emanuellex
| emanuellex a întrebat:

Comentati, va rog frumos:
"Sa iubesti inseamna sa ii dai cuiva o sansa sa te distruga, si sa ai incredere ca nu o va face"

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Sa facem urmatorul exercitiu : Ii oferi totul, ii disponibilizezi totul. Il lasi sa aleaga, sa faca ce crede. Tu-l iubesti, deci vei crede cu tarie ca nimic din ceea ce va face, n-o va face impotriva ta. Daca intr-adevar iti dovedeste asta, inseamna ca ai ales bine.
Concluzia : Atunci cand esti intr-o relatie, lasa-l pe el sa faca "cel taie capul". Lasa-i libertate, daca ii pasa de tine, va stii cand sa se opreasca.

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iubirea e cel mai mare dar pe care il poti face cuiva. Daca faci acest dar si nu te astepti sa o imparta cu tine dupa e cea mai mare bunavointa. Daca stii ca faci acest dar pentru ca si altii sa fure cate un pic din iubirea ta e cea mai mare compasiune.

| fabiola a răspuns:

Fiindca am trecut prin ce spui as completa vorbele tale:increderea aceea sa nu fie 100%!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa-ti asumi cel mai mare risc, inseamna sa-ti pui viitorul si fericirea in mainile altuia, sa crezi in el fara rezerve, sa accepti sa fii vulnerabil, sa darui totul, sa sacrifici totul, fara speranta de rasplata. Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.

| bluesky a răspuns:

Foarte frumos...

| simoSTAR a răspuns:

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb. iubirea nu te poate distruge. te poate educa ca sa stii cum sa te porti mai tarziu, te poate face mai puternic/a, poate sa-ti dea incredere in tine

| Cryssy a răspuns:

Atunci cand te indragostesti de cineva si ii daruiesti inima ta, exista posibilitatea ca acea persoana sa te raneasca si sa te faca sa suferi, sa isi bata joc de sentimentele tale. Dar daca persoana pe care o iubesti, te iubeste atunci nu isi va bate joc de sentimentele tale si te va face fericit/a. Iubind o persoana si spunandu-i acest lucur, exista posibilitatea sa te faca sa suferi, dar sa te faca sa simti ca traiesti si sa iti aduca durere sau fericire in viata ta.

| theodoraafi a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos dar pe care il poti da cuiva. daca iti daruiesti sufletul aceea persoana care il primeste este posibil sa te raneasca, dar tu il oferi desi sti ca exista acest risc, doar pentru ca ai incredere deplina il el

leonardk
| leonardk a răspuns:

NIMIC mai adevarat.

| Babushka a răspuns:

Cand iubesti te daruiesti total personei iubite in care ai o incredere oarba riscul este ca te poate dezamagi si da la o parte, iar sufletul tau sa fie distrus de pers care candva iti era cea mai draga. De aceea se spune ca dragoste fara suferinta nu exista si ca pe tot parcursul cat iubesti risti in orice moment sa pierzi tot ce e al tau, iar sufletul tau sa fie distrus in cateva secunde!

| Doa'Do a răspuns:

Mno, incep cu texte de-ale mele blushing. Iubirea a fost lasata de Dumnezeu, nu?
" Sa iubesti inseamna sa ii dai cuiva o sansa sa te distruga "... se refera la faptul ca oricine poate iubi pe cine vrea, dar atunci cand acel cineva nu simte aceleasi lucruri pentru respectivul care iubeste... il poate distruge atata psihic cat si sufleteste.
" Si sa ai incredere ca nu o va face "... ei bine, asta e Speranta! Speranta ca mai ai o sansa la iubire, o sansa ca persoana la care tii sa tina la tine, sa te protejeze asa cum ai face si tu.

| Doa'Do a răspuns:

Atat * scuzati greselile

| IngerPierdut a răspuns:

Cand iubesti ii dai cuiva sansa sa te distruga deoarece esti constient ca persoana respectiva te poate sa faci sa suferi enorm, sa se joace cu sentimentele tale, sa plece intr-o zi si sa se naruiasca totul dar esti atat de indragostit incat ai impresia ca nu va face acel lucru pentru ca te iubeste si nu va pleca de langa tine niciodata. Esti atat de indragostit incat iti pui toata increderea in persoana respectiva, ai impresia ca si ea gandeste la fel ca si tine, nici nu-ti poti imagina ca se va gandi vreodata sa te dezamageasca, ca iubirea va rezista vesnic.

| mada. a răspuns:

Este adv, atunci cand iubesti esti ft vulnerabil, de aceea trebuie sa ai grija in cine iti pui increderea, si sa-ti lasi mereu rezerve ca sa nu ti se intample sa cazi de prea sus...cred ca iubirea e cel mai riscant lucru de pe planeta, dar daca este impartasita devina cel mai frumos lucru!

| Linguritza a răspuns:

Iubirea este ceva frumos care ii daruiesti cuiva dar odata ce el te insala cu alta atunci nu mai merita sa ii dai dragostea ta... dar ca sa ii oferi dragostea ta cuiva iti trebuie timp sa vezi daca aceea persoana o sa tina la dragostea pe care ii oferi.

| Aliyaa a răspuns:

Foarte adevarat pentru cand iubesti iti oferii inima ca pe tava (esti in stare sa faci orice pentru persoana iubita chiar sa ti dai si viata, simti ca fara el/ea lumea nu exista, ca atunci cand el/ea nu e langa tine minutele se trnasforma in ore)fara sa mai iei in considerare ca cel de langa tine isi poate bate joc de sentimentele tale u speri ca el nu o va face si ai incredere in el insa de cele mai multe ori nu e asa...degeaba ai incredere in daca el/ea isi bate joc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti inseamna a lasa inima libera si a nu amesteca ratiunea. Logicul trebuie pastrat logic chiar si in hatisul sentimentelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atrag totusi atentia ca a iubi inseamna ca o faci cu inima.Deci e vorba de sentimente.Ptr ce amestecati si mintea? Daca a iubi inseamna a te implica emotional apoi fa-o frate fara a amesteca ratiunea sau ce-ai facut prin ea ca nu mai este dragoste ci interes daca nu din partea unuia atunci din partea amindurora. A iubi inseamna a fi singuri si a fi multumiti unul de altul chiar si intr-o grota fara posibilitatea de a valorifica ceva din trecutul vreo unuia. A iubi inseamna noi doi, dar de acum...

| silviae a răspuns:

Iubirea nu te poate distruge. Iubirea te face mai bun, iti da putere sa mergi mai departe, sa depasesti obstacole in viata, te face fericit. Iubirea nu poate fi decat neconditionata, iar daca e asa, atunci nu te poate face sa suferi pentru ca nu astepti nimic in schimb, nu astepti rasplata pentru dragostea ta.