| Hellobello a întrebat:

Ciclul fals apare si in a doua luna? Sau doar o data?
Daca ciclul meu a durat 5 zile si a avut o culoare obisnuita( rosu inchis ) poate fi ciclu peste sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa numitele sau consideratele menstruatii peste o sarcina sigura care este instalata in uter, reprezinta de fap niste simple scurgeri de secretii mucilaginoase mai mult sau mai putin sangvinolente care se pot produce in primele 2-3 luni de sarcina. Insa acele secretii de fapt, NU provin din uter si nici nu se aseamana macar din nici un punct de vedere cu sangele menstrual eliminat in timpul menstruatiei reale. Chiar si doar la o privire atenta a aspectului secretiei respective, a cantitatii eliminate, a modului de eliminare, si a timpului de manifestare, nicio femeie catusi de cat informata/educate nu ar putea sa faca o confuzie atat de grosolana. In cazul in care ultima ta MENSTRUATIE (si nu CICLU) a fost similara/asemanatoare cu celelalte menstruatii anterioare, ca si timp/durata, cantitate de menstruatie eliminate, flux zilnic de manifestare, aspect, culoare, consistenta, miros, etc, in acel caz este absolut sigur ca NU poate fi o menstruatie falsa. Multa sanatatE!

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Eu stiu o tipa care a avut pana in luna a 7 a de sarcina ...deci exista cazuri. Acum, daca o fi sau nu si cazul tau, chiar nu imi pot da cu parerea. Sunt foarte rare cazurile astea asa ca sansele sunt mult mai mari sa nu fii gravida decat sa ai menstra peste sarcina.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, pentru ca sangerarile peste sarcina dureaza maxim 3 zile cu cantitati mult mai micu de sange decat la un ciclu nirmal.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sanse extrem de mici sa fie vorba de menstruatie peste sarcina avand in vedere ca ai avut sangerari care au durat 5 zile.