| DariaZ a întrebat:

Ce recomandați între anticoncepționale și inelul intravaginal? Momentan iau anticoncepționale, dar as vrea sa încerc și inelul dacă nu este la fel de "nociv".

Răspuns Câştigător
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Cu mare drag! Este foarte eficientă crede-mă! Citește și dacă ești ok cu ceea ce citești te hotărăști (în mare parte tu fiindcă este corpul tău, dar te consulți și cu partenerul/iubitul/soțul). Personal îți spun că funcționează. Te îmbrățișez! happy

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

INELUL CONTRACEPTIV NUVARING reprezinta cea mai sigura metoda contraceptiva inventata pana in prezent deoarece gradul de protectie asigurat depaseste 99, 5%, fiind cu mult peste cel oferit de pastilele anticonceptionale (AC) de 99% si incomparabil mai mare (de zeci/sute de ori mai mari) decat cel asigurat de prezervativ. In cazul folosirii inelului contraceptiv NuvaRing cu emitere continua de hormoni, din cauza celui mai mic continut posibil de hormoni, de cca 60% comparativ cu cel mai mic continut existent in cea mai ''prietenoasa'' pastila AC, in cazul unor femei poate exista fenomenul de spotting in primele 2-3 luni de folosire, datorita folosirii cantitatii MINIM posibile, de hormoni. Sangerare foarte slaba uneori deranjanta, este absolut normal sa se produca asa cum am si precizat din cauza nivelului cel mai mic posibil de hormoni utilizati/folositi dar chiar si asa, metoda este acceptata din cauza avantajelor privind usurinta de a fi folosita. Daca inelul contraceptiv NuvaRing este introdus in vagin incepand cu prima zi de menstruatie, in acel caz protectia contraceptiva totala se instaleaza chiar din acel moment exact la fel cum se intampla si in cazul pastilei AC. Se poate afirma ca inelul contraceptiv fiindca emite incontinu hormoni, reprezinta cea mai sigura metoda contraceptiva inventata pana in prezent fiindca hormonii ajung in sange in mod continu in toate cele 24 de ore ale zilei si nu prin socuri zilnice produse o data la 24 de ore cum se intampla in cazul pastilelor AC.
Din acest motiv nivelul de protectie se situeaza peste cel oferit si de pastila AC si astfel sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere fiindca atat timp cat inelul este mentinut in vagin, formarea sarcini devine practic IMPOSIBILA. In situatiile in care inelul provoaca un disconfort neplacut femeii, barbatului sau la ambii parteneri timpul sexului, atunci inelul se poate scoate din vagin pe toata perioada cat este intretinut actul sexual. Se poate apela la acest mod de a se proceda pentru o perioada de maxim 3 ore, (in fiecare zi) insa este indicat si/sau recomandat ca timp sa nu se depaseasca 2 ore. Dupa ce actul sexual este terminat, inelul bine spalat cu apa rece, se reintroduce in vagin. Conform producatorului si dupa calculele specialistilor d.p.d.v teoretic o sarcina se poate produce cu totul accidental, extrem de rar, in cazul folosirii corecte a acestui inel. In concluzie, reiese ca inelul NuvaRing contine doar 60% din cantitatea de hormoni care existent in continutul celei mai ''prietenoase''pastile AC din cele existente la ora actuala. Multa sanatate!

| Eireann a răspuns:

Eu am un implant contraceptiv in brat. Trebuie schimbat odata la 3 ani, e foarte eficient si nici nu se observa. Ai multe variante la dispozitie, cauta una care sa iti fie pe plac.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Inelul ala te jenează atât pe tine cât și pe partenerul tău, în plus și el la fel ca pastilele elimina substanțele acelea direct în organism... Eu as spune sa continui cu pastilele dacă nu ți-au făcut rău (dureri de cap, greață etc). Pentru curiozitate poți sa încerci sa folosești. Nuvaring nu? happy

| DariaZ explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da, Nuvaring. Nu am nicio problema cauzată de anticoncepționale in afara de durere se sani. Ma dor mereu ca atunci când îmi vine menstruația

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru DariaZ):

Personal nu am folosit dar am doua persoane în familie care au folosit și nu a fost foarte ok. Ai încercat sa schimbi firma de anticoncepționale? Sau îți propun ceva care nici nu jenează și te și protejează! https://comenzi.farmaciatei.ro/......h-p300773. Citește despre ea și vezi dacă ai fi ok cu ideea. Îți spun sigur ca este bună și nici nu are efecte precum dureri de cap/sânii sau cine știe ce alte chestii.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Scuze nu a mers sa pun link-ul. Cauta tu PHARMATEX crema vaginala.

| DariaZ explică (pentru AndreeaDeea221998):

Nu am încercat sa le schimb. Suna interesant ce îmi spui despre acea crema, o sa citesc despre ea dar nu stiu cât de eficientă este. Multumesc frumos de ajutor!

| Adry05 a răspuns (pentru DariaZ):

Durerea de sâni înainte de ciclu e normală, nu e de la pastile. și eu am asta.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru DariaZ):

Cu mare drag! Este foarte eficientă crede-mă! Citește și dacă ești ok cu ceea ce citești te hotărăști (în mare parte tu fiindcă este corpul tău, dar te consulți și cu partenerul/iubitul/soțul). Personal îți spun că funcționează. Te îmbrățișez! happy