| Golanuu a întrebat:

Credeti ca am nevoie de aprobarea parintilor ca sa ma casatoresc? Adica ma casatoresc eu nu ei lol!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de acordul lor dacă ești minoră, ai 16 ani și ai capacitatea de exercițiu restrânsă.
Căsătoria între majori nu necesită acordul părinților.
Pa, pa.

| Libelle a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, ai nevoie.
Daca nu...esti liber ca pasarea cerului sa te insori.

| Rayyy a răspuns:

Nu este absolut necesar, insa ar fi de preferat sa ai si acordul lor.

| Cypronge a răspuns:

Intelegerea in familie e un lucru important dar din pacate nu poate fi intelegere tot timpul, parintii nu pot intelege unele din decizile copiilor, daca tu iubesti pe cineva cu adevarat si parinti tai iti zic ca nu e bine ce faci, atuncea tu trebuie sa te gandesti bine pe ce drum o vei lua, daca esti cu adevarat indragostit si sti ca persoana respectiva te iubeste la randu ei, atuncea e timpul sa iti faci o noua familie alaturi de persoana iubita, parintii iti vor acepta decizia in timp.
Asa ca daca esti indragostit fa pasul, si nu regreta, viata e prea scurta pentru regrete.

| anDa a răspuns:

Pai... nu trebuie sa le ceri lor permisiunea, dar trebuie macar sa ii anunti si sa le ceri parerea pentru ca ei te-au crescut si trebuie sa le spui despre gandurile si actiunile pe care vrei sa le faci.
Succes!

| adinakaty a răspuns:

Daca ai peste 16 ani ani automat nu mai ai nevoie de aprobarea parintilor, dar totusi trebuie sa le comunici si lor decizia ta sa vezi ce parere au, mai ales daca locuiti impreuna

| carmi_6480 a răspuns:

Da! Daca ai sub 18 ani, clar da.Si iti dau un sfat (experienta proprie)nu te grabi cu maritatul!

| foreverANDaDAY a răspuns:

Legea nu prevede acordul parintelui sau a tutorelui in cazul casatoriei deci te poti casatori fara acordul lor. Dar eu zic ca e bine sa le ceri si lor parerea si sfaturi.

| eDDy a răspuns:

Salut,

Parerea mea e ca da parinti te-au crescut ei tin la tine si ei iti vor vrea binele puna in ultima clipa cand vor muri. Si-ar da si veata pentru tine te asigur asa e un parinte adevarat, si ar trebui sa discuti cu ai tai sa vezi ce spun si ei sa vorbesti si cu parintii fetei si apoi va hotarati.

Bafta!