| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa fac avort am nevoie de aprobarea parintilor?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Si daca esti minora poti sa avortezi fara aprobarea parintilor. Te va pune doar sa semnezi ca ai fost de-acord cu avortul si ca il faci pe propria ta raspundere!

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana acum, legea impunea acordul parintilor pana la 18 ani. Exista un proiect de lege care dorea scaderea acestei varste pana la 16 ani. Presupun ca s-a aprobat.
Dar esti sigura ca vrei sa-ti omori copilasul? Din clipa in care ai ramas insarcinata, tu toata viata vei fi mamica unui copil. Tu alegi daca vei fi mamica unui copil viu (chiar si dat spre infiere) sau mamica unui copil mort. Vorbeste cu parintii tai, cu un psiholog, cu un asistent social si poate te hotarasti sa-i cruti viata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana acum, legea impunea acordul parintilor pana la 18 ani. Exista un proiect de lege care dorea scaderea acestei varste pana la 16 ani. Presupun ca s-a aprobat.
Dar esti sigura ca vrei sa-ti omori copilasul? Din clipa in care ai ramas insarcinata, tu toata viata vei fi mamica unui copil. Tu alegi daca vei fi mamica unui copil viu (chiar si dat spre infiere) sau mamica unui copil mort. Vorbeste cu parintii tai, cu un psiholog, cu un asistent social si poate te hotarasti sa-i cruti viata.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dupa ce ca e f. f. f. GREU de inteles DECE ai facut sex fara PREZERVATIV? - se pare ca NU STII NICI CA, URMARE A UNUI AVORT, POTI RAMANE S T E R I L A! NU AI SA REGETI ATUNCI? "AUTORUL" INCONSTIENT E DE ACORD? - SAU ABIA ASTEAPTA SA SCAPI DE SARCINA? - asta, presupunand ca nu ai pus intrebarea doar asa?! Mai fetelor, informati-va inainte de a sari in butoiul cu sex! Mai sunt si zeci si zeci de boli, intre care, si cateva MORTALE!>>>>>>>>...

| psiholoaga a răspuns:

Este nevoie de aprobarea parintilor numai in cazul in care ai probleme de sanatate mintala. Daca esti in deplinatatea facultatilor mintale, poti face avort si fara aprobarea parintilor. Ai grija insa unde stai in primele 24-48 de ore dupa, pentru ca s-ar putea sa ai nevoie de ajutor si ingrijiri. Poate la vreo prietena de incredere sau la iubitul tau.

auran
| auran a răspuns:

Draga mea daca ia banii necesari nu te intreaba nimeni de aprobarea parintilor. Dar, parerea mea este sa-i instiintezi si pe ei chiar daca vor fi tunete si fulgere in casa - eu as prefera sa stiu (ca parinte vorbind).
Sanatate

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca esti minora.

| kh1ss a răspuns:

Conform unei noi legi, adolescentele pot face întrerupere de sarcină fără acordul părinţilor. Noul act normativ acceptă ca adolescentele să renunţe la o sarcină nedorită fără acordul părinţilor.

| rey a răspuns:

Prietenii mei au copii de la 14-18 ani. Nici unul nu regretă. Acum au 30-40de ani. Mamele nu ştiu, o fată însărcinată nu poate gândi!
Trebuie să gândeşti din punct de vedere neutru al lucrurilor. Am o prietenă, mama viitoarei prietene, la 19 ani o aventură cu un soldat, însărcinată, soldatul i-a spus, copilul sau eu, a ales copilul, mama ei a ajutat-o să o crească, are 40 de ani şi nu regretă că nu a avortat.
Taţii cam o să fugă de responsabilitate bănuiesc, sau pe moment or să promită ceva dar... o să treacă promisiunea cu timpul...
Mama unui prieten se ocupa cu avorturi,, Îmi trebuie permis A1'', 20 min şi s-a făcut, şantaşază foştii pacienţi.
Dacă vrei să avortezi poţi. Dar... şi eu mă simt prost că am cumpărat anticontracepţionale care se iau după, max 72 de ore, am omorât şi aşa un copil dar cea care face?

Good Luck...

| littlesunshine a răspuns:

Sigur daca esti minora...

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Daca esti majora poti.Adica de ce sa-ti complici viata cu un copil si pe care nu il doresti. Fa ceea ce e mai bine pentru tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba-L pe Dumnezeu in ce fiinta te vei transforma daca vei face avort, poate iti place joaca de-a iubirea si sexul. Amin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face avort. Mai bine da-l spre infiere si iti salveti tie sufletul si lui viata. Este o crima sa iei viata unui copilas.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un pacat foarte grav.Iti distrugi viitorul. Sa zicem ca te vei casatori, si poate Domnul din multa lui rabdare si indurare iti mai da copii. Dar nu vei avea o viata in armonie. Cearta, suferinta, deznadejdia... o sa te lucreze psihic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu ar fi bine sati omori propiul copil dar daca nu ai cu ce sal antretii mai bine fa-o

| petronela17 a răspuns:

Unde as putea gasi o asemenea clinika in iasi in care sa nu am nevoie de acordul parintilor pentru avort

| nomi44 a răspuns:

Toti crestinii ce comenteaza ca avortul e gresit sunt a naibii de prosti. O sa te salveze dumnezeu daca sa zicem ca ai 14 ani si mori la nastere din vina varstei fragede? Si are dumnezeu de gand sa iti ofere un loc de munca? O scoala de unde sa nu fii data afara? Si o sa plateasca el toate chestiile ce are nevoie acel copil? Merita sa iti distrugi tineretea, sa iti dai viata pentru un copil cand si tu esti inca un copil doar din vina unui omulet imaginar (dumnezeu)?