| CLASSICUL a întrebat:

Cel mai bun raspuns primeste - fundita + Vot!

Am o intrebare ciudata pentru voi... doar din pura curiozitate.
Ce riscam cand facem sex neprotejat? (infara de copii)

Si ce boli putem sa luam unu de la altu cand o facem? (Si cum ne vindecam daca exista posibilitatea sa luam o asemenea boala de-la cineva? important.)

Este foarte riscant sa faci sex neprotejat doar pentru ca vrei putin placere?

Multumesc anticipat!

Apropo. eu doar protejat fac, si sper ca am ales categoria correcta pentru intrebarea acceasta. happy

Răspuns Câştigător
| euI a răspuns:

Dap poti sa iei boli ca:sifilis,gonoreea, chlamydia, scabia, SIDA
1. Chlamidia - este provocata de catre o bacterie. Daca nu este tratata poate provoca boala pelviana inflamatorie sau sterilitate.
Simptome: Este posibil sa nu prezinte simptome, insa apar usturimi la urinare, scurgeri vaginale sau ale penisului.
Tratament: Simptomele inceteaza dupa cateva zile de administrare a antibioticelor, iar dupa 2 saptamani infectia este eliminata.

2. Herpes - este un virus care persista de-a lungul intregii vieti. Tipul 1 provoaca basicute sau bubite purulente, de obicei in zona gurii. Tipul 2: provoaca basicute genitale. Ambele pot fi transmise de la gura in zona genitala si viceversa.
Simptome: Basice dureroase la gura, in zona genitala, pe fese. Prima eruptie a herpesului dureaza aproximativ doua saptamani. Bolnavul poate avea febra, mancarimi, simptome de gripa.
Tratament: incurabil. Eruptiile vor izbucni si se vor retrage pe parcursul intregii vieti. Pentru a reduce frecventa aparitiei eruptiilor este indicat tratamentul medicamentos in doze zilnice cu acyclovir.

3. Negi genitali, Human Papiloma Virus (HPV) - negi la nivelul pielii, care se prezinta sub forma unor mici umflaturi in zona genitala sau in cea a anusului. Virusul se transmite prin contact genital direct la nivelul pielii. Din pacate virusul este rezident in organism de-a lungul intregii vieti.
Simptome: La barbati - negi de culoare galben-cenusiu pe penis, in zona uretrei, in zona anusului. La femei: negi de culoare alba sau roz in zona vulvei, in cea a vaginului, pe colul uterin sau in zona anusului.
Tratament: negii se pot elimina prin metode chirurgicale, prin cauterizare sau prin laser. Negii se pot resuscita, fiind necesara o noua extirpare a acestora. Perioada de convalescenta poate fi lunga si de durata.

4. Gonoree - infectie grava care, netratata, duce la sterilitate, la artrita sau la probleme cardiace.
Simptome: pot sa nu fie evidente. Dar apar: usturimi la urinare, scurgeri vaginale sau ale penisului, dureri in zona pelvisului.
Tratament: antibioticele au efect imediat asupra simptomelor si vindeca boala in cateva saptamani.

5. Sifilis - infectie foarte grava, care netratata la timp, afecteaza intreg organismul. Poate duce la deces.
Simptome: primul stadiu - apar rani in zonele genitale. Al doilea stadiu: eruptii cutanate pe tot corpul. Al treilea stadiu: probleme ale inimii si ale sistemului nervos.
Tratament: In stadiul incipient al bolii, penicilina o poate vindeca. O data ajunsa in ultimul stadiu, tratamentul medicamentos are efect limitat.

6. Boala pelvina inflamatorie - infectie a uterului, dar se poate localiza si la nivelul colului uterin ori a trompelor uterine. Apare atunci cand bacteriile (cel mai adesea chlamidia sau gonoreea) patrund in sistemul reproductiv. Duce la sterilitate.
Simptome: dureri abdominale, febra, sensibilitate marita a uterului si a ovarelor, ciclu menstrual dureros, scurgeri, oboseala, ameteli, stari de voma, dureri in timpul actului sexual.
Tratament: se recomanda repaus la pat si tratament medicamentos cu antibiotice. Daca boala este intr-un stadiu avansat, blocajul trompelor uterine si sterilitatea pot deveni permanente.

7. Infectia tractului urinar - infectie provocata de bacteriile blocate in uretra. Des intalnita la femeile care fac sex cu un nou partener.
Simptome: dureri si usturimi in timpul urinarii, urinari frecvente. Urina poate fi tulbure si urat mirositoare.
Tratament: infectia se vindeca prin administrarea de antibiotice de la o zi la o saptamana. Si multa apa plata.

8. Vaginita - inflamatie vaginala. Supuratii infectioase cauzate de lipsa de igiena. Antibioticele, pilulele contraceptive, sarcina pot cauza dezvoltarea candidei. Se mai numeste tricomonaza. Se transmite prin sex vaginal sau oral.
Simptome: La femei - scurgere vaginala densa. De culoare alba sau galbuie, miros neplacut, mancarime, durere. La barbati: mancarimi genitale, contact sexual dureros. In cazul sexului oral, barbatii si femeile pot avea o pelicula albicioasa sau verzuie pe limba.
Tratament: cremele care se elibereaza fara reteta vindeca aceasta boala in cateva zile. Femeile trebuie sa evite sa poarte pantaloni stramti, dresuri sau costume de baie. Nu faceti spalaturi si nu folositi deodorante intime.

9. Paduchi genitali - paduchi mici, de culoare alba care infesteaza parul pubian. Se raspandesc de la persoana infestata prin haine, paturi sau toalete.
Simptome: Mancarimi. Pot provoca febra usoara, inflamatii ale amigdalelor, dureri usoare. Paduchii pot fi depistati in urma unui examen medical amanuntit.
Tratament: tratamentul medicamentos de uz extern elimina paduchii si ouale acestora. Lenjeria de pat, hainele si proasoapele trebuie spalate.

10. Paraziti interni - giardia, criptosporidia, amoebe si altele. Ajung in organism, in primul rand, in urma contactului sexual oral sau anal.
Simptome: diaree, dureri abdominale sau crampe, balonare, oboseala si pierderi de greutate.
Tratament: Medicamente eliberate cu reteta de la doctor duc la eliminarea parazitilor.

11. Hepatita B - virus transmis prin contact sexual sau prin ace infectate. Mai raspandita la barbatii homosexuali, la cei care fac sex anal si au mai multi parteneri.
Simptome: febra, oboseala, migrene, dureri abdominale, icter. In anumite cazuri, inflamatia ficatului poate duce la sangerari, la coma sau deces.
Tratament: cazurile usoare: odihna la pat, dieta sanatoasa. Cazuri grave: tratament medicamentos.

12. HIV/SIDA -virus care slabeste sistemul imunitar pana il face incapabil sa mai lupte cu bolile: provoaca SIDA, un grup de boli grave. HIV se transmite prin sange infectat, sperma, secretii vaginale, lapte matern, intra in sange printr-o rana sau prin mucoasa in timpul sexului vaginal, sexului oral, sexului anal, prin folosirea acelor infectate, care se injecteaza drogurile, precum si prin alaptare.
Simptome: HIV nu prezinta simptome de obicei. Testele de sange arata anticorpi ai HIV. Pot trece ani pana ca SIDA sa se declanseze. De-a lungul acestei perioade persoana infectata poate transmite HIV, practic fara sa stie! Primele semne ale SIDA: infectii cu ciuperci parazitare, transpiratii nocturne, pierderi in greutate. Boli legate de SIDA: pneumonie, cancer.
Tratament: incurabil. Nu exista vaccin. Pentru HIV anumite combinatii de medicamente, care cuprind inhibitori protezici incetinesc virusul. Pentru SIDA, exista medicamente care incetinesc evolutia bolii, insa tratamentul trebuie instituit din timp si respectat.
bafta

6 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Categoria e corecta, pai depine cauta pe google BTS, si ai sa vezi ca sunt mai multe boli decat fire de par ai tu in cap. Oricum tot cel mai mare lucru ramane "bebe-lu"

| saby26 a răspuns:

Excluzand copii sunt ffffffffffff multe boli de care cred ca nici nu ai auzit:in afara de sida care cunoaste toata lumea aceasta boala mai pot fi"chlamydia care nu se manifesta la barbati de aceea nici nu-si dau seama,gonoree care la fel nu prea se manifesta,sifilis, granulomul inghinal, candida albicans care de altfel nu se manifesta la barbati dar un rezultat pozitiv sigur va aparea la analize.sunt ffffffff multe boli pe care cred ca as putea sa ti le enumar pana maine si crede-ma ca sunt ffff mult purtatori de aceste boli care nici macar nu stiu si nici nu au cum sa-si dea seama.aceste boli te pot afecta in timp nu acum cat esti tanar mai trz ai sa-ti dai seama

| underground22 a răspuns:

Poti contacta o sumedenie de boli. De la hepes genital si sifilis pana la virusul HIV. Daca esti de mult timp cu o persoana si chiar doriti sa o faceti neprotejat,dar totusi fara riscuri luati-va de manuta si mergeti la doctor pentru un set de analize ca sa fiti sigur ca nu aveti vreo boata cu transmitere sexuala de care nici macar sa nu stiti. Dupa ce ati facut asta si totul e ok(adica nimeni n-are nimic) cascati bine ochii la calendar si vedeti care sunt zilele "sigure". Cand ati stabilit ziua totul e ok, numai sa speli bine penisul cu apa si sapun pentru ca evita sa ramana vreo urma de sperma. Dupa ce ati facut toate astea puteti sa incepeti, si nu uita ca n-ai voie sa ejaculezi in vaginul ei. cam asta e tot, baftawinking

| styvan a răspuns:

Sida cea mai periculoasa boala ce se transmite sexual

| lulucel a răspuns:

Cele 37 de boli cu transmitere sexualabig grin
"eul" a detaliat vreo cateva

| andreiadeia a răspuns:

Da ai ales categori corecta si ai facut foarete bine pai da poti lua sida, infecti si multe alete boli asa ca e mai bine sa faci protejat iar in momentu in care vrei sa faci sex neprotejat ar fi mai bine sa faceti niste analize si apoi sa treceti la traba.