| Lolkkk a întrebat:

Ce sa fac daca sunt dependent de masturbare? Va rog mult mi-e frica

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, le spui parintilor si ei te vor supreveghea si nu vei mai sta toata ziua cu mana in chiloti.

| ywar a răspuns:

Daca ai face si altceva decat dat la laba, ar fi foarte ok. du-te fa sport, citeste, iesi in natura.
Daca vrei sa-ti condimentezi datul la laba, ia-ti-l in gura, termina-te cu gura proprie si personala. Pofta buna cand te termini.

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa practici doua virtuti:
Una este convertirea care vine de la epístrofe. Asta insemna virtutea RENUNTARII.
Wagner arata cum Tanhauser practica virtutea "RENUNTARII", pas in spate, intoarcere, etc. Asta este o mortificare ontologica, pentru ca pacatul vine si prin lume.
Este necesara "RENUNTAREA" sau "fuga mundi" pentru o intoarcere spre Dumnezeu (Ioan 15:19). Deci trebuie renuntat la tot ceea ce te face sa cazi in luxura.

A doua este Postul. Este necesara o mortificare antropologica a omului exterior sau trupesc, pentru ca el s-a viciat. Sensul tanatologic de moarte este de "moarte fata de pacat" si viu pentru virtuti.
Romani 7 si 8 iti arata ca in trup exista pacat de care trebuie sa te feresti.
Deci daca vrei sa traiesti, trebuie sa mori fata de pacat(mai fain e sa traiesti decat sa fii mort spiritual). Daca vrei sa ajungi stapan ci nu sclav cum esti acum trebuie sa cresti in epístrofe si post. Aceste doua intaresc virutea de stapanire care este roada Duhului.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

In Ezechiel 18:30 apare verbul "a intoarce" (trebuie sa intorci spatele pacatului sau sa il parasesti).
In Ieremia capitolele 2 si 3 iar te indemna sa faci o intoarcere in viata ta. Deci daca vrei sa traiesti trebuie sa te trezesti (Efeseni 5:14).

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Din fericire pentru tine, sunt multe lucruri pe care le poți face dacă vrei să scapi de masturbare.
Primul lucru ar fi îți ocupi timpul cu diferite activități - de preferabil, în aer liber. Poți să ieși în oraș, să te plimbi, să citești, să faci sport, să gătești, plus multe altele. Depinde de tine ce alegi să faci cu timpul liber.
Al doilea lucru ar fi să reduci din dozajul de masturbare. Spre exemplu, dacă în prezent te masturbezi în fiecare zi, încearcă să te masturbezi de două ori pe săptămână. Ține-o așa o vreme, apoi redu dozajul din nou. Adică masturbează-te o dată pe săptămână. Și tot așa, până scapi de viciu.
Nu uita, voința e cheia.
Îți urez numai bine!

| ngllllll a răspuns:

Tii post si nu mananci decat apa si paine. O sa fii slab ca dracul dar... scop indeplinit. laughing merita experienta.

| ionescuvasile007 a răspuns:

Ghinion.