| Denisa_3969 a întrebat:

Ce parere aveti despre o relatia la distanta? Adica poate exista dragoste sau doar un sentiment de atasare? Dau funda pentru raspunsul care mi se pare cel mai "corect".

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, pai eu cred ca o relatie in care 2 persoane nu s-au vazut niciodata fata in fata, nu s-au sarutat, nu s-au privit in ochi, nu cred ca poate fi vorba de dragoste intre cei doi, daca vb.la telefon, pe mess, etc...aia nu e iubire daca doar vb.si atat, iubirea e ceva mult mai profund si eu cred ca iubirea adevarata e atunci cand 2 sunt aproape unul de altul, se vad, si trec prin mai multe impreuna, sa simti fiorii dragostei, nu as vrea sa am o relatie la distanta in care sa il stiu doar virtual fiindca aparentele inseala.
UNa e cand unii au o relatie in care nu s-au vazut niciodata, alta treaba e cand relatia e la distanta dar se vad la anumite intervale de timp, si alta e cand au fost aproape unu de altul dar a intervenit distanta intre ei pentru. o perioada de timp.
Eu cred ca e un sentiment de atasare, iubirea e iubire, nu poti sa spui ca vai ce mult iubesc pe cutare ca am vb.pe mess si i-am trimis 2 poze cu mine si ne iubim la nebunie. Daca ne vedem, da atunci e ok, dar asa, nu cred ca merge.In plus relatiile la distanta mi se pare aiurea, ca mereu te gandesti ca ce face, unde e, tentatia e mare, in plus cand nu vezi o persoana te racesti fata de el/ea, desigur c anul in toate cazurile si depinde de ce sentimente exista.
Oricum, prefer sa am un iubit care e mereu langa mine, sa il simt, sa il ating, sa il sarut, cand mi se face dor de el sa nu stau ca fraiera sa suspin, ci sa ma intalnesc cu el.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Relatia la distanta e doar o poveste si nu poti sa ai incredere 100% in partenerul/a cu care esti pentru ca multe se pot intampla, de la discutii pana la inselat cu un amant. Deci nu se merita pentru ca duci dorul si pe alta parte cu timpul te simti trist/a

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă nu s-au văzut şi simţit niciodată, sigur nu există dragoste!
Dacă s-au văzut foarte puţin, iarăşi cel mai probabil nu există dragoste!
În principiu relaţiile la distanţă nu ţin şi au o regulă de bază: Dacă nu dispare distanţa, dispare relaţia!

| Luori a răspuns:

Exista mai multe feluri de dragoste. Iti vorbesc din experienta despre cea la distanta.
Iti poate provoca mai repede suferinta datorata faptului ca persoana pe care consideri ca o iubesti nu este langa tine fizic. Incepi la un moment dat sa vrei sa ii simti atingerea, sa te simti protejata in bratele acelei persoane, sa ii simti inima batand langa a ta, nu numai sa "visezi". Cu timpul pot aparea probleme de incredere, ceea ce este grav intr-o relatie. Apar intrebari fara motiv, ce nu iti dau pace.

Pentru a rezista este nevoie de rabdare, iubire reciproca, intelegere si speranta.

| georgegs a răspuns:

O relatie la distanta nu mi se pare foarte reusita adica ramai cu dorul persoanei mult timp, si pe deasupra nu ai linistea sufleteasca ca nu e cu alt cinevasad iar acea relatie nu poate duce mult :d e ceva urat nu sunt de acord cu asa ceva:d

| Octavutzu a răspuns:

Pai dragoste la distanta e posibil, oricine se poate indragosi de o persoana care poate nici nu o cunoaste doar pur si simplu vorbind si vazand poze sau la web nu stiu. Sincer si eu m-am indragostit de o fata pe net a durat un pic dar totusi distanta sia spus cuvantul. Deci iubire la distanta exista dar foarte putine sunt duse mai departe adica la o relatie mai lungawinking

| Gigiku a răspuns:

Este doar un sentiment de atasare. Atata timp cat nu va vedeti o sa va departati. Mai ales ca intervine teama, gelozia, egoismul, incapatanarea... Poate exista si dragoste daca amandoua partile si de acord cu asta si asteapta momentul potrivit pentru a fi impreuna.

| BoBoLiNo92 a răspuns:

Daca ati stat mai mult timp impreuna si dupa aia ati plecat fiecare pe drumul lui, cum se zice, Este dragoste si poate fi cat mai repede trecatoare. Daca v-ati vazut de 2-3 ori si dupa aia ati plecat este un sentiment de atasare ca si pe internet. Un sentiment de atasare. Dar este mai riscant o relatie la distanta, deoarece se poate ajunge la bigamie. ( bigamie = sotie in plus ) Sa ma exprim asa. Poate vorbi cu tine pe net sau la telefon si afara este bot in bot cu alta... Faci cum crezi tu ca este mai bine. Urmeaza`ti inima happy Srry dar asa am patit`o si eu happy Mult succes

| BoBoLiNo92 a răspuns:

Daca ati stat mai mult timp impreuna si dupa aia ati plecat fiecare pe drumul lui, cum se zice, Este dragoste si poate fi cat mai repede trecatoare. Daca v-ati vazut de 2-3 ori si dupa aia ati plecat este un sentiment de atasare ca si pe internet. Un sentiment de atasare. Dar este mai riscant o relatie la distanta, deoarece se poate ajunge la bigamie. ( bigamie = sotie in plus ) Sa ma exprim asa. Poate vorbi cu tine pe net sau la telefon si afara este bot in bot cu alta... Faci cum crezi tu ca este mai bine. Urmeaza-ti inima happy Srry dar asa am patit-o si eu happy Mult succes

| corado a răspuns:

Consider ca dragostea la distanta e una dintre cele mai frumoase, deoarece atunci cand ai fiinta iubita, langa tine, profiti de fiecare secunda iar totul se traieste la intensitate maxima! Exista ambele situatii enuntate de tine, atat dragoste cat si atasare! Pentru ca o asemenea relatie sa dureze, cel mai important factor e increderea! Trebuie sa fi mereu optimista si sa nu renunti niciodata! O relatie la distanta poate fi si examenul in ceea ce priveste autocontrolul! Intr-o relatie la distanta, baza sta in cuvinte, sa stii sa exprimi ceea ce simti si cand te intalnesti cu acea persoana, faptele tale sa confirme spusele! Incearca, e ceva frumos si deosebit!

| mygirl_the_best a răspuns:

Acest lucru cred ca poti raspunde chiar tu cred ca este doar o trecere de timp care crezi ca esti indragostita dar doar un sentimnt pentru vocea respectivului

| Johny89 a răspuns:

Dap. poate exista parerea mea. dar trebuie sa va si vedeti cat de cat. adica 1 data la 2 saptamani sau la 3 daca mai des nu se poate.pentru ca sti si tu vb aia.""ochii nevazuti se uita""

| Woodee a răspuns:

Draga mea,

Eu nu o sa-ti scriiu o carte intreaga despre asta cum au facut alti.doar iti spun ca sunt rare relatii la distanta.care dureaza.nu se poate sa nu fii atras de o persoana.in plus nici nu sti daca el/ea nu si-a gasit pe altcineva si doar te foloseste.ca pe o piesa de schimb! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, pai eu am o relatie la distanta de 1 an, cred in noi si in visele noaste; ne iubim foarte mult. Se spune ca Dragostea invinge mereu Distanta. e adevarat! Nimic nu este mai frumos ca iubirea sincera ce ti-o poarta un suflet de la distanta. iar regasirea este cea mai frumoasa scena din viata unui om"love struck

| Ananr1 a răspuns:

Eu zic ca relatia la distanta e grea de mentinut dar totusi se poate intampla o relatie la distanta daca cei 2 chiar se iubesc.