| RAY a întrebat:

Conversațiile online cu sexul opus sunt pierdere de timp?

31 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, atat timp cat iti place sa faci asta si iei placere in activitatea aia, sau binedispunere, nu orice activitate trebuie sa duca undeva in afara de placere pur si simplu.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ce placere dezamagiri atat

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am inteles, deci la tine discutiile sunt drumul catre o relatie, atunci da, e pierdere de timp pentru ca nu faci ce trebuie, modalitatea de a porni la acest drumu este gresita, nu ca e online!
Deci problema nu este faptul ca este online treaba sau nu e, asa ca, intrebarea ta nu atinge problema. Drumul tau este incorect din start, si duce 97 % la esecuri.

Ca daca aveai drumul corect, nu mai ajungeai sa pierzi timp, ca aflai in 3 zile daca mergeti mai departe sau nu.

| Frank51 a răspuns:

Daca eu consider ca este pierdere de timp, da.
Daca eu consider ca nu este pierdere de timp, nu.

| Sofer a răspuns:

Dacă nu duc nicăieri conversațiile astea inutile chiar e pierdere de timp.

| SG1995 a răspuns:

Dacă nu ajungi la un numitor comun ce determină o întâlnire în viața reală: da!

| alexalx1234 a răspuns:

Da. Mai devreme sau mai tarziu tot te vei alege cu block fara motiv

| Mosotti a răspuns (pentru alexalx1234):

El nu a specificat scopul acelei discutii, trebuia sa zica conversatiile online in vederea unei relatii, sau conversatiile online asa pur si simplu cum vb noi aici?!
Ca daca e doar de discutie si atat fara finalitate, pana sa iei block, te simti bine palavragind si aia e, ramai cu ce a fost pana acolo.

Eu de ex puneam o regula, cand dai block sa spui motivul, iar cine da block aiurea, atunci inseamna ca sederea dumnealui acolo deja e putin in plus, adica lipsa de seriozitate.

| GirlOnline81 a răspuns:

Uneori astfel de conversații oferă momente de relaxare. Tot uneori, prin astfel de conversații se stabilesc legături frumoase, de durata happy.
Depinde de tine in ce scop vrei sa le folosești și dacă sunt pierdere de timp sau nu.

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Eu vream o iubita real nu discuti inutile, dar mi-am dat seama ca nu se leaga nimic real

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Ele știu asta?

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Banuiesc ca da

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Aici greșești tu, Ray. De ce nu spui ceea ce vrei și care iti sunt intențiile?

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Sincer poate pentru ca nici nu stiam ce vreau de fapt?

| eckblume a răspuns:

Depinde cu cine si cat vorbesti in mediul virtual. Imi place sa fac schimb de impresii, dar nu-mi pierd timpul asa zile intregi. Face to face e mai bine, dar pentru cei singuratici si conversatiile online ajuta. Nu pot spune ca e pierdere de vreme deoarece am aflat noutati, am dezbatut subiecte, am observat si inteles alte puncte de vedere fata de ale mele.

| Mosotti a răspuns (pentru eckblume):

Stai ca e altfel, daca sa zicem ca schimbi impresii o sapt inseamna ca iti place sa faci asta, si deci nu e pierdere de timp! Ca altfel de la sine te-ai opri, nu? Deci nu ai mai ajunge la acea pierdere de timp ca nu ti-ar fi placut si te opreai de dinainte sa fie considerat pierdere de timp.

Asa si eu discut discutii la infinit online si imi place, nu consider ca placerea mea e pierdere de timp, ocup timp ca sa ma simt bine.

| eckblume a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu de ce am zis asta, dar ca e vag. Spre exemplu, mi-a dat mesaj un baiat pe care nu il stiam. Suntem din acelasi oras. Am discutat subiecte interesante timp de o jumatate de ora. Dupa mi-a zis ca vrea sa ne vedem, iar eu i-am explicat ca in saptamana aceea eram plecata in alt oras si ne puteam vedea intr-o alta zi. Mi s-a parut baiat manierat, serios, dar a inceput cu insistente. Cica:,, Unde stai ca vin cu masina. Mie imi place a doua zi sa cunosc omul in realitatete ca esti super de draguta." Uite asa mi-am pierdut cam o ora si jumatate incercand sa inteleg ce e in neregula cu el si sa ii explic situatia. In final i-am zis ca nu ne vedem niciodata din acuza atitudinii si nu are decat sa-mi dea block. Omul a inteles, nah. Mi-a zis ca era in cautare de "gagici". Asta chiar consider ca a fost pierdere de timp. Da, e placere, insa poti da si de persoane nepotrivite. In fine, e o experienta. Am invatat ceva din ea.

| Mosotti a răspuns (pentru eckblume):

Na, omu vroia sex! Nu era rau. Dar daca tu nu vroiai asta, aia e. Pai stai asa, si de ce a fost pierdere de timp? A fost normal cum a fost, doar nu va puteati vedea in 5 secunde, trebuia o convesatie si asa mai departe, si dupa aia vedem daca e sau nu ceva.

Ca doar nu stai acum sa nu incepi o conversatie ca dai de persoane nepotrivite. Incepi si stii ca e posibil sa nu iasa bine, dar posibil sa iasa, nu ai de ce sa nu incerci.
Si are dreptate, de a doua zi sa cunoasca omul, deci nu talalaiala pe net 3 luni.
Si dupa aia cand va vedeati vedeai ce e, asa e si in real de fapt, deci nu ai cum sa ai doar succese.
Si in real te invita la o cafea si constatai ca vrea sex, deci e tot una.

| eckblume a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred ca ma intelegi. Omul voia sa ne vedem a doua zi eu fiind in alt oras. Mi-a zis chiar sa plec din locatia mea ori eu i-am zis ca nu imi schimb planurile pentru el. Sunt directa si spun daca nu sunt de acord cu ceva. Chiar si asa tot incepuse cu insistente. Puteam incheia discutia frumos, dar e si vina mea. Puteam sa nu ii mai explic nimic si lasam discutia balta fara sa ii mai dau lui explicatii/argumente.
De curiozitate, ti se pare normala atitudinea acestui baiat? https://www.oradesibiu.ro/......-la-sibiu/

| Mosotti a răspuns (pentru eckblume):

Aaa, mda, era cam nesimtit daca zicea sa pleci din locatia aia, ai dreptate.

Pui si tu niste intrebari, cum sa fie normal ce facea ala? Un ordinar.
Desi si la mesajele de pe Facebook exista ignore, sa vedem cate conturi isi facea ala?! Ca si conturile alea de Facebook necesita un mail sau un telefon, mi se pare ca nu mai poti face 100 mailuri pe acelasi nr de tel.
Insa mai bine sa existe un cont de rezerva si il da pe ala, sa vedem ce se intampla, nu da pe cel real.

Eu am tel de rezerva, mail de rezerva, Facebook de rezerva. Si asa vad cu cine am de a face. Trecerea pe real se face dupa minim 1 an de conversatie. Si cum celalalt nu stie ca e in teste, ar fi inceput f rapid sa faca tampenii, cine trece anul, e okey.

| eckblume a răspuns (pentru Mosotti):

Eu chiar aveam de gand sa ne vedem, dar incepusem sa ma tem dupa insistentele lui. Oricum, conversatia s-a incheiat frumos, pasnic.
Oricine isi poate lasa o aparenta frumoasa, fie ca e fata/baiat si apoi sa iti faci cruce din cauza atitudinii/intentiilor/comportamentului. Am intrebat, caci vazusem postarile fetelor amenintate si au fost destui care ii luau apararea. Cred ca baiatul are ceva probleme. Speria fetele si prin alte orase cu un cutit, pozele de la profilul lui erau furate de la altii. A fost dat afara de la facultate tot din cauza asta cu hartuirea. Intrebau ca de ce dadeau conturile. Eu am de rezerva, dar in 90% refuz politicos sa imi dau datele. Poate nu stai sa suspectezi persoana din fata ta si zici sa iti mai faci un prieten/o prietena. Oricum, sunt cazuri rare cand dai de asemenea persoane.

| Mosotti a răspuns (pentru eckblume):

Da, nu dai asa des de din astia bolnavi. Nu pot nici sa nu dau nimic, ca altfel cum comunic?! De aia am rezerve ca sa am ce da fara riscuri.
Si pui capcane sa jure ca esti tu, daca dai un Instagram, pui nume serios pe site de socializare, sau la FB, avatarul de unde te-a cunoscut, chestii. Sa nu se prinda ca nu esti tu. Si dupa aia isi da drumu omu zicand ca te-a prins.
Dupa aia, abandonezi contul hartuit si si-a luat-o. Nu faci conturi fara avatare, descriere si altele, ca se poate prinde ca e cont fake.
La telefon cartela, casuna pe nr de tel sa dea mesaje de la n numere, schimbat cartela, telul uzual nu are nici o treaba ala pe abonament.
Asa se face.

| LoveSleep a răspuns (pentru eckblume):

Lol, ce conversatie.
Tipa e oficial top 3 cele mai proaste femei in viata. Ii explica 30 min ca nu vrea sa vorbeasca cu el cand ar putea pur si simplu sa nu-i mai raspunda sau sa-i dea block, dupa care incepe sa-l jigneasca si sa ii vorbeasca de sus. Toate astea cand se vede de la o posta ca omul nu are toate tiglele pe casa.
Unde mai pui ca i-a dat si Facebook-ul ei.
Eu i-as inchide pe amandoi. Sau le-as interzice sa faca copii.

| Robert2526 a răspuns:

Da, logic ca sunt pierdere de timp. Cea mai buna metoda este face to face

| sunset10 a răspuns:

Depinde la ce te referi. Daca e o persoana random de pe internet, probabil ca iti pierzi timpul degeaba.

| RAY explică (pentru sunset10):

Si relatile online la distanta nu duc la nimic real

| sunset10 a răspuns (pentru RAY):

In majoritatea cazurilor nu, dar exista si exceptii. Avand in vedere ca in Romania (cel putin in cazul meu) doar barbatii vai de capul lor care nu stiu nici sa vorbeasca, nici sa scrie corect le scriu fetelor, bineinteles ca nu se leaga nici o relatie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mai duc la casatorie. Verisoara mea s-a casatorit cu un tip cunoscut pe Facebook. Si mai stiu cateva cazuri.
In peste 90% din cazuri discutiile online sunt pierdere de vreme. Daca ea nu iti raspunde si doar tu te bagi in seama atunci chiar ca iti bati joc de viata ta. In foarte putine cazuri se leaga ceva si persoanele se intalnesc in realitate poate chiar se casatoresc.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In foarte putine cazuri, bine sa te intalnesti cu cineva real de pe net e ok

| Mosotti a răspuns (pentru sunset10):

Depinde ce vrea, ca daca vrea doar sa discute si atat adica discutia e scopul in sine si destinde, e ok, daca asteapta ceva nu e bine, adica daca discutia e doar drumul catre un scop. Deci depinde!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit! De exemplu stiu destule cazuri, pe site de matrimoniale, ea vrea rel, tu vrei rel, ambii varste potrivite, acelasi oras, se intra in discutie, se schimba mai multe poze (ca in mod normal ambii trebuie la profil deja sa aiba una actuala si clara), a doua a treia zi se si vad si gata! In multe cazuri iese bine asa.
Daca se ajunge la iesire, e clar ca ambii s-au placut, au trecut proba eliminatorie adica fizicul, asa ca sansele sa iasa ceva sunt peste 60-70 %. E ca si cum ai fi cunoscut direct real de fapt.

In rest discutia online care e doar drumul catre o relatie, asa in prostie a la long si mai ales fara poze, da, este inutila.
Daca discutia e doar de discutie asa, merge, si se stie de ambele parti ca nu e drumul catre o eventuala relatie.