| ElenaMaria a întrebat:

Ce stiti despre raceala la ovare?

Răspuns Câştigător
| yunnyaaa a răspuns:

Anexita, raceala la ovare

Anexita este o inflamatie a ovarelor si a trompelor. Este din ce in ce mai raspandita si foarte multe femei sufera de anexita(aproximativ 4 femei din 5).
Cele mai frecvente simptome ale anexitei:

- dureri in zona abdomenului
- secretii vaginale
- senzatii de usturime sau arsuri
- febra
- stari de voma

Exista posbilitatea sa apara si dereglari menstruale.

De ce apare?

Poti face anexita daca stai mult timp in frig sau poate sa apara in urma contactului sexual. Daca in spatele anexitei se afla o infectie este necesar si ca partenerul tau sa urmeze un tratament pentru a evita reinfectarea.

Cum se vindeca?

De principiu este recomandat repausul si administrarea de antibiotice. Nu lua antibiotice fara sfatul medicului. De fapt, acesta este primul pas pe care trebuie sa-l faci: o vizita la medicul ginecolog. Acesta ii poate da seama cu usurinta daca ai vreo problema.

Nu este o afectiune de trecut cu vederea pentru ca in timp poate sa cauzeze infertilitatea sau sa fie cauza unei sarcini extrauterine. In mod sigur iti doresti sa ai copii si sa-ti mentii si sanatatea.

Tine cont si de urmatoarele sfaturi:

- evita fustele scurte in aceasta perioada sau hainele necorespunatoare
- poarta dresuri groase
- evita sa mergi desculta pe gresie
- daca ai un partener nou este de preferat sa folosesti prezervativul ca mijloc contraceptiv
- orice semnal de alarma privind sanatatea ovarelor tale ar trebui sa te puna pe ganduri si sa te trimita cat mai repede cu putinta la medicul ginecolog

Urmeaza tratamentul conform indicatiilor medicului, protejeaza-te si astfel anexita nu va recidiva.

Ai mai multa grija de tine, mai ales acum in perioada rece.

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Patru din cinci femei au suferit cel putin o dată de anexită, o boală inflamatorie pelviană, care, dacă nu este tratată, poate provoca sterilitate sau sarcină extrauterină. Medicii avertizează, in special pe tinerele care pun moda inaintea sănătătii, să nu mai poarte pantaloni cu talie joasă, fuste si bluze scurte, cand e frig afară. Altfel, riscă să se imbolnăvească.
Anexita e o inflamatie a anexelor uterului, compuse din trompe si ovare(raceala la ovare de care intrebi).
Simptomele anexitei constau, in general, in dureri in partea de jos a abdomenului. Pot apărea insă si febra, stările de vomă, ametelile, durerile de cap, sangerările sau scurgerile alb-gălbui.
Există si cazuri cand, desi femeia suferă de anexită, boala nu se manifestă in nici un fel. Tratamentul pentru anexită constă in administrarea de antibiotice. Acestea trebuie recomandate insă de medic, in urma unor investigatii, nu trebuie luate la intamplare.
In plus, tratamentul trebuie urmat pană la capăt, desi simptomele s-ar putea să dispară inainte. Trebuie stiut că, dacă cineva a suferit o dată de anexită, boala poate reveni. Cu cat anexita apare mai des, cu atat creste gravitatea ei si riscul de a rămane cu probleme.

Sursa: http://forum.romedic.ro/prod/raceala_la_ovare_07744.html

pa, pa.

| foxi a răspuns:

Stim multe! Vrei sa-ti spunem si tie?

| vaa a răspuns:

ZTE doare desupra. 'pasaricii'laughing, si temperatur cateodata.
Iti intarzie menstruatia si bla bla.
DAca sti racita, picioare goale pe gresie, fund pe pamant, ciment, iti afecteaza si ovarele.
DAc ai simpome, fugi la ginecolog si te rezolvahappy.
BAfta:*!

| Mik3 a răspuns:

Treb sa le dai sa bea mult ceai laughing)