| user11080601008 a întrebat:

Cred ca am o problema, in relatia trecuta (prima fiind) am fost înșelată si mintita cu multe chestii in legatura cu mai multe fete, oricum, s-a terminat prost si e evident, iar acum am inceput sa vorbesc din nou cu un baiat care vorbea cu mine acum 2 ani dar mai micuți fiind ne-am certat din niste chestii prostesti in legatura cu niste prieteni si nu ne-am mai gasit. am inceput sa vorbim iar si ne placem din nou de ceva timp si ne-am mărturisit asta unul celuilalt si mi s-a parut dragut. Doar ca el e genul ala care se uita la fete si a avut foste iubite care aratau bine si la corp, si la fața. Eu am anumite insecuritati, complexe plus sunt cam paranoica din relatia trecuta dar nu o fac intentionat, stiu cum m-am simtit atunci si cat timp a durat si chiar nu vreau sa se mai intample din nou. I-am spus si lui de fosta relatie si de frica asta, ca se va uita la altele si va gândi chesti urate fața de mine, despre ele (sa nu intru in detalii, am impresia ca de fiecare data cand vede o fata e ceva gen "ce i-as face" si alte prostii). Culmea fiind ca el are destule prietene fete si am zis ca nu il opresc sa vorbeasca si el cu niste prietene, ca asa e normal sa ii dau libertate însă am aflat ca o fata s-a dat la el si el a raspuns ironic (se vedea dar tot s-a dat la ea) si m-a mintit in legatura cu ea, ca nu o cunoaste, ca abia au vorbit si peste o saptamana aflu ca tipa aia a vorbit si in privat cu el si ca deja si-au pus porecle si se numesc prieteni. Cand i-am spus ca m-a rănit faza asta si m-am simtit foarte prost si ne-am certat, a zis sa-l las in pace si nu mi-a mai dat niciun mesaj dar inca vorbea cu ea, se vedea ca tipa se da la el, mai mult au si iesit pentru ca l-a postat la story. Dupa ce i-am dat tot eu mesaj si ne-am impacat a zis ca nu mai vorbeste cu tipa asta dar nu stiu ce sa zic. Acum fricile astea sunt mai mari odata ce am fost mintita si a acceptat sa nu mai vorbim dupa atat timp si totul din cauza ei iar el a vorbit si a iesit cu ea. Nu prea am incredere ca nu mai vorbesc, el zice ca s-au certat si a inteles ce i-am spus in legatura cu ea dar nu prea cred. Ce as putea sa fac? Scuze ca am scris atat dar fara aceste detalii nu stiu cum as putea sa explic situatia incat sa mi se dea un raspuns serios si care m-ar putea ajuta.

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Hello, draga mea! În primul rând, încearcă să te apreciezi mai mult și să nu-ți mai calci pe inimă pentru băieți/bărbați.

Faptul că i-ai expus de la bun început fricile tale și că i-ai explicat ce temeri ai cu privire la relația voastră, îmi dă de înțeles că ești o persoană inteligentă, care știe să comunice. Also, faptul că i-ai spus că te-a durut/jignit atitudinea lui îmi dă dovadă de maturitate.

Ceea ce face el nu prea îmi dă de înțeles că i-ar păsa. Are mult atitudinea aia de: hai să mă distrez, hai să încerc, hai sa experimentez. Faptul că ți-a zis să-l lași în pace când tu ai încercat să îi zici cum te simți este pur și simplu un mare red flag. Nu așa te porți când îți pasă de cineva. Ca să nu mai zic că nu ieși cu alte tipe când ești deja cu cineva.

Obiectiv vorbind, ceea ce s-a întâmplat nu mai are nicio legătură cu temerile sau suspiciunile tale. S-a întâmplat și punct. Dacă acum l-ai prins făcând asta, îl vei prinde pe viitor făcând lucruri mult mai intime care te vor afecta mult mai mult.

Zici că nu mai vrei să treci încă o dată printr-o relație toxică în care să fii mințită sau înșelată. Singura soluție este să pui piciorul în prag imediat cum apar astfel de scene/comportamente/situații. Dacă tu îl vei ierta, te vei regăsi din nou în situația de a fi mințită sau înșelată.

Mai bine să suferi acum după el câteva zile, când încă e totul proaspăt, decât să suferi infinit mai mult și mai dureros peste 2-3-4 ani când ai investit timp și sentimente și speranțe.

Dacă acum face așa, cum crezi că va face peste câțiva ani când se va plictisi de relație?

Ai grijă de tine!

| Willis a răspuns (pentru AnotherGirl):

Subscriu

| user11080601008 explică (pentru AnotherGirl):

Nu suntem impreuna dar nici prieteni nu suntem, incercam sa nu ne grăbim pentru ca încă nu am stabilit o data sa ne dam un date oficial dar ne comportam ca un cuplu. a zis ca il enervez ca nu am incredere in el chiar daca vorbeste cu alte tipe, si daca vreau sa termin situatia sa il las in pace si la nervi i-am spus ca il las. credeam ca isi va recunoaste greseala si imi va scrie, au trecut cateva zile si tot nimic, doar imi privea story urile de pe Instagram dar niciun semn si intr-un final ma gandeam ca poate ar trebui sa discut cu el sa ii inteleg si lui versiunea, sa imi explice situatia reala cu fata si sa ii explic ca nu ma simt ok cu ea. si de atunci a spus ca nu mai vorbeste cu ea, nu pare sa mai vorbeasca dar mi e teama ca se ascunde doar puțin mai bine.

| AnotherGirl a răspuns (pentru user11080601008):

Dacă vă comportați ca un cuplu ce anume vă împiedică să fiți și oficial un cuplu? Când simți că e, este și atât. Nu vrei tu sau nu vrea el?

Din punctul meu de vedere, faptul că nu-ți răspunde mult timp la mesaje e un răspuns în sine.

Oamenii rareori se schimbă. Probabil el va continua să iasă cu fetele și să fie înconjurat de ele. Întrebarea e: poți accepta asta pe termen lung cu inima împăcată?

| user11080601008 explică (pentru AnotherGirl):

Astept sa spuna el ceva de relatie pentru ca nu vreau sa par insistenta și a zis si el ca ar fi bine sa ne rezolvam problemele prima data pentru ca ne tot certam din cauzele astea, am vazut ceva mesaje de la tipa aia ca ii scrisese ca o ignora dar nu inteleg daca a spus o la sensul ca o ignora de atunci sau a ignorat o cat timp a continuat sa vorbeasca asa cu ea

| AnotherGirl a răspuns (pentru user11080601008):

Nu știu câți ani aveți, însă la un moment dat îți vei da seama că dacă unui bărbat îi pasă de tine cu adevărat și te dorește alături de el, nu există să te lase să aștepți. Absolut deloc, trust me.

Also, dacă tu îi zici că vrei să știi dacă e albă sau neagră, nu înseamnă că ești disperată. Ci că te respecți pe tine și îți respecți timpul și nu vrei să stai să pierzi săptămâni și luni și ani până se hotărăște el că e ok sau nu. Când zic asta, nu mă refer să te milogești de el să fiți împreună, ci să îi zici clar: vreau să știu dacă vrei sau nu vrei ca să știu ce fac mai departe vu viața mea. happy

Nu-ți pierde timpul cu oameni care nu-și doresc din tot sufletul să fie cu tine. Totuși, decizia îți aparține în totalitate.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia, bat-o vina!
Gelozia este o boala psihica grava, pornita din lipsa de incredere in propria-ti persoana. Daca nu inveti sa te stapanesti si sa-ti folosesti creierasul inainte sa ai o reactie agresiva, nu va sta nimeni langa tine, fiindca un comporatment atat de agresiv sa controlezi si sa stii tot, nu-ti va permite nimeni.
Invata sa respecti omul si sa-l accepti asa cum este, ca-i normal sa avem relatii anterioare si sa salutam fostii prietenei, ca doar suntem oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumentul lui a fost ca s-au certat?! happy Nu ca nu ii mai pasa de ea, ca acum se va concentra pe tine.
Daca nu se certau era in aceiasi situatie?
In plus de ce i-ai mai dat mesaj dupa toata acea situatie?
El poate vedea asta ca o oportunitate sa profite de tine sau pur si simplu te va folosi pe post de pansament temporar.
Cu toate astea imi place sa cred in a doua sansa(in functie de context) asa ca din punctul meu de vedere poti incerca sa ii mai acorzi o sansa dar pastreazati o doza buna de scepticism iar daca la scurt timp te preseaza in acte sexuale se foloseste de tine.
Dar asta este doar o opinie personala.

| user11080601008 explică (pentru anonim_4396):

Tipei aleia i-a luat cateva luni sa vorbeasca asa cu el, mie cateva zile laughing si in timpul ala l-am intrebat daca o place pentru ca se cam da la el si a zis ca nu stie ce are ea de gand dar "el ma vrea doar pe mine si eu nu vreau sa inteleg" si spune ca aceste certuri sunt cauzate de mine, spunându i ca ma deranjeaza sa vad alte fete cu el cat timp noi suntem mai mult decat prieteni practic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru user11080601008):

Dupa cum am zis, poti incerca, bucurate de momentele frumoase impreuna dar pastreazati o doza de scepticism(a nu se confunda cu gelozie/paranoia), lasa loc de la adio cu s-ar mai zice. Nu incerca sa creezi o discutie din orice interactiune pe care o are el cu o femeie decat daca este vorba de flirt sau este mult prea concentrat pe ea.
Ce decizi depinde strict de tine, de experientele tale, de ceea ce ai invatat din ele, etc.

| Willis a răspuns:

Cauți pe altul care are ochii și mintea, la tine.
Nu înțeleg de ce vreți numai dăștia care își bat joc de voi.
Cum îți așterni, așa dormi.
Sunt mii de băieți și tu alegi exact ce nu îți trebuie...

| user11080601008 explică (pentru Willis):

Dar pare ca ma iubeste si chiar a stat sa ma asculte cu orice probleme si mereu a fost acolo pentru mine cand am avut nevoie, de asta nu am renunțat la el. stim totul unul despre celalalt plus nu ne ascundem cu absolut nimic indiferent de subiect. am ramas pentru ca asta e ceva rar dar faza cu tipa aia ma scoate din sărite