| nevermind3322 a întrebat:

Cred ca m-am indragostit de un baiat. Nu stiu exact ce inseamna dragostea, va spun cat de sincer pot. Nu cred in dragoste la prima vedere, si dupa parerea mea, dragostea este doar o reactie hormonala, un instinc primar de alegete a unui partener pentru perpetuarea unei specii. Eu asa cred, insa simt o atractie catre un tip. Nu e foarte frumos, nu e nici urat. E din clasa paralela. Sincer, lucrul care m-a "cucerit" la el e sinceritatea. E dintr-o familie mai "modesta", si am mai observat sa se tot uita la mine pe hol si cand avem activitati comune cu clasele. Nu pot spune ca sunt "nebuna" dupa el, as putea trai linistita fara baiatul asta, insa ceva din mine -cred ca orgoliul si mandria mea- ma impinge sa il fac al meu. Partea cea mai rea este ca stand mereu cu cea mai buna prietena a mea, nu stiu daca se uita la mine sau la ea. Ea nu prea vorbeste cu el, si nici el cu ea, insa nu se stie niciodata. Cand vorbesc cu el, nu ma ia "valul", nici nu am acei binecunoscuti "fluturi in stomac", ci simt o senzatie idioata de a-l imbratisa. E asa de penibil! Si cel mai "ostentativ" gest ce i l-am facut e sa ma prefac ca imi pierd echilibdrul si el sa ma prinda de dupa talie. Mi s-a parut foarte penibil, insa ceva din mine m-a obligat sa o fac. Nu ma judecati, fiindca am scris asta cu o sinceritate nuda, fara inflorituri, exagerari, minciuni. Ce pot face sa il "cuceresc" pe acest baiat?

Răspuns Câştigător
| ChristinaLVU a răspuns:

In primul rand, nu este penibil ce ai facut tu, ci normal. Eu cred ca ar trebui sa-ti asculti inima 90% si 10% creierul. Incearca sa stai cat mai mult cu el, sa-l cunosti, apoi incearca sa-i spui ca-l placi, dar nu direc. Spune-i ca tu cunosti o fata(tu) si un baiat(el) si ca ea il place si crede ca si el simte la fel, dar ea nu stie cum ar putea sa-i spuna ceea ce simte pentru ca se cam indoieste de sentimentele lui. Intreaba-l ce parere are si ce crede ca ar trebui sa faca acea fata(tu). Si daca nu-si da seama de cine naiba vb tu, spune-i cu tu esti acea fata si el acel baiat. Spune-i ca iti era putin teama sa-i spui si ca nu vrei ca prietenia voastra sa se destrame datorita unor sentimente mai profunde. Si. nu stiu. restul ar trebui sa vina de la sine.

| nevermind3322 explică (pentru ChristinaLVU):

Nu stiu daca tie sau lui mihallamarielena ar trebui sa ii dau funda. amandoua o meritati din plin. multumesc mult de ajutor! happy

| ChristinaLVU a răspuns (pentru nevermind3322):

Nu ai pentru ce happy
Da funda cui crezi tu. Eu nu ma supar. M-am obisnuit sa ma uit la raspunsuri si sa nu am nicio funda laughing

7 răspunsuri:
| stef112 a răspuns:

DA!laughing

| nevermind3322 explică:

Am uitat sa mentionez ca nu vreau sa il "cuceresc" pe acest baiat prin mijloace materiale, gen: bani, cadouri sau fazele cu "hai la o pizza ca fac eu cinste". Nu, il vreau doar cu ajutorul lucrurilor pe care i le spun, chiar daca sunt minciuni- nu-mi pasa. Apropo, dau celebra "fundita", pentru cel mai bun raspuns!

| FloriFloricaa a răspuns:

Gândești prea mult! sunt sigură că din cauza faptului că te gândești la tot. și aveți să-i arăți că-l plăci prin mici gesturi!

| labadecal a răspuns:

Avand in vedere circumstantele obositoare din acest parc imens, eu iti sugerez sa iti cumperi un caine pentru a avea o experienta fericita.In caz contrar, s-ar putea ca tipul de care iti place sa traga de fiare destul de des, deci nu stiu daca ii plac pisicile. Sper ca te-am ajutat. Daca da, te rog frumos sa nu imi dai nicio funda

| mihailamariaelena a răspuns:

Cred ca nu este doar un instinct primar.Cred ca tu chiar simti ca este baiatul vietii tale.Ar trebui sa petreceti mai mult timp impreuna.Nu ma refer la nopti in cluburi sau restaurante fitoase. Poate ii spui ca ati putea studia impreuna. Apoi sa aplici o serie de cuvinte ca,,ma bucur ca pot studia cu asa un baiat inteligent,, sau,, poate data viitoare putem sa ne vedem in alte circumstante, poate, sa ne plimbam prin parc?,,.