| anonimu123 a întrebat:

Copilul trebuie sa mosteneasca neaparat grupa sangvina de la parinti? Deoarece tatal meu are B3 mama A2 si eu de curand am aflat ca am 01.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Copiii mostenesc grupa de sange de la parinti, dar nu asa cum crezi tu, ci pe cale genetica. O sa incerc sa-ti explic, desi e putin complicat.
Pentru grupa de sange exista trei gene: A, B si 0. Fiecare dintre noi are o pereche (doua gene). A si B sunt dominante si se exprima intotdeauna. 0 este recesiva, se exprima numai cand face pereche cu alta gena 0.
Si avem asa:
indivizii cu perechea 00 au grupa 01
indivizii cu perechile AA, A0, 0A au grupa A2
indivizii cu perechile BB, B0, 0B au grupa B3
indivizii cu perechea AB au grupa AB4
Copilul ia o gena de la mama si una de la tata. daca parintii tai au avut combinatia B0 (tata) si A0 (mama), tu ai lua gena 0 de la fiecare si ai combinatia 00, deci grupa 0.
Singurele doua reguli sunt asa: un parinte cu grupa 01 nu are niciodata copii AB4, in timp ce un parinte cu grupa AB4 nu are niciodata copii 01.

| haiZI a răspuns:

Nu e nici-o regula.

| Andreea3219 a răspuns:

Grupa ta sangvina este o combinatie in cea a tatalui si cea a mamei, o sa inveti in clasele mai mari cum se calculeaza grupa sangvina in functie de cea a parintilor big grin pup:*

| Sweet00gum a răspuns:

E bine... Ca sa intelegi: fiecare grupa de sange este formata din 2 subdiviziuni... tu ai mostenit una de la tata si una de la mama. e ok, stai linistita

| Papusik_4304 a răspuns:

Nu. o poti mosteni de la bunicihee hee big grin fundita vot ceva?smug

| pure9 a răspuns:

Pai cam asa ar trebui. de obicei baieti mostenes gena mamei iar fetele pe cea a tatalui. Tu ar trebui sa ai AB4 daca paritntii tai ar fi amandoi homozigoti sau daca unul ar fi homozigot si celalat heterozigot ai putea sa ai ori grupa AB4 ori A2. eu zic sa refaci analizelewinking