| anonim_4396 a întrebat:

De ce este păcat sa te masturbezi sau sa faci sex înainte sa te căsătorești? Ce este rău în acest lucru?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca citesti Biblia asa cum e ea (nu ce zice popa/pastorul) o sa vezi ca nu e chiar asa.

| ania a răspuns:

Păcat vine etimologic de la harmateo, care înseamnă a rata țintă. Creatorul a inventat sexul ca să fie practicat între doua persoane de sex opus care s&au dedicat exclusiv una alteia prin căsătorie și cine face altfel ratează țintă, scopul pentru care sexul a fost inventat, adică păcătuiește.

| ania a răspuns:

Ce spune Biblia:
"Fugiți de curvie, orice alt păcat pe care îl face omul, este un păcat comis in afara trupului, dar cine curveste păcătuiește împotriva trupului sau" 1 Corinteni 6:18
"necredincioșii, scârboși, ucigașii, curvarii, vrăjitorii, închinători la idoli și toți mincinoșii, partea lor este iazul care arde cu foc și cu pucioasa" Apocalipsa 21'8

| ania a răspuns:

Legat de masurbare:
Mantuitorul Hristos spune:
"Oricine se uita la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui" Matei 5-28

| sierra1 a răspuns:

La a două, in mod clar, e chiar indicat!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu e nimic rău, este chiar benefic pentru sănătatea mintala

| Seba2013 a răspuns:

Daca te rezumi la membrele extensive ci nu iti pretuiesti sufletul curat, liber, stapan si sanatos, lucrurile astea se pot pierde. Stapanire de sine se poate pierde, si daca nu o pretuiesti gasesti doar cunoasterea viciului si farmacia. Ce are mai multe greutate pentru tine? Viata, sanatatea, sufletul sau corpul? Stapanire de sine are su ea locul ei in tine. Se constientizeaza, antreneaza si pretuieste.

Cand tu te afli pe o coasta ai impetul de a merge in jos. Daca te lasi dus in jos nu gasesti decat agitatie. Insa Daca opui rezistenta si urci in sus acel impetu disparé si nu isi mai ia avantul. Dupa aceea vei gasi un teren plan unde nu vei mai simti impeturi. Ce este mai bine, sa fii determinat de ceva, sau liber? Sa cauti lucrurile care sunt blestemate si pusa si marita durerea in ele de zeii care sunt gelosi si pretind inchinare exclusiva? Mai bine ii cauti pe ei, ca sa gasesti binele si binecuvantarea. Ce te intereseasa mai mult: timpul, spatiul, forma sau lucrurile care sunt mai pretioase si mai putin pretioase? Ne spune Iisus ce inseamna termenul cruce atunci cand spune ca mai bine ne pierdem un ochi decat sa ardem si sa ajungem in ghena. Crucea asta care ne-o invata Iisus in Matei capitolul 5 nu inseamna a rabda si tolera focul pasiv ci inseamna o atitudine de respingere si grija de suflet. Deci crucea aia ca crestinii trebuie sa sufere si sa taca se refera la altceva. Nu spune Iisus, suferiti focul si pasiunile indiferenti si pasivi ci spune sa luam atitudine. Deci cruce cu sens de atitudine nu sens ca trebuie sa ne resemnam suferintei. Vreau sa il vad pe ala care tolereaza focul.

| EestiSodalane a răspuns:

Da. Este rau pentru ca Dumnezeu a facut actul sexual ca orice alt lucru creat de El sa fie o experienta interpersonală, nu individuală. Masturbarea este un act atat de scârbos, rușinos și păcătos tocmai pentru că respinge comuniunea cu alte persoane în favoarea unui act individualist, egoist care nu obține nimic altceva în afară de propria plăcere și atât. Orice făcut de dragul placerii este păcătos. Nu ca placerea ar fi ceva rău în sine, dar când plăcerea e scopul atunci actul e păcătos.
Iar sexul înainte de căsătorie reprezintă forțarea unei relații care încă ontologic vorbind nu există. O relație începe să existe spiritual doar atunci când are binecuvântarea lui Dumnezeu, deoarece numai el poate uni doi oameni îndrăgostiți. Oamenii se pot dori unul pe celălalt, dar doar Dumnezeu îi poate uni cu adevărat. De asta sexul înainte de căsătorie este un nonsens și deci păcătos.

Răspuns utilizator avertizat