| Raluca887 a întrebat:

Ce parere aveti despre testele de sarcina Barza? Sunt sigure? Am facut unul si a iesit negativ, dar nu as vrea sa mai am dubii.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai sigur si corect rezultat care teoretic mereu este valid, corect, exact si are o acuratete de peste 98%, se obtine prin testul de sarcina beta-hCG efectuat pe baza analizei SANGVINE, care este efectuat intr-un laborator de analize medicale. Acest rezultat se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la momentul in care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil, valid si peste 98% sigur si corect, daca este efectuat cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata de a incepe urmatoarea menstruatie. Testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. In cazul in care testul de sarcina este facut acasa, si este efectuat pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie in proportie de peste 98-99% valid, valabil si garantat corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, adica dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, daca acea data este cunoscuta, sau 21 de zile dupa intretinerii ultimului sex neprotejat, bineinteles in cazul in care intre timp nu a pornit menstruatia. Este de precizat observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz este produs hormonul hCG si de asemenea ca detectarea acestui hormone este posibil de realizat, numai/doar in momentul in care este atinsa CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina fiindca doar in acest caz acesta poate fi pusa in evidenta. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi intotdeauna va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. Toate asigurarile promise de producatorii de teste de sarcina, ca testerul poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile sunt MINCIUNI ORDINARE, SPRUNTATE care sunt ''oferite'' unor ageamii pur si simplu...PROSTI. Lipsiti de informatii corecte, precise, certe. Deci si testul Barza la fel ca si oricare altul este la fel de ''bun'' in cazul in care este efectuat la momentul oportun. Multa sanatate!