| NowForYou000 a întrebat:

Ce se intampla daca faci sex cand esti in perioada ovulatiei? Daca baiatul foloseste metoda retragerii perfect, sunt sanse sa ramai? Cum? Adica daca sperma nu ajunge inauntru, cum se poate? P.S. mai sunt persoane aici care folosesc metoda retragerii si nu au avut probleme indiferent de perioada?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt șanse dacă are spermă rămasă pe canal și prin lichidul preejeculator ajunge direct în tine și el nici măcar nu simte asta.

| corbulalbrosu a răspuns:

METODA COITULUI INTRERUPT + CALENDARUL MENSTRUAL :
In conditiile in care ciclul menstrual este regulat si in cazul in care barbatul este suficient de experimentat si are o experienta sexuala suficient de mare incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejaculare, metoda coitului intrerupt poate functiona destul de acceptabil si fara probleme ani si ani de zzile mai ales daca si ciclul menstrual este foarte regulat. In mod cert tinerii actuali, habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege sa fie folosit prezervativul, sau orice alta metoda contraceptiva (pastile AC, ovule spermicide, etc.) si daca erai prins sau erai parat la Militie sau la Securitate ca ai facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC erai condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Din acest motiv toata populatia romaniei in acea perioada de 23 de ani au intretinut doar relatii sexuale neprotejat si s-au folosit de unica metoda care nu putea fi interzisa de regimul lui Ceausescu adica cea a coitului intrerupt. Chiar si In acele conditii inumane romanii nu au devenit abstinenti ca nu cumva doamne fereste sa ajunga sperma in vagin. Romanii au continuat sa faca sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare la fel de mult si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate acestea s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte de acel decret aberant si cam tot la fel de multi cati se nasc si acum.
De asemenea majoritatea habar nu aveti ca statistic doar 8-10% din populatia rurala a Romaniei foloseste prezervativul sau AC-le si nici in cazul populatiei urbane procentul celor care folosesc in mod permanent o metoda de protectie cu adevarat eficienta nu depaseste 60-65%.
Insa trebuie specificat neaparat si in mod expres, ca aceasta metoda de protectie ''naturala'' a coitului intrerupt combinat cu cea a calendarului menstrual poate fi practicat cu ''succes'' doar de catre cuplurile in care partenerii de sex au suficient de multa experienta sexuala si o conditie foarte importanta este si aceea ca ciclul menstrual sa fie de tipul foarte bine reglat. Doar in astfel de cazuri, situatii si conditii femeile nu raman insarcinate sau daca se mai intampla sa se formeze o eventuala sarcina neplanificata acest fapt sa nu reprezinte o problema... majora. '
Daca cu zeci de ani in urma cand probabil nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative iar pastilele AC nici nu prea intrau in discutie de a fi folosite fiindca pastilele AC erau foarte rare si foarte scumpe datorita faptului ca abia au fost inventate, se poate aprecia ca folosirea in continuare a acestei metode a coitului intrerupt acum cand exista metode contraceptive foarte eficiente si foarte accesibile ca pret este una destul de... iresponsabila. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea sa de a analiza si a decide. Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce spunea acel decret din 1996?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Printre putinele randuri ale Decretului-lege 770 din 1 octombrie 1966, prin care era interzis sa fie efectuat avortul la cerere, erau spuse de fapt foarte multe alte lucruri colaterale avortului.
După ani de grea dictatură comunistă, România devenise cea mai liberală ţară din blocul comunist, dar, neoficial, odată cu interzicerea avorturilor, Ceauşescu a pus capăt şi... tuturor mijloacelor de contracepţie.
Femeile din România nu mai aveau nicio şansă de scăpare. Ele erau forţate să devină mame. Aşa a început războiul tăcut dintre ele şi Ceauşescu. dorea ca fiecare româncă să aibă cel puţin 4 copii

-- „Neoficial, contracepţia era practic interzisă. Nu exista nicio lege împotriva contracepţiei, dar devenise un subiect tabu." (Adrian Sângeorzan, doctor ginecolog, Braşov)

-- În anii '70, Delia Budeanu, era prezentatoarea singurului post de televiziune din România. Popularitatea ei o depăşea cu mult pe cea a Elenei Ceauşescu. În lipsa prezervativelor şi a pilulelor contraceptive, chiar şi ea a fost nevoită să-şi provoace un avort, folosind metode care nu aveau nicio legătură cu medicina. Ca ea, milioane de femei din România au procedt la fel.
„Eu, ca să evit o sarcină care nu era programată, m-am aruncat într-un bazin cu apă rece. A avut efect şocul dar puteam să fac şi un infarct, nu conta, trebuia rezolvată "problema"." (Delia Budeanu, fostă prezentatoare TV)

-- La începutul anilor '70, Zina Dumitrescu era o foarte cunoscută prezentatoare de modă. Chiar şi ea, când a rămas însărcinată, a apelat la un medic, care i-a făcut un chiuretaj pe masa ei de bucătărie.
„Vă daţi seama că nu se puteau face anestezii. Medicul nu avea curajul să facă o anestezie totală şi atunci femeia respectivă, cum am suportat şi eu cu pauze, urlam în bucătărie, în curtea interioară (stăteam într-o vilă), atunci în curtea interioară a vilei puteam să ţip că nu aveam vecini. Ţipam: "Mai opreşte-te!", iar ţipam... Şi am avut noroc; nu mi s-a întâmplat absolut nimic, slavă Domnului!" (Zina Dumitrescu, prezentatoare de modă.

Printre atatea necazuri si atrocitati a existst si un licar de... onoare.
Dar a fost şi o excepţie, filmul artistic „Ilustrate cu flori de câmp", inspirat de dispariţia unei fete de 20 de ani, Maria Goran. Rămăşiţele fetei au fost găsite după doi ani, îngropate în curtea casei lui Popescu Trandafira, care, pentru bani, se ocupa cu întreruperea ilegală de sarcină. În film nu se pomeneşte de faimosul decret, din cauza căruia fata nu a făcut un avort în spital.

-- În ciuda decretului 770, femeile din România nu doreau să devină maşinile de făcut copii ale regimului. Deşi pedepsele erau aspre, în câţiva ani s-a dezvoltat o adevărată industrie a avorturilor clandestine.

„A făcut filmul ca să nu mai facă avorturi tineretul. Să se ducă să nască 5-6 copii, să-i facă lui Ceauşescu copii mulţi. La cel pricopsiţi, preţul pentru un avort era 5.000, la cei săraci nu era nimic. Să vă intre bin în cap că nu a fost niciun fel de nuntă şi niciun fel de petecere, e totul fals în el. Atât arată: îngropatul, da. În tot filmul ăsta, îngropatul, altceva nimic." (Trandafira Popescu referindu-se la film; făcea întreruperi ilegale de sarcină)

În film, ca şi în realitate, doar Popescu Trandafira a fost acuzată de moartea fetei. Deşi a fost condamnată la şapte ani de închisoare, pe ascuns, asistenta amatoare a continuat să provoace avorturi până în 1989. În total, ea avea să petreacă după gratii aproape 12 ani.

-- „Dacă ţi-am spus că nu am fire de păr în cap câte avorturi am făcut, ce vrei mai mult?" (Trandafira Popescu)

Maria Goran a fost una dintre miile de fete care au plătit cu viaţa pentru că au încercat să scape de o sarcină nedorită. În urma ei a rămas doar un film care spune adevărul pe jumătate şi 5 fotografii făcute cu câteva săptămâni înaintea tragediei.
Te sfatuiesc sa citesti articolele publicate, care se refera la acea monstruozitate izvorata dintr-o minte schizofrenica care a schilodit si schimonosit milioane de vieti.
https://nccmn.fandom.com/ro/wiki/Decretul_anti-avort_al_lui_Ceau%C5%9Fescu

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

La cealaltă întrebare ai scris 1996, de aia eram curios.
Cât ai mai scris, aoleo laughing îmi pare rău că te-am întrebat :*)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru atentionarea facuta. Abia acum am observat ca am scris din greseala o cifra... gresita. Este vorba de anul 1966.
Din fericire in anul 1996 dobitocul imbecil era deja... oale si ulcele. rolling on the floor

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu asta folosesc si nu am avut accidente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu sunt sanse sa ramai, vrei sa risti? Risti pe pielea ta, la propriu. Nu exista ca foloseste o metoda "perfect". Si daca iasa imperfect? Folositi prezervativul, asa e de greu sa ne protejam si sa nu ne lasam in voia sortii?