| anonim_4396 a întrebat:

Chiar e păcat sa faci dragoste înainte de căsătorie? Eu cred ca nu, deoarece nu cred ca te casatoresti de la 18 ani...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform parerii exprimate de habotnicii religiosi raspunsul este DA. Conform parerilor exprimate de catre persoanele care au convingeri libertine moderne, (actuale) si mai ales de catre cei care isi desavarsesc educatia prin scolarizarea la nivel inalt adica studii superioare care se casatoresc dupa implinirea varstei de 25-26 de ani, raspunsul este catrgoric NU. Sanatate!

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform bibliei da

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De ce? Si ce patesti?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in mod normal trebuie sa fi scoasa afara din casa si omorata cu pietre, cei ce spun ca vt a fost anulat se inseala, iisus a spus absolut nimic din ceea ce este scris nu a fost indepartat si nu va fi in vechi

| Necunoscut112 a răspuns:

Biblia nu spune că la 18 ani gata, trebuie să faci sex. Spune să faci sex când te casatoresti, indiferent de vârsta la care o faci.

| alina2k18 a răspuns:

''nu cred ca te casatoresti de la 18 ani...''
Sau la 14 laughing
EU nu mai fac deloc dragoste de ceva timp laughing cred ca mi s-au iertat pacatelewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar nu inteleg de ce e păcat de moarte, si ca n-ai voie sa ai o relatie de lunga durata, doar ca sa vezi daca merge, fără să te casatoresti. Tot ce am zis am citit in manualul de religie. Si de asta mi se pare ciudat, deoarece poate nu te potrivesti foarte bine cu persoana pe care ai ales-o, si nu iti dai seama la timp. Si ca sa nu il superi pe Dumnezeu te casatoresti, mai faci si copii, pentru ca asta spune religia, si peste cativa ani ajungi sa divortezi si se alege praful de căsnicia ta, copiii tai vor suferi si vei avea o viață de rahat. După nu e păcatul si mai mare?

| FruttiFresh300 a răspuns:

E păcat să trăiești după regulile altora și nu după ale tale. Ai toate șansele să ajungi o nefericită și să îți pară rău la bătrânețe că nu ai trăit cum ți-ai dorit tu.

| barosanu69 a răspuns:

Nu e niciun pacat, astea sunt prostii din batrani. Fă dragoste, simte-te bine ca doar o viata avem si trebuie sa o traim asa cum vrem, nu cum vor altii.
si inca ceva, biblia e o prostie, un mare FAKE!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa a spus dumnezeu in biblie cand a facut legamantul cu poporul lui dar legea este valabila si azi, nici eu nu stiu, eu sunt ateu, la varsta aia trebuie sa experimentezi viata sexuala, sa te descoperi nu sa te agati de un barbat si asa nu o sa stai cu el o viata

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Conform parerilor exprimate de catre persoanele care au convingeri libertine moderne, (actuale) si mai ales de catre cei care isi desavarsesc educatia prin scolarizarea la nivel inalt adica studii superioare care se casatoresc dupa implinirea varstei de 25-26 de ani, raspunsul este catrgoric NU.

nu exista libertati moderne,"Câtă vreme nu va trece cerul şi pământul", zicea Isus, "nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile." Prin propria Sa ascultare de Lege, Domnul Hristos a dat mărturie de caracterul ei neschimbător şi a dovedit că, prin harul Său, ea poate să fie împlinită în chip desăvârşit de către orice fiu sau fiică a lui Adam. Pe munte, El a declarat că nici cea mai mică iotă nu avea să treacă din Lege, până ce se vor împlini toate lucrurile care privesc neamul omenesc, tot ce este în legătură cu Planul de mântuire. El nu învaţă că Legea trebuie să fie desfiinţată vreodată, ci Îşi aţinteşte privirile asupra celei mai îndepărtate margini a orizontului omului şi ne asigură că până atunci Legea îşi va păstra autoritatea ei, aşa că nimeni nu poate să creadă că El a avut misiunea de a desfiinţa preceptele Legii. Atât cât va dăinui cerul şi pământul, sfintele principii ale Legii lui Dumnezeu vor rămâne. Dreptatea Sa, care e "ca munţii cei înalţi" (Psalmii 36, 6), va continua să existe şi va fi un izvor de binecuvântare, revărsând torente înviorătoare asupra pământului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RAY):

Este alegerea si dreptul TAU cat si a celorlalti de a crede ''povestile imbecile ''bune de adormit copii dobitoci sau oligofreni. big grin

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu sunt ateu, eu va spun ce scrie in biblie, nu exista libertati religioase moderne

| RAY a răspuns:

Conform parerilor exprimate de catre persoanele care au convingeri libertine moderne, (actuale) si mai ales de catre cei care isi desavarsesc educatia prin scolarizarea la nivel inalt adica studii superioare care se casatoresc dupa implinirea varstei de 25-26 de ani, raspunsul este catrgoric NU. Sanatate!

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca esti foarte credincios dap este pacat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum ai putea sa divortezi daca ai ales doar unul? Dacã ai avut doar o varianta. Când ai trecut prin peste 5 10-20-30 de tipi pânã la casatorie ai sanse mult mai mari sa divortezi sau sa alegi compromis deoarece nici unul nu se mai poate ridica la asteptari, incât sa il iubesti. Biblia a pedepsit asta incã de mult pentru ca se stia, acum asta reprezinta imprint in pântec(womb imprint), un contact sexual nu reprezinta doar atât mult mai complex, se transmit energii de la baiat la fatã, energia aia rãmâne imprintata pentru totdeauna. De-asta erau omorâte cu pietre deoarece nu mai erau pure din punct de vedere al acelor vremuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi hai să îți spun eu o poveste reala. Mama a ales in tinerete doar un bărbat, cu care s-a căsătorit si au facut un baiat(fratele meu). Peste cativa ani situatia nu mai era la fel ca la început, nu prea mai exista dragoste foarte puternică, iar el o jignea, ii spunea ca o aruncă pe geam, ca o calca cu masina etc... Si uite asa cand fratele meu avea 10 ani a divorțat de tatăl lui si s-a căsătorit cu tatăl meu la 4-5 ani diferenta. Deci... ce spuneai? Nu se poate ajunge la divorț?

| SandraEve a răspuns:

Da, este pacat. E totusi alegerea ta. Pentru mine, iubirea nu sta doar in sex si niciodats nu va sta. Fara nu putem, asa animalici suntem?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SandraEve):

Nu am vrut să pară că iubirea sta doar in asta. Dar ma refer la cazurile in care ai iubit din adolescență, de la 15 ani, si peste trei ani, patru, va vrea chestia asta si mama a spus că e normal. Și în cartea de religie scrie ca e pacat, dar la 18-19 ani, nu poti sa te casatoresti (poti, dar mama nu vrea). Si de aceea întrebam. Oricum, acum nu se mai respecta, si se incepe asa, ca asa a fost si la familia mea, înafară de mama. Verișorii mei sunt împreună de foarte mult timp, dar s-au căsătorit la 30 de ani. Si la fel voi face si eu, ma voi căsători pe la 25-30 de ani. Pentru ca familia mea e de acord ca atunci cand te casatoresti trebuie sa faci copii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din intrebarile tale imi dau seama ca esti copil inca.

Prin intrebarea de fata vrei cumva sa justifici ca e bine sa faci sex drept copil?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu, vreau doar sa inteleg ce fel de pacat este asta, ca nu prea inteleg. Pentru ca rudele mele si-au inceput viata asta de la 18-20 de ani, dar s-au căsătorit pe la 25, iar verișorii mei pe la 30. Deci inseamna ca sunt păcătoși? Pentru ca ei asa m-au învățat ca e bine, dar cand am deschis manualul de religie am citit ca nu e bine asa... Si am pus intrebarea asta pentru ca sunt confuză. Btw am 15 ani

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu crezi in Dumnezeu, n-are ce sa te afecteze.

Daca crezi, desi nu iei acest pacat ca atare, se pare ca aceasta credinta a ta nu prea exista.

| Uvox a răspuns (pentru alina2k18):

Nici macar sex? Speri sa ajungi in loja VIP-urilor din rai si sa te uiți cum suntem fierți la foc mic in cazanul cu smoală?
big grin

| alina2k18 a răspuns (pentru Uvox):

Oh jawinking
NU, nici sex

| CarolineF a răspuns:

Da, este păcat. Nu scrie în Biblie că trebuie să te căsătorești la 18 ani. Indiferent de vârstă, dacă nu ești căsătorit/ă, este un păcat. Și chestia asta nu a dat-o Dumnezeu doar așa, că nu vrea El să ne bucurăm au mai știu eu ce, ci dimpotrivă e spre binele nostru. Până la urmă, tot El a creat sexul. În cel mai frumos mod posibil, dragostea adevărată dinte soț și soție, să se bucure unul de celălalt. Eu mă gândesc că e un lucru foarte frumos să te păstrezi până atunci și să știi că doar o singură persoană, cea mai iubită, cea mai specială din viața ta îi vei dărui "puritatea" ta. big grin

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Exista o carte, "VIATA INTIMA IN CASNICIA CRESTINA" scrisa de doi americani, de unde se pot invata foarte multe.
Si unii ar trebui sa se mai gandeasca ca, acum 2000 de ani, oamenii traiau in colibe de piatra, si se invesmantau cu piei de animale, etc.
Biblia a fost scrisa de mai multe generatii de scribi, si tradusa si rastradusa de foarte multe ori, cu anumite interese, pana s-a ajuns oarecum la un numitor comun.
E mult mai usor sa iei ceva de gata, decat sa analizezi si sa gandesti, ce si cum si de ce...
Casatoria fetelor de virgine, le predispune pe fete la riscul nepotrivirii si a suferintei ulterioare, pe cale de consecinta, divort, rusine sociala, etc.

| ngllllll a răspuns:

Este. Normal este sa te casatoresti mai intai. Ca fata te poti casatori de la 15 ani in sus. E bine sa mai astepti si sa fi sigur cu cine te casatoresti, cu cine faci deagoste. Asa, daca faci dragoste cu unul care "te iubeste", o sa vezi ca poate acela se va plictisi si se duce pe la alta. Mai mult ca sigur. O sa te doara. De durere o sa cauti iar alt prieten, ai altul, si altul. Si tot asa. Sa nu mai zic de bolile care se transmit. Hepatita se transmite numai prin saliva, sarut. La casatorie se fac analize medicale inainte. Deci cam asa de important este. Daca vrei sa te expui, sa iei tot felul de boli, ciuperci, bacterii, iti incepi viata sexuala inainte de casatorie. Vezi ca e plin TPU de intrebari gen: m-am culcat cu unul si nu stiu ce bube mi-a iesit pe xxx. Oare am gonoree? Asa ca te rezumi la romantisme doar și sa cunosti bine baiatul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu ai un frate vitreg? Tu acum ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, si am 15 ani.

| RainmakerX a răspuns:

Fara suparare dar cand a fost scrisa Biblia oamenii se casatoreau mult mai devreme laughing Sper ca realizezi cat de absurd este ceea ce spuneti. Daca stai necasatorit pana la 30 de ani ce faci?

Cand erau razboaie unii nici nu ajungeau la varsta asta.
Pacat este sa faci un copil pe care nu poti sa-l cresti sau sa renunti la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Am inteles. Iti multumesc mult de răspuns! Daca as mai fi putut, ti-as fi dat funda.