| chybrytel a întrebat:

Cum se trateaza raceala la ovare?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Foarte des auzi de racitul la ovare...aceasta raceala poarta numele de anexita. Se scapa mai greu de ea si este dureroasa.Anexita apare daca se sta mult timp in frig sau in urma contactului sexual. Daca in spatele anexitei se afla o infectie, este necesar si ca partenerul sa urmeze un tratament pentru evitarea reinfectarii.
Se recomanda repausul si tratament cu antibiotice care se iau numai la sfatul medicului. Exista si tratamnete naturiste.
De fapt, primul pas este sa faca o vizita la medicul ginecolog.
Nu trebuie trecut cu vederea, pentru ca in timp poate cauza infertilitatea, sau poate fi o sarcina extrauterina, care necesita urgenta!
Ar fi bine sa se imbrace mai gros, sa nu stea cu picioarele goale pe gresie, igiena intima corecta.
Tratata, anexita nu va recidiva!

15 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da. medicul ginecolog stie cel mai bine ce tratament trebuie urmat.

| bethy92 a răspuns:

Nush sigur poate cu un tratament dat de un doctor specializat

| kitiku a răspuns:

Antibiotice minim 7 zile, vit. B complex pentru protectie, un antispastic sau un antialgic si bluza mai jos de buric.

| cely a răspuns:

Administreaya euciprin (una la 8 ore) timp de 5 zile asociat cu stamicina sau nistatina pentru a nu face ciuperca de l antibiotic. Bei 2l de ceai pe zi (cretisoara, coada soricelului, galbenele. Faci si bai calde cu acest ceai. Te feresti de frig.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cu bai calde din ceai de coada calului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa mergi la dr,,, este usor sa crezi ca ai anexita,,, asa am crezut si eu dar din pacate nu am avut asa ceva,,, daca nu te poti duce la dr,, trebuie sa faci baiecu ceai de coda calului,, imbracata mai gros si cu bluze mai lungi,, si cel mai indicat ar fi pentru tine sa incetezi sa mai porti bikini "tanga",,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat sa am raceala pana am descoperit de cuminol. e foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine du-te la medic, vei face analize si vei afla in ce conditii se afla ovarele.Cu raceala nu e de jucat, poti avea probleme pe viitor.Si eu am avut aceiasi problema dar cind m-am dus la medic era deacum tirziu, am ajuns la operatie si acum nu pot avea copii.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma dor ovarele si ma urinez dimineata galben inchis oare de la ovare? mi-a spus bunica ca e buna o sticla de apa fierbinte sa tio pui intre picioare.si de mult de vreo 2 ani tot asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am un raspuns.am o intrebare.eu urinez foarte des.sa zicem beau doua guri de apa acum.si in 20 de min sunt la baie.pe deasupra ma dor foarte tare si ovarele.si cand ma asez pe un scaun.si cand urinez.stiu ca am un chist pe ovarul stang.il tratam cu karissa. dar luna asta nu am reusit sa iau pentru ca nu sunt in tara.si culmea.ma doare mai mult ovarul drept.de curand am fost operata si pe vezica.am avut o punguta care imi acumula infectia urinara.ca am ceva nisip pe la rinichi.si cica nu ar mai fi trebuit sa urinez asa des.sunt disperata.mereu racesc jos repede si des si urinez f f des

Alte răspunsuri
| sincclaire a răspuns:

Salut.
1. Ai ovare ?
2. Ai auzit de medici ?

| Goana a răspuns:

Am o problema de care inca nu pot scapa! Va rog mult pentru sfaturi!
Am 22 ani si traiesc in Austria. Merg regulat la 2 diferiti doctori ginecologi (o data la 3 luni), cica foarte buni.
Din ianuarie anul acesta am primit hemoroizi din nimic. Pur si simplu intr-o zi cu un scaun normal ca im fiiecare zi, au inceput sangerarile (asta a tinut 4 luni bune). M-am tratat cu diferite medicamente, masaje si tratamente energetice. Sa zicem ca mai mult sau mai putin sunt tratata si sangerari la toaleta nu mai sunt. Insa durerea inca mai este in regiunea anusului.

Marea problema este ca am dureri inainte de ciclu, pe timp de ciclu dureri foarte puternice in primele zile (spate, picioare, burta si cap) si dupa ciclu. Adica mereu!
Am mai facut inca un tratament de curand care ar fi trebuit sa rezolve durerile si inconfortul pe care il am in regiunea vaginala si anala (la stat pe scaun si mersul des la toaleta).

Sunt dansatoare de teatru si destul de des am contact cu podeau. Am un partener stabil de un an cu care folosesc protectie. Sunt vegetariana. Am grija de mine, caldura spate, picioare, mereu imbracata bine (chiar si vara cand soarele prajeste), la fel si pe podeaua de dans. Transpir mult, beau multa apa si ce este ciudat temperatura de corp vara este mult mai rece decat iarna, chiar daca am o suta de chesti pe mine.

In doctori nu mai am incredere si parerea mea a fost merecu pentru medicina naturista, hemeopatica.
Astept niste raspunsuri de la viiata voastra de zi cu zi si niste "leacuri babesti" care ar putea alina durerile si raceala.

Va multumesc mult!
Goana

Alte răspunsuri