| Sara2 a întrebat:

Cine e normal sa plateasca cand iesi cu iubitu in oras? cum se imparte plata? sau cum se procedeaza (sa raspunda si fetele si baietii)

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pai daca baiatul ar plati de fiecare data asa fata ar profita de el si nu e corect

| Razvan a răspuns:

Fiecare ce consuma.Ca sa nu mai zica lumea ca fetele sunt pe interesphbbbbtChiar asa, putin respectlaughing

| Floreenofficial a răspuns:

O data fata o data baiatu...
nu sunt de acord ca numai baiatu sa plateasca si fata sa manance bine.adica sa isi imparta sumele in mod egal. happy

| Narfundo a răspuns:

Ma dupa parerea mea...in general plateste ala care are banitongue. Fata asteapta mereu la baiat, ma rog asta e alta problema.

| shtephie a răspuns:

Este normal si corect sa'si plateasca fiecare consumatia, mai ales cand suntem adolescenti si n'avem salariuwinking
cand avem servici ...mai face baiatu cinstewinking

| lovenotsex a răspuns:

Aici is mai multe discutii.Depinde de caracterele amandurora. Dar in unele cazuri consider eu ca baiatul ar trebui sa plateasca, tine de bun simt, evident nu sa fie bataie de joc. Dar daca sunt doar cateva intalniri si atat baiatul ar trebui sa plateasca, iar daca va deveni o relatie, se va ajunge la consensuri si in mare se va imparti fiecare cu consumatia lui, dar in majoritatea baiatul plateste.Si nu o consider o chestie de misoginism cu am mai auzit, desigur sa nu fie exagerata atitudinea. E o chestie inca odata zic de respect si bun simt, iubirea e mai presus ca banul.

| Duhovnicul a răspuns:

Normal ar fi ca fiecare sa isi plateasca propria consumatie, asta daca nu cumva faci cinste.

| Adyr0 a răspuns:

Daca are el 30 RON si ea 10 RON si vor sa manance o pizza care costa 35 RON pune el 30 si ea 5 ca sa faca 35 si restul de 5 RON il pastreaza ea. Acelasi lucru si invers, daca ea are 30 si el 10 restul de 5 RON raman la baiat. Depinde cine are mai multi bani la momentul respectiv. Merge si la sume mai mari, de exemplu la un restaurant, nota e 350 si restul de 50 raman la baiat sau fata in functie de cati bai are fiecare. Daca se intampla ca unu din ei sa nu aiba bani, plateste cel care are nu-i nicio rusine, ca banii nu cresc pe garduri. Asa fac eu, nu cred ca toata lumea e de acord cu metoda mea.

| anduta160 a răspuns:

Depinde de cati bani am in momentul de fata daca stau cam prost cu bugetul iar el sta destul de binisor plateste el(nu ca ii spun eu dar asa face el), asta nu inseamna ca daca am eu nu ii platesc si lui daca el nu are, sau ne platim fiecare consumatia.

| 16.laura.16 a răspuns:

Daca te invita el, plateste el. Dar, cand vine nota, tu poti scoate banii sa iti platesti partea. Daca refuza, atunci e foarte bine, daca nu, data viitoare cand te invita sa vii pregatita cu bani.
Daca il inviti tu, atunci va platiti fiecare partea.

| mihaela_7412 a răspuns:

Pai depinde cine invita

| Georgiana_4310 a răspuns:

Buna! Sunt fata si normal mi se pare sa plateasca baiatul, dar mai sunt si exceptii.

| yellowalien a răspuns:

Pai la inceput, la primele intalniri, cand baiatul vrea sa impresioneze fata, el plateste, dar cand relatia evolueaza, fiecare ar trebui sa plateasca propria consumatie. Mai ales in cazul in care ambii parteneri sunt elevi/studenti si nu au alta sursa de venit decat banii parintilor. Mie una asa mi se pare normal. Plus ca daca sunt cu un baiat, stau cu el pentru ca il iubesc, nu ca sa profit de banii lui...

| rosto a răspuns:

Inca din clasa a 5-a cred tata mi-a zis sa nu astept niciodata sa imi plateasca baiatul consumatia, si sunt de acord cu asta. pana la urma, daca nu are niciunul serviciu, de ce parintii fetei sa plateasca si pentru altcineva, nu vad rostul. si daca au serviciu, aproape la fel sta treaba, eu una stiu cat de greu se fac banii si cu cati nervi, asa ca nu am pretentia sa plateasca el. da, ca mai face el cinste, nu zic nimic, dar trebuie sa plateasca si ea daca nu e o c**va. (scuzati exprimarea)

| RoxAnana a răspuns:

Dupa parerea mea la prima intalnire daca baiatu i-a propus fetei iesirea la restaurant plateste el pe urma daca mai au loc astfel de intalniri...si partenerii se cun si nu se simt stanjeniti cine are mai putini sau mai multi bani e ok ca fiecare sa-si plateasca partea dar sa plateasca fata tot mi se pare aiurea total

| Yana a răspuns:

Depinde de ocazie. La ziua cuiva, face acela cinste. In lipsa unei ocazii speciale fiecare sa isi plateasca consumatia sa. La o prima intalnire, de exemplu plateste baiatul; mai apoi la o a 2a, daca fata are minte nu il mai lasa sa plateasca doar el. Parerea mea! big grin

[Yana]

Răspuns utilizator avertizat
| Casandra a răspuns:

Cel care invita

| Bianca_papusha a răspuns:

Niciodata nu mi-am platit eu consumatia. El plateste tot timpul, daomne auzi sa plateasca fatalaughing
Cel putin la mine in zona nu am vazut asa cevalaughingToti iubiti le platesc la fetele lor consumatia, poate cum si este o zona mai instaritahappy

| curcubela a răspuns:

Eu cred ca fiecare trebuie sa isi plateasca partea sa. Eventual baiatul se poate oferi sa ii plateasca iar fata daca o sa fie simtita o sa refuze categoric. daca baiatul insista e ok sa sa plateasca el dara sa nu devina un obicei.

| pauladrian a răspuns:

Daca e o intalnire, baiatul trebuie sa plateasca. Daca e o relatie ceva, nu conteaza care.

| z8 a răspuns:

Baiatul in general trebuie sa se ofere sa platesca. Normal ar fi ca fata sa se ofere sa-si plateasca singura sau macar sa protesteze un pic, macar de forma. Daca de 3-4 ori la rand baiatul plateste, deja fetei aleia merita sa-i fie facut vant...sau sa plateasca baiatul pana nu mai poate happy. Parerea mea.

| adrianaa a răspuns:

Depinde. iubitu meu mi a zis ca atata timp cat exista el dc sa dau eu bani, adica el nu mai reprezinta nimic?tongue
dar nah acum depinde de iubitu de langa tine...

| florynnaa a răspuns:

Aaa...cred ca fiecare isi plateste singur.asta doar daca baiatul (fata) nu face cinste

| melissa_3397 a răspuns:

Pai baiatu plateste masa si fata ii plateste in "natura"... laughing)... pai din kate stiu baiatul trebuie sa platesca cel putin la restaurant se sokotesc ei pe urma pe drum daca ii khear asalaughing

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Jumi-juma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heyyy
Sunt silviu si sunt primadata pe site-ul asta am citit intrebarea ta, iar cel care trebuie sa plateasca este cel care face invitatia. Mai ales daca baiatu a facut invitatia atunci el plateste. si sa iti mai spun ceva nu incerca sa pui si tu bani ai sa faci mai rau in cele mai multe cazuri baiatul se poate simpti stanjenit chiar jignit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare plateste ce consuma.
Nu am platit si nu voi plati consumatia unei femei din principiu.
Nu conteaza cine invita, unde sau de ce.
De ce ar trebui sa plateasca doar unul (de obicei cica barbatul)?! Ca "ea" ar face nu stiu ce grandioasa onoare prin prezenta ei sau ca ea e firava si sensibila si nu se cade sa-si plateasca propriul suc? Ce gluma proasta.

Răspuns utilizator avertizat
| angelsnastea a răspuns:

Ar fi normal iubitul sa plateasca, dar daca nu va intilniti de mult timp in jumatate