| Ana_2177 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine urgentcrying vergul a iubi ce inseamna la ens propriu si sens figurat? pls raspundeti dau funda.

sau mai bine sa zic asa m. a intrebat un baiat "v.ati iubit" adica eu si fostul meu prieten si eu i.am raspuns "el mai mult, eu mai putin" apoi m. a intrebat "si la propriu si la figurat?" si i-am zis ca el m-a iubit mai mult si eu mai putin dar la propriucrying sper ca nu a inteles ca am facut dragoste cu el...ca nu e asacrying...

Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

La propriu inseamna "a iubi", a oferi dragoste. La figurat este "a face dragoste". Un figurat cam tras de urechi, dar merge si el. Explica-i acelei persoane ceea ce ai vrut sa zici, ca sa nu se inteleaga gresit.

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi dacă a înţeles că i-ai pus-o, care-i problema?
E mai bine aşa... ca în cercurile sociale să laşi impresia că eşti activă din punct de vedere sexual. Astfel, scapi instant de superficialii care vor doar virgine din motive stupide şi total nefondate!
Salut!

| BubuLina999 a răspuns:

Adica la sens propriu daca ati facut ...si la figurat daca v.ati iubit adica ati tinut unul la altul

| Ana_2177 explică:

Verbul* si sens* scuzati.ma am gresit ca eram grabita...

| DTralala a răspuns:

Cam asta a inteles din ce i'ai spus tu. La propriu adica, pe viu daca pot sa spun asa laughing. In cazul tau ca ati facut dragoste.
La figurat ca v'ati iubit adica v'ati placut.
Mai bine ii explici baiatului inca o data ce ai vrut sa spui.happy
Incearca sa fii mai atenta data viitoare!
Pup :*