| Sara2 a întrebat:

Ce vi se pare mai traumatizant dintre un avort si un viol? peste ce treci mai greu dintre astea 2?

36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca dupa nici unul din evenimente viata nu revine vreodata la normal. Adica amandoua te schimba iremediabil. Totusi, cred ca un viol lasa urme mai adanci.

| mgtow a răspuns:

Un viol ar fi prejudicial pentru acel ce are iubita pe mine nu are cum sa ma afecteze pentru ca sunt burlac de o viata intreagawinking

| Crisu a răspuns:

Eu cred ca peste viol. avortul il faci pe riscul tau, tu alegi aceasta cale.In schimb violul nu.

| Bacemi a răspuns:

Cel mai traumatizant lucru in opinia mea ar fi sa ai o sarcina din cauza unui viol. Si sa fii nevoita sa faci avort si altfel sa nu mai poti face vreun copil pentru ca ai o afectiune grava. Se intampla, sa stii. E si mai greu cand femeia respectiva are un barbat acasa si il iubeste si stie ca nu mai pot avea un copil impreuna. Si totodata ii e rusine sa il priveasca in ochi ( desi nu e vina ei ). Sunt femei care sufera enorm.

| Razvan a răspuns:

Un avort pentru ca e ucidere.Peste viol poti trece relativ usor

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Violul cu siguranţă pentru că persoana respectivă rămâne cu o traumă, o frică. Avortul nu are acelaş impact. Baftă!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Viol. Avortul este voluntar.Violul nu!

| Derye a răspuns:

1) Depinde de persoana
2) Viol, in general.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Violul:-s

| nobody_9468 a răspuns:

Violul, avortul il faci fiindca asa vrei sau fiindca este necesar.
Eu si o nebuna zicem"Daca tot ma violeaza, il las sa faca ce vrea, macar sa ma simt bine". Ambele sunt destul de traumatizantehappy.

Bafta.

| Rukhsandra a răspuns:

Eu as fi mai traumatizata dupa un viol... adica nu stiu...
Daca faci avort e alegerea ta si n-ar trebui sa fi traumatizata dar nu poti sa alegi sa fi violata...

| shtephie a răspuns:

Violul se produce fara voia ta.
Dar la avort trebuie sa fi de acord cu el.

| madalicious a răspuns:

Peste viol treci cu siguranta mai greu, deoarece intr-un viitor cand vei dori sa faci dragoste cu partenerul iti vei aminti ca ai facut sex impotriva vointei tale.

Insa cu avortul e alta treaba, treci repede daca nu-ti doresti copilul. Insa daca iti doresti copilul si faci avort spontan... Te doare, si uiti greu.

Insa din punctul meu de vedere... Peste un avort spontan treci mai greu.

| Stefania a răspuns:

Violul

| pwp a răspuns:

Mai traumatizant mi se pare un avort! sa stii ca ai omorat pe cineva...
ce sa mai zic ca te duci in iad.

| virusake a răspuns:

Incearca-le si ne zici si noua. happy

Eu as vota pentru viol (desi nu sunt genul) whistling

| Ionutzz97 a răspuns:

Cred ca violul

| Orannginna a răspuns:

Cred ca violul. Un avort tine mai mult de o decizie.

| Gabitsza a răspuns:

Mai traumatizant este violul pentru o persoana dar si avortul este depinde de fiecare persoana. Daca faci un avort ai ceva pe constiinta iar daca esti fiolata ramai socata asa ca amandoua sunt traumatizante in felul lor.

| vaa a răspuns:

Mie... un avort.
MOare un suflet fara viata...
Nu mi as ierta o niciodata daca as face asta.
M as simti o criminala...

| wolfer18 a răspuns:

Daca se intampla sa vina la comun...mai intai o sa treci peste viol(daca o sa treci), si dupa sunt 2 variante, daca este sa se ajunga la avort:ori numai rezisti si o termini cu "dimensiunea" noastra, ori esti intarita, dupa ce ai trecut de viol, si nu te-ar mai dobori nici o racheta.Depinde.Separat,amandoua sunt groaznice, nu se pot compara.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Mult la % dintre femei considera violul ca pe o fantezie erotica.Sunt singur ca vor trece usor peste el.

| Ada... a răspuns:

Bună! Păi peste amândouă treci greu, dar consider că violul e mai traumatizant.
Avortul este făcut cu înştiinţarea ta, pe când celălalt nu. oh go on
Pa, pa!winking

| DianaMrr a răspuns:

Cred ca aman2 sunt traumatizante si cred ca peste aman2 treci ff greu la avort ca omori o fiinta nevinovata si la viol ca esti intr. un fel obligata sa intreti relatii sexuale pe care nu le vrei

| Helvete a răspuns:

Un viol, cred.

| Timeea_1190 a răspuns:

Peste viol treci mult mai greu decat peste un avort. Avortul il faci pentru ca tu vrei acest lucru chiar daca in sufletul tau nu ai vrea sa il faci dar exista unele compromisuri. Insa un viol. este impotriva vointei unei persoane.

| f a răspuns:

Amandoua categoricstraight face...mai ales daca esti violata apoi ramai insarcinata...eu una nu as recurge niciodata la avort straight face

| Andra_5221 a răspuns:

Amandoua sunt la fel de tragice, dar ma gandesc sa inclin balanta in favoarea violului deoarece cadn fci un avort il faci constientizat, stii ce ti se intampla si esti oarecum pregatit pentru asta, adica... te obisnuiesti cu idea mai mult timp. Pe cand un viol este neasteptat si lasa rani, zic eu, mult mai adanci.

Desi din punct de vedere religios, avortul este de neiertat.

| liongirl a răspuns:

Bună!happy
După mine, violul e cel mai traumatizant.Era cât pe ce să fiu victima acestui "fenomen" şi nu a fost uşor.winking
Gabs are dreptate, avortul îl faci cu acordul tău, violul îl faci din cauza unor handicapaţi.happy
Bye!kiss

| Dy3nutzza a răspuns:

Buna, dupa parerea mea este violul deoarece se produce fara acordul tau. Avortul il faci cun consintamantul tau, dar uneori si un avort este foarte traumatizant deoarece poti sa ramai insarcinata in urma unui viol si atunci te gandesti ca cel mai bine este sa faci un avort deoarece daca pastrezi pruncul iti vei aduce mereu aminte de acel incident neplacut din viata ta. Eu una sunt contra avorturilor deoarece daca tu te-ai simtit bine in timpului actului sexual si a iesit un copil trebuie pastrat. Asa cum ti-ai asumat responsabilitatea in pat asa trebuie sa te gandesti ca ar putea sa iasa si un copil. Mai ales in cazul '' fetitelor'' de 10-11 ani care intreaba daca pot ramane insarcinate dar ele sunt niste copii care de fapt nu isi dau seama de riscuri. Eu la varsta aia inca ma jucam cu papusile si imi era rusine sa vorbesc cu un baiat.