| LoveTheWayYouLie_2333 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile serioase de la varste destul de fragede? Ma simt putin aiurea... toate prietenele mele (15-16 ani) au iubiti cu care au relatii serioase. Majoritatea au facut planuri si pentru casatorie.Ies numai cu ei si uita de ceilalti prieteni si de pers care le-au fost alaturi in momentele grele. Eu deocamdata nu am nicio relatie, doar de prietenie cu baieti. Iesim la suc, vb pe mess si atat. Nu credeti ca e prea devreme pentru ele o astfel de relatie atat de serioasa? Cu obligatii, nu mai au voie sa mearga niciunde unul fara celalalt. Si pe mess, au avatare numai cu ei impreuna. Daca de la 16 ani sunt asa, ce o sa faca dupa 20-22? Credeti ca dureaza astfel de relatii si nu se vor plictisi unul de celalalt? Credeti ca e mai bine asa ca mine, libera, sau ca ele, "legate la cap" de la varsta asta?

Răspuns Câştigător
| liviu42 a răspuns:

Este foarte bine ceea ce faci. Intai iti faci un viitor in viata si pe urma ai timp si de sex relatii etc. Felicitarii!

7 răspunsuri:
| dincolodevise a răspuns:

Pai pot exista relatii serioase si cu viitor la varsta asta, dar prea putine...o relatie asa ca sa fie mai merge dar una foarte serioasa nu cred.si adevarul este ca se vor plictisi unul dintre ei. totusi ar fi bine sa ai si u pe cineva langa tine sa stii ca e acolo cand iti este greu sa-ti spuna ca te iubeste si sa te simti fericita, dar nu trebuie neaparat sa fie asa serios(cu discuti despre casatorie si mai stiu eu ce)

| PrecioussGirl a răspuns:

Poti sa ai o relatie serioasa si sa iesi si cu ceilalti. nu numai cu iubitul si atat.
daca ai o relatie serioasa la 16 ani nu e nimic rau in asta. dimpotriva asta inseamna ca amandoi sunt maturi.
ce preferi o fata la 16 ani cu o relatie serioasa sau una care in fiecare noapte trece prin patul baietzilor?
daca se iubesc nu se plictisesc insa poti vorbi cu ele si sa le spui ca daca au iubit asta nu inseamna ca voi nu mai puteti iesi in oras undeva. ce sunt lipiti? adica nu se despart nici o secunda? laughing
e prea devreme ca sa se gandeasca la planuri de casatorie, obligatii etc.
parerea mea e ca poti avea o relatie serioasa la 16 ani si asta e foarte bine si poti iesi si cu ceilalti prieteni. daca am o rel serioasa asta nu inseamna ca stau numai cu iubitul.
nu e nimic rau in faptul ca tu nu ai un iubit. asta e pana la urma. o sa iti vina si tie randul thinking :*.

| Marius2011 a răspuns:

Corina nu fi dezamagita pentru ca nu ai de ce pana sa se casatoreasca mai este cale lunga. de la 15-16 pana la 20-22 mai e mult si se poate intampal orce si pana la urma se zice ca orce sac isi gaseste peticul deci stai linistita :X eu iti dau un sfat ca am trecut si eu prin asa ceva. find baiat prieteni mei erau tot asa seriosi si pui mei ca uitau tot ce ziceau de la 16 pana la 22-25 mai e :X stai linistita t pup

| emmemma96 a răspuns:

Este bine sa ai pe cineva de la o varsta frageda mai ales in perioada adolescentei. Te ajuta sa treci peste multe probleme, te schimba radical ( in bine).Ti'o spun din proprie stiinta pentru ca eu am 15 ani si sunt cu un baiat de un an si m'a ajutat enorm de mult. Deci, in concluzie, relatiile din timp pot dura si pana la casatorie, DOAR DACA cei doi se iubesc indeajuns. happy

| NeverTheLess a răspuns:

Nu se poate vorbi despre o relatie serioasa de la o asemenea varsta. O relatie serioasa implica automat iubire, iar la varsta de 15-16 ani nu stii cu exactitate ce e iubirea. Desigur, nu spune nimeni ca nu te poti indragosti. Da, ti se pune pata pe un anume X sau Y, dar cel mai probabil te vei plictisi de el. Mai tarziu se descopera si iubirea aia adevarata si de abia atunci se poate vorbi de " legat la cap ". Ele in momentul de fata plac pe cineva si au o relatie, dar hai sa fim seriosi. cu totii stim cati fluturi si bazdaci au adolescentii in cap si de asemenea. cat de repede te poti indragosti si reindragosti in perioada asta. Ai impresia ca tot ce zboara se mananca. La fel si cu sentimentul asta. Crezi ca iubesti din prima. Faptul ca cineva ii da o importanta mai mare persoanei cu care are o relatie si uita putin de prieteni inseamna doar ca e prea euforica si are miiii de fluturasi in stomac big grin. Dar asa ni se intampla tuturor cand ni se aprind calcaiele. Stai linistita. Cum spuneam, nu e vorba de nicio obligatie. Ele doar traiesc clipa si se bucura de adolescenta si de "iubire", ceea ce e si normal la varsta asta.

| RapperuL_7603 a răspuns:

Nu este o varsta frageda happy Eu am 12 ani si sincer am avut multe prietene cu ''relatii serioase''[ma refer la ap 1 an] si din toti aia prietenii tai cauta calitatile la unul dintre ei si stai cu unul.ca daca toti ies undeva cu iubiti tu stai ca proasta? '' nu te simti a 5-a roata?'' sincer faci cum vr u. sper ca ti-am deskis putin ochii, funda? puppy dog eyes

| LoveTheWayYouLie_2333 explică:

Da,dar fetele astea sunt de-a dreptul OBSEDATE. Cred ca daca pe una dintre ele ar parasi-o prietenul, ar sari in cap de la et. 10 =) Sau faze gen "nu merg la strand fara el, nu merg acolo ca nu ma lasa el". Daca de la 16 ani ii interzice, ce o sa faca mai incolo? Nu stiti ce vorbiti unele dintre voi.Sigur ca nimeni nu a zis ca trebuie sa fie dinaia care o zi cu unu, o zi cu altu, dar nici sa ne facem planuri de nunta si cati copii vom avea.E cam exagerat