| angelinthedark a întrebat:

Deci... dau fundita pentru cine ma ajuta. Mi-e dor de sentimentul pierdutsad, adica inainte simteam emotii cand il vedeam, ma sufocam fara el, muream de dragul lui, simteam acei fluturasi de fiecare data cand il atingeam sau ii auzeam, asteptam cu nerabdare o mangaiere, o vorba de iubire, imi tresarea inima cand ii auzeam numele, dar s-a intamplat brusc ceva cu mine...nu mai simt ce simteam, nu stiu mi-e dor sa fie ca inainte, cand muream de nerabdare sa il vad, sa il aud, parca glumele si uneori indiferenta lui ma atragea, acum parca e cam sec, de iubit il iubesc stiu asta, dar nu mai e ca inainte, nu mai am acele emotii, acea flacara, inainte nu puteam sa vb cu el de emotii, acum insa vb ca cu un oarecare, nu stiu, ce sa fac sa reinvie acel sentiment magic, acum mai mult parca e obisnuinta, oare ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ana213 a răspuns:

Nu esti devina tu nu te invinovati, devi mai matura si sentimentele incep sa se mai stinga, incepi sa gandesti mai mult cu creiurul decat sa simti cu inima, asta e, poate totusi o sa dai si de o persoana care te va face sa simti din nou acele sentimente dar nu vor mai putea fi la fel de puternice fiindca nu poti sa schimbi mersul lucrurilor, imbatranesti nu te poti indragosti decat cand esti sensibil si imatur cand esti incent si pierdut in spatiu.

Parerea mea daca nu va convine contestati-o la Haga.

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Stii cum e? Ca atunci cand vezi o haina in magazin.Iti place enorm, si faci orice sa o cumperi! Muncesti, faci rost de bani, seara nu dormi si te gandesti daca maine o mai gasesti. Apoi in sfarsit o cumperi si uiti de prezenta ei in cui. Dar te mai gandesti tu oare ca acea haina iti tine de cald un anotimp intreg? Cam asa-i si cu dragostea! Trebuie sa stii in fiecare clipa sa faci ceva, sa para noua, frumoasa!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Probabil ca iubirea nu este destul de profunda. O iubire adevarata nu sterge acele emotii ci le amplifica si le reinnoieste permanent. Ori a inceput sa te dezamageasca putin, ori indiferenta lui, pe care o socoteai drept masculinitate, nu este decat o simpla indiferenta si o raceala sufleteasca. Pentru o iubire, ca sa devina perpetuum mobile, este necesar mai mult de atat. Trebuie ca amandoi sa fie ca o carte deschisa mereu la alta pagina, fara inceput si fara sfarsit. Daca unul nu intelege sensul acestei afirmatii, totul se pierde in rutina si cu timpul in indiferenta. Iubirea se invata zi de zi si se improspateaza cu fiecare gand. Iubitii nu se intalnesc la un moment dat. Ei sunt dintotdeauna unul in altul...

| mihaa a răspuns:

Daca vrei sa stii, ce simtii pentru el cu adevarat, evita sa te mai vezii ce el cateva zile cu iubita tau si in timpul asta, tu iti vei da seama ce simtii cu adv pentru el, sau mai exista o varianta:atuncii cand cineva, ne arata ca ne iubeste f mult, simtim ca acea persoana ne sufoca si devenim, pasivii, chiar putini indiferentii, daca nu ne baga ei in seama, atunci suntem noi turbate si ne intrebam oare ce are offf, nimic nu e bine

| adyth a răspuns:

Pentru ca asa e la inceput pana te acomodezi, ai impresia ca nu mai e nimeni ca el, e misterios, dar dupa ce'l cunosti mai bine...constati ca nu mai sunt surprize care sa-ti dea fluturi in stomac...devine obisnuinta.
?

| SufletDeCopil a răspuns:

Pai sentimentele vin pur si simplu din adancul sufletului. oh go on poate te-ai obsinuit cu aceste sentimente si nu mai sunt la fel de intense ca inainte, si-au pierdut din fermec... Totul depinde de tine!

| cosima11 a răspuns:

Asa e si la mine. crede`ma. si eu as vrea sa mai traiesc acele clipe de la inceput. la noi chiar azi e un anisor:Xlove struck e totul superb, insa nu mai sunt fluturasii si tremuraturile de la inceput.probabil ca trebuie sa va fie dor unuia de altul, adica sa nu va vedeti in fiecare zi sau sa vb des. asa o sa simti iar acei fluturasi. eu am avut un prieten din alt oras si ne intalneam doar in weekend. a fost o relatie de 2 ani si de fiecare data cand ne intaneam simteam acei fluturasi.in fiecare relatie dupa un anumit tim intervine monotonia.incercati sa va intalniti mai des si poate sa fiti mai indiferenti dar nu foarte.si din cand in cand da`ti frau liber sentimentelor. o sa fie super:X :*:X

| versavia a răspuns:

Deh, rutina...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intimpla nimic anormal cu tine.Acel sentiment nu mai poti sa-l ai pentru ca l-ai transcens.Ai trecut prin el si l-ai inteles perfect cu toate ca nu-ti dai seama.Acum vor urma altele.

| Rebecca86 a răspuns:

Eu tind sa cred ca nu e exploatata la maxim iubirea. Acel sentiment ce exista la inceput, va exista mereu oricata obisnuita s-ar instala intre voi.

| graylady a răspuns:

Iubirea in generala e un sentiment magic, dar sti are si partile ei proaste, si mai presus de tot trebuie sa faci lucruri inedite, neasteptate ca sa mentii asa numita"flacara", ca la inceput.Nu vreau sa incep sa filozofez dar cauta putin in interiorul tau si sigur o sa gasesti un raspuns concret.Cunoaste-te pe tine si asa vei sti cum sa faci anumite lucruri.Ca o idee incearca sa faci cu el lucruri pe care nu le-ati mai facut, fi spontana, surprindel, petreceti mai mult timp amandoi si in nu in ultimul rand COMUNICATI. Take care!:*

| graylady a răspuns:

Iubirea in generala e un sentiment magic,dar sti are si partile ei proaste,si mai presus de tot trebuie sa faci lucruri inedite,neasteptate ca sa mentii asa numita"flacara",ca la inceput.Nu vreau sa incep sa filozofez dar cauta putin in interiorul tau si sigur o sa gasesti un raspuns concret.Cunoaste-te pe tine si asa vei sti cum sa faci anumite lucruri.Ca o idee incearca sa faci cu el lucruri pe care nu le-ati mai facut,fi spontana,surprindel,petreceti mai mult timp amandoi si in nu in ultimul rand COMUNICATI.Take care!:*

| LilianaIasmy a răspuns:

Cand spui "acum parca e obisnuinta"faci o mare greseala! n-ai idee cate lucruri nu sunt exploatate intr-o relatie...si asa multi ies si inchid usile unor mari iubiri! sotul meu imi provoaca multe suferinte dar sti ceva tot timpul ma gandesc la lucrurile frumoase ce m-au facut sa-l consider pe el alesul meu si crede-ma lucrurile pe care tu le descrii le-am simtit si eu, dar monotonia este lucrul cel mai de temut intr-o relatie, eu cand simt ca monotonia se asterne ma duc imi cumpar o lenjerie mai sexoasa, si in timp ce el mananca apar in tocul usi. crede-ma ca se ineaca si atunci simt din nou fluturasi. stiu ca, chiar si dupa 5 ani ma doreste la fel de mult!