| anonim_4396 a întrebat:

Deci am inteles ca e pacat sa faci dragoste inainte de casatorie. Daca un cuplu necasatorit, face un copil, acel copil este un pacat?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Da, acel copil este rodul unei iubiri pacatoase, animalice bazate pe instinct de procreere.
exact cum spune psalmul 50:"... in faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea..."

16 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Ti se pare logic ce spui?

| kamykaze88 a răspuns:

Prima data gandeste-te bine exista ceea ce zic preotii acolo sus?

| MaicutaMaui a răspuns (pentru kamykaze88):

Normal ca nu cred, dar vroiam sa vad ce zic crestinii.

| morningstar a răspuns (pentru kamykaze88):

Exista. Indiferent ca preotii spun asta sau nu. Refuzam sa credem asta dar in momentul cand Il lasam pe Dumnezeu sa ni se arate, atunci ne convingem.

| Malphas a răspuns:

Vad ca nu mai dai pe mess de ceva timp...las ca-ti ard eu cateva(unde vrei tu:*) cand te prind!

| MaicutaMaui a răspuns (pentru Malphas):

kiss Am mai intrat de cateva ori zilele astea, dar pentru cateva minute.

| dragos9234 a răspuns:

Da,exact asta iti spune biblia insa popa si alti fanatici incep sa te ia cu abureli cum ca daca faci aia si aia si nu stiu ce nu mai e pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai degeaba pe TPU. uita-te la dragoste si sex, relatii si famelie, uita-te la stiri la tv, si apoi posteaza intrebarea respectiva.vezi cate avorturimcate boli cati bolnavi de hiv sant din cauza a dou minute de dat din cur sau un oral scurt la scoala in usa wc -ului si mai vorbim.vezi ce inseamna familia pentru cei mai multi in ziua de azi, cate divorturi sant din ce cauze si putem discuta asa cum t-am zas mai divremi cand voiai sa discuti cu un agnostic sau ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un copil este o binecuvantare a unui cuplu crestin.nu un blestem,ca sa faci avort si sa scapi de obligatii. orice copil vine in lume cu soarta si menirea lui si trebuie privit ca un mantuitor al lumii fiindca NIIIMENI nu stie cand va alege o cale dreapta in viata si va salva omenirea de la un dezastru, un razboi nimicitor, sau va inventa ceva ce va revolutiona intreaga omenire, stiinta, si progres.

| Silviuloan a răspuns:

Marturisesti duhovnicului el stie ce sa iti spuna.

| RaduMD a răspuns:

Prin "să faci dragoste" vă referiţi, probabil, la act sexual. În acest caz, da, actul sexual înainte de căsătorie este păcat. Este cunoscut ca "păcatul curviei".

Problema "dacă un cuplu necăsătorit face un copil, acel copil este un păcat" este eronat pusă, deoarece păcatele sunt acţiuni (cu fapta, cu vorba sau cu gândul) sau nonacţiuni (păcatele prin omisiune), nu sunt persoane. Nu se poate spune "persoana X este un păcat".

| MaicutaMaui a răspuns (pentru RaduMD):

Un pacat in forma umana.

| RaduMD a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Dar păcatele nu au formă umană şi nu au formă în general. Oare putem spune "o virtute în formă umană?". Desigur că nu. Putem spune "un om virtuos" sau "un om păcătos". Dar că păcatul ar avea accidentele unui om, asta nu putem spune.

| SmexyBoy a răspuns:

Pacat este curvia si preacurvia, faptul ca ai capatat un copil, nu reprezinta un pacat si nici copilul de asemenea.

| richarddawkins a răspuns:

Si aia in vechiul testament se casatoreau crestineste nu? pacatele sunt doar o mare porcarie exista legii

| emisefd a răspuns:

Da e un pacat si daca nu se casatoreste cu el si o mai face si cu alti tipi risca sa ia vreo boala.