| Ana_2177 a întrebat:

"v-ati iubit?" (referitor la tu si fostul tau)sens propriu ce inseamna? dar sens figurat? sa ma ajute si pe mine cinevacrying...

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@ana,
tu i-ai raspuns la propriu, adica el mai mult pe tine, tu mai putin. Persoana respectiva vroia sa afle daca v-ati "iubit" si la figurat. Adica, daca a-ti facut dragoste. Tu ai raspuns cum trebuie. Dupa ce ti-a zis sa zici si la figurat trebuia sa ii zici ca nu il intereseaza astfel de lucruri. Si asa este. Nu vad de ce acea persoana trebuie sa stie detalii despre viata ta intima cu fostul.

pa, pa.

10 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@ sorinella,
A iubi, la propriu este intelesul obisnuit! iar la figurat, intrebuintat cu alt inteles decat cel obisnuit, intr-un sens deosebit de cel propriu. Uite:FIGURÁT, -Ă, figurați, -te, adj. (Despre cuvinte, expresii sau despre sensul lor) Întrebuințat cu alt înțeles decât cel obișnuit, propriu, de obicei pentru obținerea unor efecte stilistice. ◊ (Substantivat, n.) La figurat = într-un sens deosebit de cel propriu. ♦ (Despre stil, limbă etc.) Care conține (multe) figuri poetice; figurativ. – Din fr. figuré, lat. figuratus.

Hai sa iti dau alt exemplu ca vad ca esti convinsa 100% ca ai dreptate si ai curajul sa contrazici 4 pareri adevarate. Cand zici de ceva ca a luat foc [o casa, o incapere, o bucata de hartie] e la propriu. Iar cand zici la figurat e cu alt inteles decat cel obisnuit, adica asa: A luat foc cand a auzit vestea[adica era foarte suparat]. Data viitoare informeaza-te mai bine inainte sa fii "sigura" 100%.

pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@ana, asa este nu se merita! A dat vot stupid tuturor care au raspuns corect; dar stai linistita, abuzul de voturi stupide se "plateste". Daca ea considera ca votul stupid este o solutie mai buna decat aceea de a isi exprima punctul de vedere, sau de a-si argumenta parerea care considera ca este corecta 100%, treaba ei. Oricum, prin asta da dovada de lasitate.

pa, pa.

| Libelle a răspuns:

Ne-am iubit are:
-sens propriu-l-am iubit si m-a iubit, am tinut unul la altul
-sens figurat-am facut dragoste.

| Floreenofficial a răspuns:

Sens propriu:sentimente adica daca v-ati placut unu pe altu
sens figurat:daca ati facut...

| Ana_6509 a răspuns:

Ne-am iubit toată noaptea.-sens figurat.
Ne vom iubi toată viaţa.-sens propriu.

| Ana_6509 a răspuns:

@Sorinella20:tu eşti cea care în mod constant face aceeaşi greşeală. Sensul propriu este cel uzual el redând înţelesul obişnuit al cuvântului.

| Ana_6509 a răspuns:

@ Sorinella20: Prin calificativul stupid ce mi l-ai atribuit (şi nu doar mie ci tuturor care au răspuns CORECT) mi-ai dovedit faptul că nici nu merita să-mi bat degetele pe tastatură pentru a-ţi explica.Rămâi cu încăpăţânarea ta şi cu răspunsurile tale 100%,, corecte".

| Laura a răspuns:

Ce e aşa greu?
Cu sens propriu = dacă au tinut unul la altul
Cu sens figurat = dacă au făcut dragoste. laughing

| Ana_2177 explică:

Ma refer la faptul ca m-a intrebat un baiat "v-ati iubit?" (referitor la mine si fostul meu) si eu i.am raspuns ca"el mai mult pe nime, eu mai putin" apoi a intrebat "si la propriu si la figurat" si eu i.am raspuns "la propriu" credeti ca i.am dat de inteles ca am facut dragoste cu fostul ca eu am vrut sa inteleaga ca am tinut la el...la ce sens trebuia sai raspund?crying

| Sorinella20 a răspuns:

Doamneeeee, ma uit la cei care au postat sub mine si nu-mi vine sa cred ce convinsi sunt de o prostie pe care o zic.
Deci, Ana, propriu=fizic, concret, palpabil; figurat=abstract, deci a iubi la propriu inseamna a face dragoste/sex, iar a iubi la modul figurat inseamna a tine la cineva, a-i oferi sentimente. Crede-ma, am dreptate, desi vad ca toti spun contrariul. Si fiindca vad a tot mai multi gandesc invers, tind sa cred ca si baiatul care te-a intrebat daca "v-ati iubit", crede tot invers, adica ca propriu inseamna a iubi sufleteste. 100% garantez ca nu este asa!winking