| TVD13 a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele de 14 ani care isi incep viata sexuala? Fara jigniri!

31 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca vor avea o viata foarte grea si ca le trebuie mult noroc ca sa ajunga sa-si vada copiii mari.

| mona a răspuns:

Daca o fac cu cap si fara urmari e ok

| Sara2 a răspuns:

Fara nici un fel de jignire sunt fraiere, deoarece pot face cancer de col uterin din cauza inceperii vitii sexuale la o varsta atat de frageda, pe langa multe alte dezavantaje, acesta este unul grav

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Sara2):

De unde le scoli pastea frate? Daca fete la 9 ani erau destul de dezvoltate sa nasca si astea sunt.Iar nici alea de 9 ani nu au avut nici pe draq, ce aberati vorbesti de cancer, astea sunt bazaconii ca sa sperie fetitel si se pare ca tu gandesti cu creieru altuia, nu anazileti ce ti se zice, iei totul de bun.DOAMNE...

| Sara2 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Cauta si tu articole de genul asta pe internet sau intreaba direct doctorul ginecolog, au fost destule cazuri care au mierlit-o, cunosc cazuri
le-ai intrebat tu pe alea de 9 ani ce probleme de sanatate au avut pe la 22-23 ani? e dreptul tau sa nu crezi, eu nu gandesc cu creieru altuia stai tu linistit

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Dupa mine e perfect.Eu intotdeauna am zis ca o fata sa am(sper sa am norocu asta peste ani si ani), am sa-i explic cum sta treaba cu sexul si sincer eu de la 13 ani ii dau liber sa faca sex, si prin faptul ca o sa-i explic tot cu calm si in asa fel incat sa fie atenta, o sa inteleaga tot si o sa fie in siguranta, iar cand o sa-i explic sa nu se astepte la "dragoste" inainte de 27-30 ani o sa ii intre mintea in cap si no sa puna suflet in baieti si doar o sa se sa distreze si pretece anii cum trebuie.14 ani e si prea bine so inceapa, sincer.Isi traieste viata se bucura iar atata timp cat o face cu baietii cu care umbla si ii place, si in siguranta, ce conteaza cand incepe.

| morningstar a răspuns:

Consider ca acestor fete le-a mers prea bine. Nu au avut ambitii referitoare la educatie, profesie, nu au fost implicate in treburile gospodaresti, au avut prea multa libertate sa rasfoiasca reviste cu tot felul de porcarii s a m d.
La 14 ani nu poti spune ca ai 'mintea coapta' ca sa fac un astfel de pas. Cariera ta nu este definita, esti dependent financiar de parinti, sunt atatea lucruri care au prioritate la varsta de 14 ani!
Probabil ca vina nu le apartine numai lor, c este de vina si lipsa de educatie din partea parintilor sau faptul ca au fost lasate prea libere. Si de asemenea si mass-media cu toate articolele ce incurajeaza inceperea unui nou 'capitol' ca sa il numesc astfel.
Remediul nu stiu unde s-ar putea gasi. Probabil ar trebui sa se produca o schimbare in toate aceste domenii de unde reiese vinovatia.

| Tmcn a răspuns:

Fără jigniri.păi ca să nu zic mai urât : nu au minte. Pentru ce îşi distrug copilăria, că la 14 ani asta sunt, copile. Au timp destul pentru aşa ceva.mi se pare penibil că unele fac asta doar ca să fie în pas cu alţii, să fie mai cool sau ce prostii le mai trece prin cap. La 14 ani ar trebui să aibă alte activităţi, vara să şi-o petreacă cu prietenii, să aibă amintiri frumoase, nu cu cine s-au culcat şi alte prostii.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fete hotarate

| Neinteresantul a răspuns:

Ele n-au nicio vina, saracele. Parintii si societatea care traim sunt de vina. Insa daca sunt fete care nu asculta de parinti si fac totul de capul lor, atunci sunt niste proaste.

| GabiArian22 a răspuns:

Buai acum fiecare cu gandirea ei. Daca unele prefera sa isi inceapa viata sexuala la 14 ani e fix problema lor iar daca alte fete se pastreaza pana la 18-19 ( sa zic ) respect! Dar pana la urma e p**** ei si o da cui vrea! bye

| bogdanbocaful a răspuns:

Bravo lor
!

| AlexandruGabriel a răspuns:

Scuza-mi limbajul dar, daca de la 14 se ***, la 30 ce or sa faca?

| neutrino a răspuns:

Cine crezi ca are o parere buna, in afara de cele in cauza si cei interesati?

| FcRb1923Madalin a răspuns:

Pai cu intrebarea asta nu ai cum sa scapi fara jigniri laughing
sunt niste tarfe penale care pe viitor or sa aiba o profesie bine platita, si o sa imbine utilul cu placutulwinking

| CherryLove a răspuns:

La 14 ani o organele sexuale la fete nu sunt indeajuns de dezvoltate sa perceapa nici o placere multe fete nici la 20 24 de ani nu au un orgasm. Sexul trezeste asteptari foarte mari fetelor, iar satisfactia la primele contacte sexuale este foarte mica. Acest lucru duce la o dezamagire si adolescentul va incerca mai multe experiente, dand vina pentru "esec" pe modul in care a facut-o, sau pe partener. El poate capata o dependenta de sex pentru o anumita perioada. O activitate sexuala haotica, necorelata cu o implicare emotionala, duce la o tocire senzuala, care se poate transforma in plictiseala. Pe de alta parte odata ce isi incep viata sexuala atat de devreme, dezvoltarea organelor sexuale la fete inceteaza si va aduce urmari serioase de care se prea pare ca nu sunt constiente ( contacte sexuale si nasteri dureroase ). O alta problema serioasa este aceea ca aceste copile se transfora fara sa vrea intr-un produs al placerilor barbatilor care profita cu usurinta de ele caci sunt usor de manipulat prin complimente si alte trucuri.

Eu personal le compatimesc pe aceste fete care fac acest lucru doar ca sa intre in trend cu prietenele sau doar din curiozitate sau din alte motive stupide.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru CherryLove):

Sincer cand vad ce porcarii scrieti, ma crucesc.Eu am sa postez o poza cu o coperta in care scrie ce face lipsa sexului la femei.Iar da, sigur "nu" sunt dezvoltate sexual la 14, cand la 9 fac copii.Alea sunt excepti care nu au orgasm la 20-24, grav grav.

| CherryLove a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Draga george, doar pentru ca ai vazut tu la stiri sau ai citit in ziar de fetele care la 9 ani fac copii nu inseamna ca i-au si dorit. Tu esti constient ca acele fete ori au fost abuzate ori manipulate si au ascuns asta de parinti din rusine sau de frica sa nu fie batute si de asta au ajuns sa nasca? ( exceptie este intr-adevar la tigani unde de mici au contacte sexuale ca asa e traditia la ei in satra ) Te gandesti ca ele au nascut prin cezariana pentru ca organele sexuale nu erau dezvoltate? Atunci cand o fata isi incepe viata sexuala nu este vorba doar de maturizarea fizica ci si de cea psihica. Cat despre ce face lipsa sexului la femei da este o chestiune care trebuie luata in considerare de cele care sunt deja majore. Eu nu am vazut nicio recomandare a doctorilor ginecologi (sanatosi dpdv psihic) care sa spuna ca este in regula sa ai contacte sexuale de la varste fragede. Varsta optima la care este in regula sa fie inceputa viata sexuala este 16 -17 ani. Fetele din ziua de azi incearca sa le fie pe plac iubitilor lor si de aceea isi incep viata sexuala prosteste si apoi regreta si isi povestesc tragedia prietenelor care se afla in aceeasi situatie. Gandeste-te mai bine inainte sa contestezi ceea ce spun eu ca nu vorbesc prostii. Doar pentru ca a devenit o chestie la ordinea zilei ca fetele sa se reguleze la 10 ani nu inseamna ca este si normal!

| Issabela26 a răspuns:

Parerea mea este ca pentru fetele care la 14 ani isi incep viata sexuala sunt responsabili parintii si societatea asta.adica nu mi se pare ok la varsta de 14 ani sa iti incepi viata sexuala, corpul nu e dezvoltat si ma rog altele. cand aveam 14 ani inca ma jucam cu maimutoi si mi se pare foarte trist sa fetele de azi isi distrug viata de la varste fragede in cautare de ceva nou si cool.

| AnonyMess a răspuns:

Poi. sincer? Bun ok suuper si pentru mine laughing) Bafta Grija la ciclu :S. E super ok dc nu? trebuie sa fiesi nitica distractie happy

| Gabriel_Catalin_1998 a răspuns:

Nu avem de ce sa jignim. Ce cred despre aceste fete? Putina distractie nu strica. Dar ar trebui sa o faca cu un baiat care este demn de asa ceva. Nu ca dupa sa se duca la tovarasi si sa zica: Baa, asteia i-am tras-o ieri. Succes.

| Didiiiii a răspuns:

In mod normal viata sexuala se incepe la 17 ani, dar nah...

| Drugs a răspuns:

Stiu si fete care si`au inceput viata sexuala [si'au tras'o rolling on the floor] de la 12 ani.deci..da..sunt niste mici c*rve big grin eu zic sa astepte macar pana la 16! macar! sau 15 laughing))

| madalina1908 a răspuns:

Pai eu am 14 ani si normal ca inca sunt virgina, eu as vrea ca viata sexuala sa o am pe la 16-17 ani...eu cunosc o fata care a inceputo la 15 ani, si mi-a zis sa nu o incep asa repede pentru ca o sa imi para rau, ei ii pare rau dar nu are ce sa faca...si poate o sa-mi para si mie rau daca o so incep de acum!happy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru madalina1908):

Ii pare rau pentru ca e proasta.Pentru ca crede ca orice baiat o iubeste ca tasu pe masa cand o luat-o si toate o sa patiti la fel daca credeti asta.Nu exista iubire pana nu te apropi de 30 ani de aia dau chix casniciile la 20 ani daramite sa credeti voi ca va iubeste.Acuma trebuie sa-ti placa si atat si e normal sa incepi varsta la 14-15 ani. Daca e prosta sa puina foarte mult suflet in loc sa se bucure de moment, sa tipe sa sara sa se foloseasca de aia mica daca tot o face, P.S. Daca nu te bucuri de moment poate ca-i regreta dar crede-ma no sa rergeti.Acuma e momentul perfect sa incepi sa te bucuri de experienta asta in anii asta. Daca o sa stai ca proasta sa lasi sa treaca anii, no sa te bucuri.Mai bine ti-o tragi de zeci de ori cu zeci de iubiti decat sa te imbeti odata, sincer parerea mea.Romancele sunt prea cuminti, prea cuminti invatate de parinti pentru care era scandalos asa ceva.Voi ar trebui sa va luati dupa mentalitatea Americancelor.Sexu de pe la 13-14 ani si casatoria colo la 27-30 fata de prostia Romancelor care si-o trag prima data la 18 ani si unde mai ales la tara dupa liceu le e lene sa mearga la faculate sau postliceala si cu actualu sau cu oricare isi prind se apuca si puiesc si dupa isi dau dracu toata viata.Crede-ma ca mai bine sa o faci mai repede, nunta mai incolo cand ai minte si petrecere intre.Inveti bine la liceu te distrezi ziua si sex protejat frumos noaptea.Viata perfecta.Cand cresti mai mare lucri indepenendenta sex distractie nu casatorie ca toate proastele la 18-20 ani si la 21 ani divorteaza, doar ca sa aiba si ele bifate un divort si un copil la activ.Nu sunteti normale, sincer.Asta e problema voastra

| madalina1908 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Pai mie indiferent de cine miar zice nici moarta, nici nimeni sa-mi zica, eu nu imi ince viata sexuala de acum de la 14 ani in niciuncaz...si unele fete le trebuie si sa fie pregatite sa o faca, iar eu nu sunt pregatita deloc...si eu as vrea sa-mi incep viata sexuala pe la 16-17 ani, sunt prea mica acum!happy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru madalina1908):

Da Da.Vechea vrajeala cu nu sunt pregatita laughing

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru madalina1908):

Esti pregatita cu multi ani in urma. Daca altele o facut copil al 9-10 ani inseamna ca teoretic corpul o fost pregatit sa faca chiar daca dupa nu lo putut "tine" si "livra".Iar altfel "nu sunt pregatita" nu se poate interpreta asa ca toate fetele ar fi bine sa lase duma asta,oricum no crede nimeni.App,un sfat prietenesc,sa nu ajungeti si voi ca mamele si bunicile voastre sa ziceti la vagina, "pasarica" rolling on the floor))laughing)) Ziceti si voi piersica,cumva dar nu pasarica frate,aia ii doar cea care zboara laughing)) De prostul asta obicei si bancu in care "o cioara ii bate in geam la fetita noaptea, la care fuge la mama zicand, mama mama, ma mananca pasarica, la care mama: SCARPINA-TE rolling on the floor))laughing)) "

| AdytzaSweet16 a răspuns:

Pai si baieti pe la ce varsta crezi ca o incep? Tot acolo 14-15-16 ani incep totul
In legatura cu fetele ok si le incep dar sa nu fie c...e sau sa fie doar numai pentru un baiat :X

| lovedeny14 a răspuns:

14? :o nici 16 si de la varsta asta laughing! nici nu imi inchipui cum au rezista laughing! PENALA intrebare

| LentsiPrd a răspuns:

Eu zic ca trebuia sa o incepi de la 10.