| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am dezvoltat o depresie din cauza esecurilor in dragoste.
Prima oara m-am indragostit de un baiat nepotrivit care se pare ca nu tinea la mine si nu ma iubea pe cat o faceam eu.Am stat in situatia asta perioada lunga de timp cu gandul ca se va schimba ceva dar ma ranea continu pana am hotarat sa renunt definitiv.Am renuntat fizic si sa interactionez cu el dar de gandit ma mai gandeam pana am intalnit pe altcineva.
Dupa ce am intalnit pe altcineva a doua mea iubire am zis ca merita mai multe decat primul si cu el am ramas (chiar daca ma mai gandisem o perioada la primul mi-am scos din cap total ce a fost si mi-am iubit nespus iubitul). Doar ca in timp si el m-a dezamagit, s-a schimbat total o data ce ma "luat" si cu cat trecea timpul era mai rau iar el pur si simplu nu intelegea unde greseste.Nu considera ca ce fac eu e suficient de important sau pur si simplu simtea ca I se cuvin pana am plecat.Mi-am vazut de ale mele iar el incerca sa se razbune raninduma cu fel si fel de chesti ca ulterior sa spuna ca ii e mai bine singur, ca sa obisnuit cu ideea ca vrea sa isi vada de ale lui.Chiar daca eu l-am lasat nu am trecut peste in totalitate deoarece chiar l-am iubit foarte mult dar nu am mai putut sa lupt pentru cineva si ceva ce nu mai mergea.Nu mai puteam sta langa un aceberg de care nu ma puteam atinge,ce nu ma lua in seama,ce nu facea nici cel mai mic compromis pentru mine sau noi.Iar faptul ca el pana la urma cu tot teatru de moment a trecut peste iar eu nu imi denota ca eu chiar am avut dreptate, eu eram aia ce il iubeam mai mult.
Ulterior mi-am facut o relatie, e la distanta si aceasta persoana mi-a inselat asteptarile si mi s-au adunat foarte multe pe suflet incat am senzatia ca cedez.
Cum sa fac sa scap de depresie?
Cum sa ies din situatiile astea si sa nu imi mai pese sa nu ma mai doara faptul ca pentru alti poate eu sunt doar ceva trecator?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Problema e la romani pentru ca devin tarzani cu voi cand capata incredere si voi vreti sa-i manipulati dupa plac. Deaia nu exista compatibilitate intre voi romanii. Asa cum nici spanioloaicele nu ne inghit pe noi spaniolii si se despart la un moment dat. Isi gasesc un negru deala sau alta natie de om.

| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca toata lumea are esecuri de genu.
Doar o relatie nu te va face fericita.
Pe alte planuri esti ok? Daca nu, concentreza-te pe ele.
Cat despre relatii, esti tanara, ai tu timp...
Fi doar mai selectiva, nu te grabi.

| LoveSleep a răspuns:

Săraca de tine, cum dai tu numai peste scursuri, când tu ești o asemenea comoară.
Dacă relația mea s-ar termina, m-aș gândi unde am greșit. Nu contează că mă înșeală sau îmi dă cu vaza în cap, comportamentul ei e dat de ceva ce am făcut eu. Ce-ar zice să faci și tu la fel și să nu te mai plângi atât?
A, și dacă ieși cu un tip care te fluieră pe stradă și strigă "hei, pisi", te rog, în numele acestei superbe comunități, nu te aștepta să-ți aducă flori și să se arunce-n baltă ca să poți trece tu.

E patetic cum poți să spui că oamenii te-au dezamăgit. Nu te-ai gândit la asta și știu că e foarte șocant, dar e posibil, slabe sanse oricum, ca și tu să-i fi dezamăgit pe ei.
Așa că data viitoare, pornește de la "relațiile mele s-au terminat pentru că ceva nu a mers bine între noi".
Stai că mai am. De data asta e un sfat. Bărbații sunt proști. Dacă vrei să înțeleagă ceva, trebuie să le spui unde greșesc și să le arați consecințele încălcării lucrurilor pe care le-ai spus. Trebuie să-i spui unui tip și să-i dai de înțeles, că nu ești o tipă care acceptă să fie lovită, de exemplu. Fă-l să înțeleagă că dacă face asta, relația cu tine s-a terminat. În faci să te respecte făcându-l să înțeleagă că nu ești proprietatea lui și dacă face ceva ce nu vrei tu să facă, o să pleci. Chestia asta merge pentru lucrurile grave. Doar n-o să-l ameninți că îl părăsești că nu și-a pus ciorapii în coșul de rufe, nu?
Dar ca să faci asta, trebuie să valorezi ceva. N-o să-i pese niciodată că pleci dacă nu îi pasă dacă rămâi, logic. Dacă nu faci nimic toată ziua, ai un caracter infect și faci sex cu el din Paște în Crăciun, nu ai dreptul să-i impui lui ceva, pentru că nici tu nu ești departe de el. Și chiar dacă i-ai impune, nu i-ar păsa.
Dacă vrei să ai relații reușite, lucrează la tine. Găsește-ți defectele și rezolvă-le. Și apoi, poți să le pui lesă bărbaților dacă ai chef, ei n-o să se prindă oricum.

| Osana254 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu am spus ca sunt perfecta sau ca a gresit doar el.
Tocmai de asta am avut doar relatii de lunga durata pentru ca imi pasa si voiam sa creez ceva.Nu sunt genul de om care ia bagajul si pleaca la mama dupa fiecare cearta crede-ma am acceptat poate si prea multe si ma refer in ani nu saptamani sau luni.Mi-am analizat mereu greselile si am incercat sa le repar explicand ce si de ce, ca nu sunt vreo muta ce asteapta ca cineva sa ii citeasca gandurile.
Da poate greseala mea a fost ca nu am "pedepsit" omul la timp si mi-a trecut supararea repede si atunci au zis vorba specifica "oricum nu pleaca".Nu am inceput o relatie cu cineva ce fluiera dupa mine ci oameneni ce imi pareau seriosi si pe care i-am cunoscut in timp nu ne-am combinat in 2 zile.
Iar legat de partea sexula si afectiune eu sunt o persoana faoarte lipicioasa si atenta cu omul de langa mine nu cred ca se pune problema.In prima relatie eram destul de mica sa avem intimitati si am avut noroc ca mi-am dat seama la timp de tipul respectiv.In a doua cea mai lunga a fost ok pe afectiune prima parte a relatiei dupa el era prins cu alte lucruri si a deveni rece si am incercat timp indelungat sa ne reapropiem da nu a fost chip ca sa fie tot el dezamagit si mirat cand ne-am despartit (el era genu cu sex de paste si craciun nu ca avea pe cineva asa era el preocupat de alte lucuri).Iar in asta de acum afectiunea si sexul ar merge bine din partea amadurora dar cand se le faci daca suntem la distanta si el se da lovit si nu vine decat cand vrea (aici povestea e mai incurcata el trebuie sa se mute la oras ca sta la tara si nu ne descurcam acolo).

| AlexSalling a răspuns:

Draga mea Deea, dupa atatea relatii care au dat toate in esec, este normal sa fii dezamagita. Nu este vina ta, asa sunt unii barbati/baieti. Iti recomand sa te duci la un psiholog, el te va ajuta sa treci mai repede peste acesta dezamagire, depresie. Nimeni nu merita ca tu sa fii suparata din cauza lor, sa te simti rau. Crede-ma, iti vei gasi jumatatea la un moment dat. Exista 3 miliarde de barbati pe bila asta, crede-ma ca vei reusi in dragoste. Seara frumoasa si Paste fericit!

| UnTipObisnuit a răspuns:

Salut! Pur si simplu nu mai avea asteptari. Asta e tot. Asteptarile ne distrug deoarece nimeni nu le poate indeplini. Ia relatia ca atare, nu incerca "sa o faci mai buna". Acceptati-va reciproc in stadiul de existenta.
Pentru ca te-ai indragostit de cine este, nu de ce este posibil sa faca ca asa ai vazut tu in nu stiu ce film / carte.

| MelissaAdela a răspuns:

Bună Deea. Nu e capăt de lume dacă relațiile tale de până acum nu s-au sfârșit ca în povești. Persoana iubită vine fix când nu te aștepti. Gândește-te că există și băieți cu capul pe umeri și cu care chiar poți avea o relație de durată. Nu e nimic greșit cu tine doar încearcă să lași trecutul în urmă. Nu te mai uita la ceeea a fost pentru că îți vei face mai mult rău decât bine. E clar că problema a fost la cei doi pretendenți pe care i-ai avut. Ei nu au fost capabili de o relație și probabil că nu sunt nici la ora actuală. Asta e... băieții se maturizează foarte greu laughing
Fii mereu pozitivă, ok? :* Te pup.

| mgtow a răspuns (pentru MelissaAdela):

Nu vine deloc daca asteapta. La cum gandeste are parte de negativitate, va trebui sa gandeasca partea buna sa gaseasca unu normal

| MelissaAdela a răspuns (pentru mgtow):

Asta i-am zis și eu. Și da, sufletul pereche apare când nu te aștepti. Nu trebuie să-l cauți tu. Trebuie să aștepți momentul potrivit.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru MelissaAdela):

Daca ne-am baza pe asta, cred asteptarea ar deveni cam lunga.

| MelissaAdela a răspuns (pentru ROB3RT89):

Aolo... Fiecare cu părerea lui oameni buni
E decizia ei ce o să facă pe viitor.

| mgtow a răspuns (pentru MelissaAdela):

Nu vine deloc ajunge doar daca ai sperante sa ajunga. Daca te gandesti la unu care te bate ala va veni la tine