| anonim_4396 a întrebat:

Exista iubire sau e doar un sentiment de atasare?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista iubire adevarata.Secretul iubirii este sa stii cand ai gasit iubirea adevarata,sa simti cum iti tresalta inima cand il /o privesti in ochi,si sa ai certitudinea ca el/ea este jumatatea ta pe care trebuie sa o iubesti mai mult decat pe tine insuti. Iubirea adevarata iubeste neconditionat cu calitatile si defectele celuilalt.Ea este un dar care trebuie sa il pretuiesti si sa-l apreciezi, altfel, risti sa il pierzi.Aceasta iubire daca este intretinuta ajunge la maturitate si nimeni si nimic nu o poate stinge.

| harciog a răspuns:

Nu simt decit ca imi sar nasturii de la slit instant, mai nou am ramas si cu fermuarele stricate.

| Angel0 a răspuns:

Iubirea este aripa dăruită de Dumnezeu sufletului, pentru ca să urce până la El.
Michelangelo

| DorelSudoru a răspuns:

Spike asta...am pus intrebarea asta cu foarte mult timp in urma si multi au sarit ca arsistraight facestraight faceDeci nici eu nu am aflat raspunsul dar iti zic pana mori il vei afla...

| miradoniz a răspuns:

hee hee iubirea înseamna eternitatehee hee "as vrea ca noaptea sa ia locul zilei; ca rugăciunea sa ia locul muncii; ca liniștea sa ia locul cuvintelor; As vrea ca eternitatea sa ia locul vieții... chiar dacă numai preț de o secunda"

| KyraW a răspuns:

EU personal, nu cred in dragoste.E o telenovela idioata.Pot sa-ti dovedesc ca nu exista, e doar un sentiment stupid.Fi atent (scuzati daca o sa fac vreo greseala de scris,dar sunt genul de blonda care uita repede daca nu scrie) :
In primul rand, nu stiu daca poti sa iubesti pe cineva foarte repede, sentimentul apare in timp...si e doar o iluzie.Sa zicem ca intrii intr-o relatie.Stie toatalumea cum e inceputul unei realtii ( cand esti mai timid, cand te retii din mai multe lucruri si simti nevoia de a impresiona samd) apoi cu timpul te obisnuiesti cu persoana, cu prezenta ei.cu beneficiile pe care ti-le aduce.Plus de asta,orice relatie aduce beneficii:avatnjatul ca esti cu persoana de care te simti atras fizic (nu exista dragoste fara atractie fizica,asta in niciun caz),avantajul ca acea persoana e cea care te intelege,e cea pe care o ravnesc mai multi si e a ta (dau doar exemple,nu spun ca se intampla intotdeauna),avantajul ca iti poate da din ce are (hei,in ce relatie nu exista cadouri,si gift-uri ocazionale? sau "am pofta de ciocolata,acadea, iubi ia-mi si mie" etc etc.O relatie pe care spunem noi ca e din dragoste e de fapt adevarata masca a avantajelor, beneficiilor si atractiei fizice.Mentionez si pofta de sex,de corp, hormonii? Nu cred, ca e de la sine inteles ca partenerul ti-le ofera...Nu o sa cred niciodata in dragoste, o sa dovedesc de cate ori am ocazia ca nu exista.Negati cat vrei, dar "te iubesc" e o masca

| MajorAsshole a răspuns:

Exista dar mult mai rar decat credem, pentru ca majoritatea o confunda exact cu sentimentul ala de atasare despre care spui tu.

| xt9000 a răspuns:

Exista

| Neimportant a răspuns:

Aşa cum zicea şi Spike într-o melodie d-a lui ''Nu există dragoste, doar senzaţie de atasare'' îi dau dreptate. Mai întâi când vezi pe cineva simţi că te ataşezi de el dar după dacă vine o altă persoană mai drăguţă decât cealaltă te ataşezi şi de ea iar de prima uiţi. Iar după ce persoană de a 2 a te-a părăsit tu iar vrei la prima...

Răspuns utilizator avertizat
| NedelcuRemus a răspuns:

Exista iubire. Funda?

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Da exista

| teiube a răspuns:

Da mai exista iubire adevarata dar mai rar

| Ouster98 a răspuns:

Inainte se spunea ca baiatul si fata erau o sfera compacta si fericita.
Dupa despartirea lor, s-a nascut un sentiment de reunire cu perechea perfecta.
Deasta unii inca mai cauta perechea perfecta pentru completarea sferei (am 13 ani). Funda?

| Ouster98 a răspuns:

Deci nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

,,Si totusi,exista iubire/Exista blestem/Dau lumii,dau lumii de stire/Iubesc, am curaj si ma tem.,, A.Paunescu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ouster98 sa iti spun ceva ce e valabil si celorlalti:
1. Care e faza ca tu ai 13 ani?
2. NU dau funda celor ce o cer.
3. Nu stiu aici ce sa mai scru da' da bine sa fie 3 chestii. Savvy?

| Ouster98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma daca ma intreb daca imi da funda.

| Ina2394 a răspuns:

Multa lume spune ca nu exista iubire ci doar ne atasam atat de mult de o persoana incat,nu ii poti spune :"Vai m-am atasat de tine",ci "Te iubesc". Parerea mea este ca undeva,acolo iubirea exista. Poate ca noi nu am gasit-o,dar inca avem tot timpul din lume. Sincera sa fiu, poate ca sunt eu un pic mai prostuta, dar eu cred chiar si in sufletele pereche. Acum depinde de fiecare persoana:*