| M20 a întrebat:

Ce rost mai are viata daca nu o traiesti alaturi de persoana iubita?

9 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Mai are rost viata chiar daca persoana iubita nu este langa noi.Cu tooate ca noi ne dorim asta din tot sufletul daca stim ca nu se poate si ca este imposibil trebuie sa aceptam acest lucru oricat ne este de greu si oricat de mult ne doare.Este greu, nimic de zis, si durerors pe deasupra dar trebuie sa fim tari sa reusim sa facem fata.Indiferent de probleme viata trebuie traita.Trebuie sa fim puternici si sa avem vointa ca sa reusim sa trecem peste aceasta durere.Sa speram, pentru ca stii ca se spune ca speranta moare ultima si tot ea este cea care ne face sa vedem viata cu alti ochi.
Asa ca incearca sa te calmezi.Capul sus si nu uita indiferent de probleme viata merge inainte. Spera pentru ca nu stim niciodata ce ne rezerva ziua de mainehappy
Ai grija de tinekiss

| Cosmiinna a răspuns:

Da şi dacă nu eşti lângă persoana iubită gata te sinucizi? eu iubesc un băiat de când îl cunosc, adică de 10 luni şi până acum fizic nu am fost niciodată lângă el, nici măcar nu l-am putut privi faţă în faţă şi pentru asta sunt aici şi zic că da viaţa mea are rost, pentru că în cele din urmă trăiesc pentru persoana iubită, pentru zâmbetul lui. Chiar dacă pe moment nu eşti lângă acea persoană până la urmă tot se întâmplă ceva şi veţi fi aproape unul de celălalt, iubirea e puternică şi învinge totul! inclusiv lumea rea şi suferinţa

| M20 explică (pentru Cosmiinna):

Nuu,nu m-am gandit niciodata la sinucidere sau ceva de genul, doar persoanee slabe recurg la asta sau thinking Adica sunt atatea persoane care sufera de boli irecuperabile sau nu au ce manca etc si vor sa traiasca, dar vreau sa zic ca din punct de vedere emotional e un pic cam daramata viata daca nu poti sa o ai/nu mai poti sa o vezi niciodata pe cel/cea care o iubesti, pentru ca vrei nu vrei tot o sa regreti ca nu ai avut parte de ea, chiar daca o sa ai familie, o sa te casatoresti cu altcineva etc

| Cosmiinna a răspuns (pentru M20):

Da ştiu, dar tot ce poţi să faci este să lupţi şi chiar dacă nu vei ajunge să fi alături de ea pe viitor măcar vei fi împăcat cu tine însăţi şi vei spune "eu am făcut tot ce am crezut ca e bine, am dat totul", dacă persoana la care ţi nu va şti să aprecieze atunci poate într-o zi vei găsi pe cineva care să se implice şi să lupte aşa cum ai luptat şi tu odată.

| EnvyU a răspuns:

Daca tu crezi ca doar in iubire consta viata, atunci trebuie sa deschizi ochii la viata. Sunt atatea lucruri la care poti aspira in viata asta incat nici nu ai timp o viata de om. Cum sa iti zic sa ma intelegi, nu ai nevoie de o persoana care sa te iubeasca pentru a razbate in viata si a te distra si a fi fericit. Plus de asta, cand o sa te simti bine si iti vei trai viata normal fara sa te gandesti la iubire abia atunci o sa vina si iubirea. Dar nu ma refer ca "Aah ok pai atunci hai ca nu ma mai gandesc la iubire ca poate asa o sa am parte de iubire" trec 2-3 saptamani si vezi ca nu mai vine iubirea si intrii iar in depresie ca uite nu a dat rezultate sfatul tau. Asta nu inseamna sa iti traiesti viata happy Ah si.e bine sa ai mereu un scop, adica de exemplu : azi imi pun in cap sa citesc cartea asta, sau sa fac 200 de flotari, sau sa imi caut un job, etc intelegi tu.

| LineGuide a răspuns:

Nu e obligatoriu sa treiaesti viata cu cineva, atat timp cat ai prietenii tai langa tine, si totul decurge frumos.Sti cum sta streaba, daca vrei dragoste iei dragoste, daca vrei cariera, fa o facultate buna, si fa-ti cariera, nu le poti face pe amandoua decat foarte greu, sau treptat.
Viata nu este neaparat pentru dragoste, ci o poti trai si in aventuri.
fundita?

| Sorinacio a răspuns:

Sti ceva..anumiti oameni de succes au trait singuri..persoanele apropiata mai mult te slabesc.

| Sorinacio a răspuns:

Si prin asta nu ma refer la familie(mata, tata, fratele) ci la iubita/iubit.

| Mada_Deep_1998 a răspuns:

Intotdeauna vei gasi pe cineva care sa te iubeasca pe vecie...asta depinde de tine...si viata v.a avea un rost, cu viata nu e de glumalove struck