| ceco a întrebat:

Credeti ca ar trebui facute ore de educatie in scoli? Eu sunt de acord cu lucrul asta adica uitati-va si voi cate intrebari despre sex vin din partea copiilor sub 15 ani...cred ca ar trebui sa se faca ore de educatie sexuala in scoli inca de la varsta de 12 ani cand copii devin interesati de sexualitatea lor...ati semna o petitie in acest sens?

11 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Da, dar profesorii le-ar vorbi copiilor in termeni de specialitate mult prea generali...si ma rog... e aiurea. Oricum pana la urma toti copiii stiu in ziua de zi care-i treaba. laughing

lolita
| lolita a răspuns:

Noi faceam educatie sexuala in liceu, asta acum 10 ani. in momentul de fata sunt de acord sa se faca si mai devreme.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Ar fi foarte bine daca ar fi ore de educatie sexuala in scoli pentru ca multi isi incep viata sexuala fara sa stie metode de contraceptie, fara sa stie care pot fi urmarile.

| mariaw a răspuns:

Da sa stii ca ai dreptate. Pt ca in conditiile lipsei de comunicare din familie, adolescentii aduna tot felul de informatii eronate. Si oricum curiozitatea lor se manifesta cu sau fara acordul "adultilor", asa ca o decizie matura ar fi ca procesul asta de informare sa fie supravegheat intr-o oarecare masura.
E revoltant ca adultii cred ca-si protejeaza copiii prin privarea de accesul la aceste lucruri si apoi se mira cum odrasla lor cuminte vine acasa cu burta pana la gurahappy

| mariaw a răspuns:

Nu e vb de profesori care sa dea aceste informatii, ci de elevi mai mari(in general de-a 12a) pentru ca altfel se transmite informatia intre cei apartinand aceleasi generatii. Acest lucru a fost initiat pentru cei din clasa a 9a prin programul TNT(tineri pentru tineri) unde se ofera informatii generale cu privire la sexualitate. Si ar trebui sustinut acest proiect

| ////////////// a răspuns:

Ceco ai dreptate, e la justa valoare stii imi place cum gindesti.

| loredanna a răspuns:

Anilag moldova tu cati ani ai?

| ceco explică:

Eu nu ma refeream la un profesor neaparat ca sa invete copii despre sex...am fost si eu la scoala si stiu cum sunt profesorii din ziua de azi ma gandeam ca un doctor, sexolog etc. sa ii invete pe copii nu asa cum e acum afli de la un prieten o chestie de la altu alta si de fapt nu sti nimic...cat despre parinti sti si tu cum sta treaba, pentru parinti sexul este un subiect tabu.mai ales parinti unei fete, pentru ei educatie sexuala data copilului inseamna sa nu faci sexlaughingsau cum am vazut intr-un film cand parintii unei fete de 12 ani curioasa despre sex ii spuneau ca daca face sex o sa moaralaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca parintii sunt cei care ar trebui sa dea astfel de informatii.de la varste fragede! ai mei-mama-asa a facut...nu mai suntem in secolele precedente cand sexul era un tabu.acum exista material cu informatii privind educatia sexuala arhisuficient, dar daca noi nu stim sa il folosim inseamna ca suntem redusi dea binelea...in scoli nu cred ca ar fi o idee buna pentru ca profesorul ar tinde sa predea aceasta materie sa ii zic asa cu un ton rigid sau in caz contrar sa fie luat la misto sau sa nu i se acorde atentie.parintii trebuie sa-si educe copii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va-ti aruncat cu raspunsuri, repede.lasati fratilor expertii.fiindca sunt in masura sa dea raspunsuri mature.si favorabile.eeee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ar trebui. Problema este sa se gaseasca si personal calificat. Ca daca vine profa de biologie, una grasa, ciufuta, cu voce baritonala si 5 negi pe nas, ofticata ca i-au pus aia de la minister in carca si chestia asta, e pierdere de timp.
Oricum, multe probleme nu stiu daca va rezolva, cred ca de multe ori adolescentii vor folosi net-ul pentru intrebari personale, pentru ca presupun anonimatul.