| any_1988 a întrebat:

Ce trebuie sa simt ca sa stiu daca il mai iubesc? De cand ne-am casatorit ma tot intreb daca el e cel potrivit pentru mine sau daca mai tin la el.Nu mai simt emotiile ce le simteam inainte cand il vedeam sau fluturasi in stomac, e posibil sa nu-l mai iubesc? Sau asa e dupa ce te casatoresti?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca asa e dupa casatorie. Eu inca mai simt fluturasi si mor de dor daca suntem despartiti mai mult de doua zile. Sincer, mi-e dor de el si daca stau pana tarziu seara la munca. Si sunt maritata de 3 ani. Sincer, am simtit semnificativ mai multi fluturasi dupa nunta.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stii, acum cativa ani, am fost la o casatorie, la primarie... si le-am spus proaspetilor miri, ceva ce citisem si eu, dintr-un clasic... : "Inainte de a te casatori deschide bine ochii, iar dupa, inchide-i pe jumatate!"... Intelegi?! Eu am mai spus si aici, dar si in viata, de cate ori am avut prilejul: Nu hartia te leaga (realmente!) de celalalt!, ci afectiunea sincera, respectul, prietenia, visele si realizarile impreuna, tot ceea ce inseamna numitor comun, sau, dimpotriva, chestiile complementare!, umorul gustat impreuna, care e foarte important!, etc, etc... Intelegi acum?! E foarte greu - dar nu imposibil! - ca odata cu trecerea timpului sa tii tot mai mult la el! De regula, se merge relativ constant, cu mici suisuri si coborasuri... pana se intampla ceva... si unul nu mai vrea, sau se resemneaza, si accepta tacit, sau facand scandal... sau pleaca! Fluturasii nu ar trebui sa intre in calcul! eu cand i-am avut - paradoxal! - valoarea persoanei nu i-a confirmat deloc! Dupa ce ai jurat, se mai estompeaza multe, fata de dinainte!, mai ales daca nu faceti impreuna eforturi ca sa fie bine! Incearca sa discuti cu el, sincer, si vedeti ce aveti de facut! casatoria nu trebuie sa fie ca un lant intre voi! Success! Viata e complexa!

| fabiola a răspuns:

Ce trebuie sa simti? Dorinta de a fi cat mai mult langa tine, dorinta de a face lucruri impreuna de la o casa pana la un copil, sa simti ca este primul care afla bucuria ta, realizarea ta, sa simti cum se bucura pentru tine, sa simti umarul pe care poti plange, sa simti mana care ti-o intinde atunci cand ai nevoie, sa simti ca si tu faci asta uitand de oboseala sau durere.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu pate la tine a devenit ceva ..sa sp obisnuit dar e bine sa ti consulti un medic probabil e ceva ce nu ai invatat referitor la dragoste ...nu neglija ca daca sotul simte se duce in alta parte..ai grija

kratos
| kratos a răspuns:

Incearcati sa va imbunatati viata de cuplu si cea sexuala si vei vedea ca o sa-ti schimbi sentimentele!

| tuska a răspuns:

Any, te inteleg foarte bine, si eu am simtit asta dupa casatorie si inca mai simt. Tot aud povesti de genul, mor fara el sau imi bate inima tare cand il vad, dar pentru mine cred ca sunt numai povesti. Sincer, eu nu trec prin momente de astea, poate intervine obisnuinta, sau poate daca l-am pierde ne vom da seama de adevaratele sentimente. Nu stiu, numai tu poti sa raspunzi!

| lore_lollipop a răspuns:

Cred ca ai aceste indoieli pentru ca stii ca ai facut un pas important si ti-e frica sa nu fi gresit.Eu zic sa nu te mai gandesti la asta, din moment ce ai acceptat sa te casatoresti cu el, ai avut tu motive suficiente sa crezi ca el e potrivit. Temerea ta vine din dorinta de a fi sigura ca ai ales bine. Daca o sa continui cu indoielile, o sa strici relatia cu sotul tau.Cred ca nici tie nu ti-ar placea sa stii ca el nu e sigur daca a fost bine sau nu sa se casatoreasca cu tine. E normal sa nu mai simti fluturasii aceia, i-ai simtit destul la inceput, acum in inima ta si-au facut loc sentimente mai puternice:dragoste, atasament, respect.

| Cristian_1672 a răspuns:

Any ia incearca sa stai despartita de el 1-2 zile! pleaca undeva la parinti / bunici / rude! si ai sa iti dai seama cum e fara el! cand te pui in pat! nu ai pe cine pune mana! nu ai cu cine sa discuti problemele! e ceva trecator!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce trece iubirea ramane respectul, daca ai simtit fluturasi, aia au mai zburat si ei,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce am impresia ca esti deja o victima a altcuiva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca depinde...cu timpul te obisnuiesti cu el si nu vei mai simtii ce ai simtit odata! insa trebuie sa aduceti mereu lucruri noi in relatiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm chestia asta se intampla unei pustoaice de 15-16-17 ani de obicei... oare il mai iubesc? oare nu? acum nu te supara pe mine dar cand faci un pas mare in viata cum este casatoria banuiesc ca ai stat si u putin sa te gandesti la asta nu? si crezi ca iubirea sa manifesta numai prin fluturasi in stomak? eu unu zic ca nu...
si ink ceva eu unu nu cred ca`l mai iubesti ...de fapt nu cred ca l`ai iubit niciodata... daca poti intreba asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai dragoste nu simti tu pentru el