| Jorgibusn029 a întrebat:

Ce parere aveți despre testele de fertilitate masculina Barza luate de pe internet?
Sunt bune, sunt sigure?

3 răspunsuri:
| Catalin77945 a răspuns:

Cel mai sigur test pentru fertilitatea masculina ii la un laborator pentru analize si nu-i nici asa scump

| Jorgibusn029 explică (pentru Catalin77945):

Dar testele de fertilitate luate de pe internet sunt sigure, sunt bune?

| Catalin77945 a răspuns (pentru Jorgibusn029):

Nu prea, de ce? Pai din ce am citit la ele majoritatea, masoara hormonul pe partea urinara, fapt ce nu e asa concludent deoarece, hormonii sunt eliberati in sange de catre glandele respective.Asta inseamna ca daca tu nu iti stii valoarea din sange, dar aflii valoarea lui din urina, e posibil sa-ti arate ca e mai mare sau mai mica decat e in realitate (plus ca un test de genul costa 50-70 de lei), FSH-ul la laborator costa maximum 45 de lei.

Si daca FSH-ul este sub limita sau ceva de genul, nu inseamna ca e caz de infertilitate deoarece valorile hormonilor pot devia aleatoriu in cursul zilei, cel mai bun test pentru fertilitate e analiza la sperma, care e in jur de 150-170 de lei.
Ideea e ca nu mi se pare normal sa iei un test d-ala care costa chiar mai mult decat o analiza concludenta, cand poti merge la laborator direct, iti ia sange si imd rezolvi