| M.J. a întrebat:

Cine a folosit vreodata testul de sarcina "Barza"? Este prima data, pana acum am folosit Check sure. Este bun, il pot fac la 3zile dupa contactul sexual neprotejat? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte bun, dar nici un test din lume nu are relevanta la 3 zile de la contactul sexual.
Testul de sarcina se bazeaza pe identificare in urina a unui hormon produs de placenta. La 3 zile de la contact, inca nu exista placenta. Ea incepe sa se secrete hormoni de-abia pe la 6-7 zile de la conceptie. Dar e foarte mica si secreta doze foarte mici. In unele sarcini, placenta secreta cantitati mai mari si testul se poate pozitiva chiar din ziua a saptea sau a opta.
Dar daca testul e negativ, nu inseamna nimic. S-ar putea sa fii insarcinata si sa nu fie o cantitate suficienta de hormoni. Cam la 10-12 zile de la conceptie ai putea sa-ti faci un test de sange (gonadotrofina corionica umana). Daca vrei ca rezultatul sa fie 100% concludent, iti recomand sa faci testul dupa ziua 12 de la conceptie, preferabil prin ziua 14 sau 15.
Test de sarcina de la farmacie, ca sa fii sigura trebuie sa faci cel mai devreme in ziua 21 din urina de dimineata.
Sa-ti spun o poveste: am o colega care stie exact cand a ramas insarcinata (sotul ei a fost doar doua zile in localitate in perioada aceea). Vroia un bebe si era nerabdatoare sa afle. A facut primul test (Barza) la 14 zile de la conceptie, din urina de dimineata. A fost negativ. A doua zi a facut un Surecheck (deci 15 zile) - negativ si el. La 19 zile de la conceptie a facut un nou test Barza si, fiindca era negativ si deja ciclul ii intarziase 5 zile a mers la ginecolog. Ginecoloaga i-a spus sa mai astepte o saptamana si sa faca test din nou. In ziua 21 a facut un nou test Barza si era pozitiv (din acelasi lot cu cel din ziua 19). Acum are o fetita superba. Asadar, la 3 zile de la conceptie e imposibil sa afli daca esti insarcinata. Iti inteleg nerabdarea de a deveni mamica, dar ia-o incet.

6 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Am folosit eu "barza" si mi-au iesit 2 liniute si surpriza...nu eram insarcinata, deci barza e cel mai NESIGUR test.

| andreea_7473 a răspuns:

Testele de sarcina din urina se fac la 3 saptamani de la contactul neprotejat sau la 1 saptamana de intarziere a menstrei. Daca il faci mai devreme vei avea un rezultat fals (adica iese negativ dar poti sa fii insarcinata). Mai rapid de 3 saptamani poti sa faci testul beta hcg din sange, la 7-8 zile dupa contact.

| adiuca a răspuns:

Unii vorbiti prostii... acest test de sarcina are site in romana unde puteti pune intrebari si primiti raspunsuri de la ei, aveti indicatii si multe altele...
Spune ca testul se face la 2 saptamani de la contactul sexual neprotejat, doar atunci poate da un rezultat exact de 99% pentru ca niciun test nu asigura 100%, doar ginecologul...

| adela22 a răspuns:

Eu am folosit de 2 ori testul "Barza" si l-am facut la 3 zile dupa contactul neprotejat... dupa parerea mea este unul dintre cele mai bune si are si un pret accesibil.

Te pup! Bafta! Pa-pa!

| little_miss_sunshine a răspuns:

Testele de sarcina pot fi folosite la detectarea sarcinii la cel putin sase zile dupa conceptie

Alte răspunsuri