| Adytza09z a întrebat:

Colegii revin cu o intrebare.
Ciclul pretenei mele i-a venit luna trecuta pe 13 a tinut-o 5 zile acum trebuia sa i vina tot asa cu aproximatie zic si eu.
E de fel cam neregulat ia mi-a zis.
Ca simptome are sanii plini dar nu o doare, diareie si un gust acru in gura.(va rog sa ma lamuriti sunt simptome de sarcina).
Si inca cv ciclul poate veni fara simptome?
Va multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment, aceasta faza a ciclului menstrual existenta unor SIMPTOME DE SARCINA este absolut IMPOSIBILA. Starile de rau, si/sau modificarile observate/invocate daca sunt reale atunci sunt provocate de alte cauze medicale sau psihice. Simptomele premenstruale pot exista/se pot produce dar la fel de bine pot lipsi cu desavarsire in perioada zilelor premergatoare inceperii/pornirii MENSTRUATIEI (si nu a ciclului). Sanatate!

5 răspunsuri:
| iStarGaming a răspuns:

Ciclul menstrual neregulat poate fi dat de multiple cauze inclusiv sarcina, dezechilibre hormonale, infecţii (bolile cu transmitere sexuală şi alte infecţii), cancer (cervical, uterin sau vaginal), traumatisme sau anumite medicamente.

Simptome care pot apărea:
• Arsuri la urinare;
• Infertilitate sau dificultăţi în a rămâne însărcinată;
• Febră;
• Dureri în regiunea inferioară a spatelui;
• Greaţă şi vărsături;
• Mişcări intestinale dureroase;
• Contacte sexuale dureroase;
• Dureri pelvine sau abdominale sau crampe;
• Simptome de perimenopauză sau menopauză precum bufeuri, cefalee, schimbări de dispoziţie, palpitaţii, tulburări de somn şi memorie;
• Secreţie vaginală neobişnuită.

| iStarGaming a răspuns (pentru iStarGaming):

• Greutate corporală foarte scăzută ce poate fi datorată malnutriţiei, exerciţiului fizic exagerat sau tulburărilor de alimentaţie;
• Endometrioză;
• Obezitate;
• Ovulaţie;
• Perimenopauza şi menopauza;
• Sindromul ovarelor polichistice;
• Sarcina;
• Alăptarea;
• Pubertatea;
• Bolile cu transmitere sexuală şi boal inflamatorie pelvină;
• Efectele adverse ale unor medicamente precum contraceptivele orale;
• Stresul;
• Fibroamele sau polipi uterini;
• Cancerul uterin, vaginal, ovarian sau de col uterin;
• Dispozitivele intrauterine;
• Hiperprolactinemie;
• Leucemie,
• Afecţiuni renale sau hepatice;
• Tulburări ale tiroidei sau suprarenalei.

| iStarGaming a răspuns (pentru iStarGaming):

Acestea sunt cauzele.

| Adytza09z explică (pentru iStarGaming):

Mersi colegii ii curge doar cv alb si nu stiu de ce nu apare menstruatia odata

| iStarGaming a răspuns (pentru Adytza09z):

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.