| snoopy a întrebat:

Chistul ovarian se produce daca fata esti virgina sau nu?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chisturile ovariene nu au nici o legatura cu virginitatea sau lipsa ei. Apar in egala amsura la virgine si la femei.

| lays a răspuns:

Chisturile apar chiar daca esti virgina.si eu am avut!

| Lupu_Adina_1995 a răspuns (pentru lays):

Ai fost virgina cand ai avut si eu am chist ovarian de 5 cm si sunt virgina cum teacontrolat pe jos cu ce

| mystik a răspuns:

Un chist ovarian este o colectie de lichid si semilichid pe ovar si reprezinta o functionare anormala a ovarului. Chistul ovarian este destul de des intalnit, mai ales la femeile care au ciclu menstrual ovulatoriu. Aparitia acestor chisturi este direct legata de procesul de ovulatie. De aceea aparitia aceste chisturi la fetele care nu au avut menarha (nu au ciclu menstrual) sau la femeile care au trecut de perioada de menopauza (si nu au ciclu menstrual) reprezinta un serios semnal de alarma, fiindca acestea pot avea caracter malign.

| Jurnaldedecembrie a răspuns:

Se produce si cand fata e virgina dar si dupa dezvirginare, in functie de organism