Întrebare recomandată | Oanix21 a întrebat:

Ce reacții adverse poți avea de la pilulă de a doua zi? Și cum trebuie luata?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Reactii adverse dereglarea ciclului menstrual de obicei pastila de a doua zi nu trebuie sa o iei daca ai folosit prezervativ sau anticonceptionale atunci esti protejată 100%, ce varsta ai? Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea. Cu apa.

| portocala11 a răspuns:

După ce ai luat pilula, poate apărea greata, durerea de cap/ burta. În caz ca vomiți în primele 3 ore de la administrarea pastilei, trebuia luata alta. Este posibil sa-ti întârzie menstruația, deoarece pastila intarzie ovulația, ca spermatozoidul sa nu fecundeze. Nu te panica dacă intarzie, îți poți face și un test de sarcina pentru a fi sigura, dupa 2 săptămâni de la act.
Pilula se ia cât mai repede după ce incidentul s-a produs. de preferat în primele 24 de ore pentru a avea o eficienta mai mare. O iei cu multa apa.