| zElley a întrebat:

Ce riscuri de sarcina sunt daca in timpul actului sexual fix in momentul final, s-a rupt prezervativul si s-a terminam in mine intr-o cantitate destul de mare. Tin sa precizez ca in maxim 2 ore de la contact am luat pastila de a 2a zi iar acum imi curge o substanta alba (Exact ca sperma).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal in cazul in care pastila contraceptiva este administrata in primele 12 ore dupa sexul cu probleme, aceasta va avea o eficienta de peste 75-85%. Intrebarea care se poate pune se refera la necesitatea apelarii la aceasta metoda deoarece pe termen lung sistemul tau hormonal va fi de dereglat intro masura greu de anticipat. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu sunt riscuri de sarcina.

| sofisis a răspuns:

Dar de atunci pana acum cand iti curg lichide albe, nu ai facut si tu baie? Nu ai fost la toaleta...ca ma gandesc ca a trecut ceva timp si e imposibil sa fii ramas sperma in tine.
Pastila de a doua zi are eficienta destul de mare dar nu 100% deci un risc mic ramane mereu.