despre durex extra safe? Sunt la primul act sexual, si vreau sa utilizez aceste prezervative.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sunt cele mai bune,cauta sa iti iei si marimea potrivita si cumpara-le de la farmacie,sa fii sigur.
Invata sa le folosesti corect si ar fi bine sa nu neglijezi sa iei si un lubrifiant pe baza de apa sau silicon,tot de la farmacie.
Despre Durex Extra Safe, pot sa-ti spun ca e cel mai rezistent si cel mai potrivit pentru tine, e si putintel mai gros si are si lubrifiere suplimentara, dar bine ar fi sa nu renunti la lubrifiant.
Sa fii increzator in tine si sa n-ai emotii, totul va fi bine!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!
Durex Extra Safe sunt cele mai bune/recomandate prezervative happy

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Durex e cea mai ok firma, nu ar trebui sa ai probleme.

| Alcyon a răspuns:

Eu am avut experiente neplacute cu durex extrasafe. Daca ai probleme cu pielea, e posibil sa faci iritatii de la lubrifiant (ca-s lubrifiate suplimentar). Ajungi de la bal, la spital, la propriu.

| Instagrama a răspuns:

Eu de 2 ori am patit o cu Durex.S au rupt! Nu le mai consider asa de calitate, si sa nu aud chestii de genu` ca nu stie sa l foloseasca etc, iubitul meu are 31 deci nu suntem copii.

| greece12 a răspuns (pentru Instagrama):

E posibil sa nu ia marimea potrivita,pentru ca barbatii au o problema cu marimea prezervativului.
De fapt,e unul din motivele pentru care nu vor sa poarte prezervativ, nu iau niciodata marimea potrivita pentru ca efectiv nu isi cunosc marimea...
Sa tii cont si de asta.
Si uneori e de vina si modul in care a fost pastrat prezervativul, tinut in buzunarul de la blugi, de exemplu, i se pot intampla destule.
happy

| Instagrama a răspuns (pentru greece12):

...sad

| greece12 a răspuns (pentru Instagrama):

Think positive!
happy