| Bossu_Alex_1995 a întrebat:

Salut ma numesc Alex si sun dependent de masturbare ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Acuma daca te masturbezi intre 6 si 10 ore in fiecare zi nu e normal, pentru ca in viata mai ai si altele de facut, nu poti sa traiesti doar din masturbare (daca nu faci videochat). Insa a te masturba jumatate de ora sau o ora pe zi nu e cu nimic anormal.

20 răspunsuri:
| KraddyQ a răspuns:

Incearca sa mai iesi pe afara din casa

| OnuOnulică a răspuns:

Sa incerci sa iti faci o prietena, asa o sa scapi de asta in timp.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu e un viciu, nu e nimic daca te masturbezi in fiecare zi. Citeste http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Voidwithin a răspuns (pentru doctorandus):

Adica te poti masturba ca nebunu incotinu si nu sunt efecte negative? Aha.

| doctorandus a răspuns (pentru Voidwithin):

Acuma daca te masturbezi intre 6 si 10 ore in fiecare zi nu e normal, pentru ca in viata mai ai si altele de facut, nu poti sa traiesti doar din masturbare (daca nu faci videochat). Insa a te masturba jumatate de ora sau o ora pe zi nu e cu nimic anormal.

| Duucu a răspuns:

Sa te numesti masturbare si sa fii dependent de Alex.

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa iti schimbi mintea.
Citeste biblia, pentru ca prin ia vei capata un spirit care te va face intelept.
In ia se gasesc cuvinte pe care in lumea asta nu prea le mai gasesti.

Vei auzi de stapanire de sine, de pazire a simturilor si mai multe.
Intr-un anumit fel iti modeleaza gandirea si te intareste in omul rational.

Daca tu ai strans doar mizerii in minte, trebuie sa te apuci sa cultivi lucruri curate.
Acele lucruri curate, vor intra in conflict cu mizerile intiparite.

Lupta o vei castiga, mizeriile vor slabi iat mintea se va obisnui cu noua adaptare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbează-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune pe altcineva dacă te-ai săturat s-o faci singur.

| anonimguy3 a răspuns:

Citeste o carte si mai lasa porn in pace...

| Green66 a răspuns:

Ai impresia ca aici e grupul onanistilor anonimi?
Ce să faci? Îți propun să iei problema în propriile maini.

| PreaTareღ a răspuns:

Exersează să cânți
Exersează să fi bun la un criteriu.
Du-te la un concurs. (preferabil de talente)
Fă-ți hobbyuri:
-Citeste o carte
-Du-te la pescuit
-Fa atletism
(Etcetera...)
-Gândeste-te la viitor.

Funda?

| ȘefuLaValută a răspuns:

Laba.Faci laba.

| darriya a răspuns:

Incearca sa ai alte activitati

| dana12848 a răspuns:

Pobabil e doar o perioada din viata ta si peste o vreme va trece happy

| costi900 a răspuns:

Nu prea e bine, dar incearca asa sa te abtii cat mai mult in asa fel dupa 2 sapt de exemplu placerea o sa fie si mai mare si merita asteptarea happy merita 110% crede-ma laughing o sa-ti dai tu seama( a da si incearca sa eviti orice te duce cu gandul acolo ca sa nu iti fie greu sa astepti, o sa vezi) sau daca ai suficienta vointa spune STOP! si gata sau fa-ti o prietena, eventual poti incerca sa folosesti servicii sexuale daca cauti doar sex si nu o relatie happy

| Narcis0102 a răspuns:

Frate parerea mea, e sa iti faci un program in care sa faci chestia asta..Nu in fiecare zi..Parerea mea e ca nu e ok sa faci in fiecare zi.Iar daca ai prietena e si mai bine, puteti face, dragoste, sex cum vrei..Eu ii zic dragoste pentru ca dragostea o faci doar cu persoana iubita..Si,parearea mea ar fi, sa o lasi mai moale cu chestiile de genu`frate..Mai fa si altceva..Joacate pe calculator,iesi pe afara cu prieteni,fotbal, chestii de genu. Poti face asta, daca chiar iti doresti sa nu mai faci asta, chiar poti reusi, trebuie doar sa ai vointa si initiativa.winking.

| Bossu_Alex_1995 explică:

Multumesc tuturor!

| Sebas330 a răspuns:

Nu o mai face! laughing