| Ana268086547 a întrebat:

Pe data de 23 Iunie am avut un contact neprotejat, al doilea de cand mi-am inceput viata sexuală astfel ca a durat foarte putin (15-20 de secunde) din cauza durerilor. In ultimele luni am avut un ciclu menstrual foarte regulat pe data de 25 (desi in luna mai a venit pe 24). Acum ciclul a venit pe data de 27 si a inceput ca fiind mai inchis la culoare (chiar maroniu) si de o cantitate mai mica decat cea cu care eram obișnuita, următoarea zi a fost normal din punctul de vedere al culorii si cantității, dar azi in a 3-a zi pare a fi pe terminate si iarăși a inceput sa prindă culoarea maronie... Exista șansele unei sarcini? Am mai pus o intrebare si din ce am citit am aflat ca daca actul are loc cu 5 zile inainte de menstruație șansele sunt aproape de 0%, dar in alte cazuri am citit despre ciclul peste sarcina si ca poate apărea daca actul a fost inainte de menstruație si acum nu mai inteleg nimic cum trebuie. Care sunt șansele unei sarcini in situatia de față? Va rog, sunt foarte îngrijorată.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actul sexual amintit, intretinut in data de 23 Iunie a avut loc in cea de-a 26-27-a zi a ciclului menstrual a carei lungime este de fiecare data de circa 28-30 de zile, inseamna ca sexul a fost intretinut in PERIOADA INFERTILITATII --ABSOLUTE-- a ciclului menstrual anterior, adica IN ULTIMELE 9-10 ZILE. Este bine stiut/cunoscut faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN intruna din cele 2 trompe uterine indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual intotdeauna cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid numai/doar in ziua in care este produs, adica in urmatoarele MAXIM 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in cele 24 de ore avute la dispozitie NU se produce fecundarea sa, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin indiferent de cantitate, in lipsa ovulului formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA. Cu atat mai putin in cazul sexului intretinut cu 10 zile dupa data producerii ovulului. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu esti gravida daca ai avut menstruatie intre timp si mai ales ai intretinut relatii intime cu doar cateva zile inainte de aparitia menstrei cand fertilitatea scade undeva spre 0. Numai bine