| dora_7535 a întrebat:

Considerati ca 16 ani este o varsta prea frageda pentru a iti incepe viata sexuala? luand in considerare fapul ca am fost sigura pe mine. fara semne de intrebare.etc.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, e prea devreme. Ai acum risc crescut de leziuni canceroase si precanceroase de col uterin. Ca sa eviti complicatiile si sa poti avea o viata oarecum normala, trebuie sa te duci, toata viata ta la ginecolog macar din 6 in 6 luni pentru consultatie si test Papanicolaou, incepand din luna imediat urmatoare inceperii vietii sexuale. Pana la 18 ani trebuie sa fii insotita de un parinte sau un tutore legal (banuiesc ca asta nu e o problema dat fiind ca esti atat de sigura pe tine).

| Barajag a răspuns:

Daca nu vrei sa mai copilaresti, atunci te poti apuca de facut treburi trupesti, insa trebuie sa fi pregatita pentru asa cevabatting eyelashes

| Sara2 a răspuns:

Daca erai sigura pe tine nu ne mai intrebai pe noi acum! eu mi-am inceput viata sexuala la 17 ani si nu am intrebat pe nimeni daca e bine sau nu, atata timp cat te simti pregatita poate fi si la 14

| madutza_ubytzik a răspuns:

Nu este o varsta exacta la care este potrivit sa iti incep viata sexuala! O incepi atunci cand tu te simti pregatita! Dat fiind ca corpul unei fete este pregatit de o sarcina inca de cand incepe sa aiba menstruatie nu e nici o problema varsta! E bine insa ca ai fost sigura pe tine dar sper ca ati folosit una dintre metodele contraceptive deoarece altfel sunt sanse sa ramai insarcinata. Si ca sa fi sigura ca nu ai contactat nici-o infectie cu transmitere sexuala ar fi foarte bine daca ai merge la un medic ginecolog insotita de unul dintre parinti sau ambii si medicul te va informa ult mai bine!
Sper ca ti-am fost de ajutor! Bafta!

| alexam a răspuns:

Pai, dupa ce ai pus intrebarea te-ai dat de gol ca deja ai facut-o asa ca ce mai conteza parerea unora si altora? eu mi-am inceput viata sexuala la 19 ani, acum e o moda dupa 12 ani tzop! Doamne fereste! Normal e, dupa 18 ani, caci atunci esti adult si responsabil pentru tine, faptele tale, corpul tau, pana la 18, cam parintii au asta in grija! big grin Ai grija deci de tine!

Răspuns utilizator avertizat
| cucu a răspuns:

Vezi ca exista un search pe siteul asta. foloseste`l. si da este o varsta destul de frageda pentru asa ceva, dar cum copii fac sex de pe la 14 ani nu ma mai mira nimic

| myrazvy a răspuns:

Si da si nu, nu stiu ce sa mai zic, daca te-ai simiti pregatita asta e

| Raisa a răspuns:

Daca simti ca esti pregatita, nu ai de ce sa te temi:*
Mie mi se pare ca e ok! Eu am 14 si am in minte sa o incep si eu la 16 ani sau 17 happy
Pupici:*:*

| Mwhahahaa a răspuns:

Da...prea devremehappy
Traieste-ti domne copilaria...lasa chestiile astea asupra adultilorlaughing

| warwara a răspuns:

Teoretic, este o varsta frageda pentru asa ceva, deoarece nu esti pregatit cum trebuie, nici fizic, nici moral. Dar daca ai fost sigura pe tine si nu regreti asta, cred ca este ok happy
Succes in continuare!

| Cryzy a răspuns:

Cel mai important este daca te simti pregatita si esti bine informata de riscuri.

| Anonimus a răspuns:

Eu dupa parerea mea zic ca nu e prea frageda varsta... daca u te simti pregatita

si maiales daca ai fost sigura pe tine e ok...

nu prea cred ca o sa-ti para rau daca a fost persoana potrivita

ai grija de tine mai departe:*

| keo a răspuns:

E varsta potrivita