| Teardrop a întrebat:

Nu credeţi c-ar trebui să se facă educaţie sexuală în şcoli?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Uita-te pe site-ul asta la intrebari gen "m-am sarutat cu prietenul, sunt gravida" sau "am facut l**a, pot sa orbesc?" sau " am facut-o fara prezervativ anal si si-a dat drumul in mine, raman gravida?" si etc. ori educatie sexuala ori parinti mai duri ca face 16 and pregnant scor record la proaste in 2014

49 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ba da.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sunt total de acord si am ridicat candva aceasta problema pe site..lipseste cu desavarsire informatiile cu si despre sex si depre pericolele acestei practici care se pare ca in curand va deveni sport national.
O zi bunahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Bun raspuns, insa cei ce conduc cu adevarat aceasta lume nu sunt in total de acord cu asta.ganditi-va ca toti tinerii vor fi surprinsi si vor fi foarte atenti la aceasta ora de sexologie in scoli. Sau educatie sexuala. Desi aprinsi de ora de educatie sexuala, mii de tineri vor practicat mult mai des si de mai tineri sexul. Nu cred ca asta e bine. Pe de o parte ca efect negativ, pe de alta parte cred ca ora de educatie sexuala se face exact in familie cum a facut mama cu sora mea de la o varsta de 18-19 ani. Atunci si numai atunci, cred ca ora de educatie sexuala poate fi predata.Bineinteles ca asta e parerea mea.Vedeti dvs ca numai intrebarea aceasta pusa aici pe TPU, a facut curioasa destula lume. Daca ora de educatie sexuala s-ar baga la clasa 10-a sa spunem, acesti copii de numai 16 ani vor practica foarte des sexul. E mult de scris si cere mult timp pentru a dezbate aceasta tema.happy

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Nene, tu ai aruncat vreodată un ochi în jurul tău, în lumea în care trăiești?

LA 18-19 ANI?!

Tu nu vezi că adolescenții încep să și-o tragă de pe la 15?
De oprit nu-i poți opri. Oricum o s-o facă, pe la spatele părinților. Măcar să fie educați.

Tu chiar crezi că adolescenții își mai încep viața sexuală la 18-19 ani?! Nici măcar 10% nu fac așa...

Mă uimește, mă intrigă, chiar mă enervează naivitatea ta...

| caramela a răspuns (pentru Teardrop):

Nu zice nimeni la 18-19 ani, dar pentru Dumnezeu..nici la 11 ani nu concep si nici nu o sa intelg aceasta atitudine a copilasilor si a parintilor care ii lasa in legea lor..sunt mama si nu pot accepta asa ceva..am stiut sa im cresc copilasii in asa fel incat sa ii feresc si sa le explic pe intelesul lor ca nu tot ce zboara se mananca.
O seara bunahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Imi pare rau ca te enerveaza raspunsul meu,dar am vrut sa zic ca educatia sexuala se face in familie,cu mama si tata sub obesrvatie nu in scoli. Chestia ca si-o tragpe la spate parintilor denota ca nu au supraveghere stricta. Pe vremea mea,fetele se controlau periodic daca mai au sau nu himenul, daca nu,se educa foarte strasnic. Da, nu am ce face, nu-i pot opri, dar uun un parinte poate avea grija de copilul lui, il poate controla si ii poate da raspunsuri la toate intrebarile.Nu numai sa intrebe din Italia prin telefon: "mama, duci lipsa de ceva?" " vrei un laptop nou nout"? etc. O educatie strasnica consta si in parola pusa la laptop si controlat istoricul de navigare sa stii. Poate te enervez si nu esti de acors cu mine dar controlul in tot ce fac copii tai e o educatie, spre binele lui.

| Teardrop explică (pentru caramela):

Şi la 12 ani, o fătucă mai că face atac de cord că îi vine ciclu, şi habar n-are despre ce-i vorba.
Şi mama a ştiut să mă crească pe mine, şi să-mi explice ce şi cum pe înţelesul meu.
Doar că majoritatea părinţilor nu fac asta. Mereu e "prea devreme".

| caramela a răspuns (pentru Teardrop):

Nepasare/neglijenta si uneori indiferenta..de parca nu se vorbeste in media cate se intampla.
O seara bunahappy

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Eşti bolnav, jur.
Asta nu e grijă faţă de copil, e nebunie şi exagerare, încălcarea intimităţii copilului, neglinjenţă, răutate, abuzarea încrederii copilului...
Dacă aş avea un părinte ca tine, aş fi mereu deprimat.
Să ştiu că am o mamă sau un tată care mă spionează, efectiv, care vrea să-mi controleze viaţa.
Cum adică, domnule, să controlezi fata să vezi dacă mai are himenul?! Asta e brutalitate şi lipsă de bun simţ.
Aşa se degradează societatea.
Dacă ai copii, să ştii că o se te mintă mereu.

Eu mă duc cu încredere şi la mama, şi la tata şi le spun toate problemele mele şi le ascult sfaturile.
Asta pentru că întotdeauna am avut încredere în ei, pentru că nu mi-au violat niciodată intimitatea.
Doamne fereşte de oameni ca tine.
Controlul nu e o educaţie.
Cum crezi că poate copilul să vină să se deschidă în faţa ta? Cum crezi că poate avea încredere în tine?!

Oamenii ăştia degradează societatea.

| Teardrop explică (pentru caramela):

Scuze, nu înţeleg ce vrei să zici.

| caramela a răspuns (pentru Teardrop):

Despre unii parinti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Prin comunicare.iti raspund la ultima intrebare. Primul rand mi-a dat de inteles ce fel de persoana esti. Cu ce te-am jignit sa ma faci nebun?

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Nu m-ai jignit pe mine.
Doar că faci societatea să pară mai bolnavă decât este.
Dacă nici în părinţii tăi nu mai poţi avea încredere, atunci în cine?

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Ba da, ar fi o idee foarte buna, in ziua de astazi. Uite aici mai multe despre acest subiect pe blogul meu: http://goo.gl/5q7XSd

| mihai69 a răspuns:

La ce bun? nu vezi ce rezultate se obțin la română și la mate, care chiar sunt materii de bază ce ar trebui studiate cel puțin pentru promovarea examenelor?!?

| Teardrop explică (pentru mihai69):

Așa cum ai învățat la matematică să calculezi și la română să scrii, poți învăța și cum să te protejezi. Nu vorbesc aici de o materie de examen.

| mihai69 a răspuns (pentru Teardrop):

N-ai prins ideea: copiii din ziua de azi (în special cei care se dedau la practicarea timpurie a sexului) sunt TOTAL IMUNI la orice li se predă la școală!
Și dacă s-ar preda cursuri despre cum să devii milionar fără să treci pe la Virgil Ianțu, peste noapte, tot nimic n-ar prinde!
Sunt niște rateuri, și nu înțeleg de ce părinții nu-și dau seama că lăsându-i așa, vor avea chiar ei de suferit (și noi cu ei împreună, din păcate), peste câțiva ani, când pătura activă va fi formată doar din acești „geniali" sexi-papagali!
Căutați și priviți filmul „Idiocracy" - poate veți înțelege atunci care e de fapt pericolul real... ( http://www.imdb.com/title/tt0387808/ )

| Teardrop explică (pentru mihai69):

Nu-i aşa. Asta se întâmplă când cresc, şi încep să creadă că ceea ce fac în şcoli e o tâmpenie, şi că n-o să-i ajute în viaţă (aici e alt subiect foarte lung de dezbătut)

îI explici copilului din clasa a 3a că nu l-a adus barza, în clasa a 4a îi spui că e normal, ca să se obişnuiască de mic, că dacă dintr-a 7a îl bagi în termeni gen "penis" sau "vagin" o să râdă ca un tâmpit.

N-am nevoi de un film ca să-mi explice care e pericolul. Înţeleg şi eu, că nu-s proastă. Nu cred în filme şi cărţi de genu, eu cred ceea ce văd în jurul meu. Nu spun că n-au dreptate. Poate au. Da' eu nu cred.

| mihai69 a răspuns (pentru Teardrop):

Șiii, cam câți copii de clasa I din ziua de azi crezi tu că n-au habar că vin pe lume la maternitate, ieșind (printr-un procedeu oarecare) din burta mamelor lor? Mergi tu în orice clasă a V-a și spune-le copiilor că i-a adus barza, vezi câți nu cad din bănci de râs...
Eu consider că ar fi mult mai indicat ca elementele de bază ale acestei educații să fie făcute la cabinet, de către medicul de familie (sau de cel al școlii, dacă or mai fi existând), cu fiecare copil în parte, nu cu gloata, în clasă, de către dascăli pe care oricum, în ciuda celor ce susții, copiii nu-i ascultă.
Medicul presupun că e singura „autoritate" de care e posibil să mai asculte, ba mai mult, să și bage la cap ce le spune; măcar atât cred că mai le-a rămas - să știe că „doctor's orders" trebuie urmate cu sfințenie, dacă nu ai chef de spitale și injecții! (mai repede se tem de astea decât de note proaste).

| Teardrop explică (pentru mihai69):

Am zis clasa I nu clasa a 5a -.-.

Eu îmi ascult profesorii care se ştiu face asculaţi.

Dacă pui un copil faţă în faţă cu un adult pe care nu-l cunoaşte, şi care începe să-i vorbească despre sex, oricât de deschis ar fi el, s-ar intimida.

Şi eu nu mă refer la note. Ce, te lasă profesoru' corigent că ţi-ai tras-o la 15 ani?

Am mai spus, ar trebui făcută ca materia şcolară (cu note şi albsenţe) doar ca să nu fugă de la ora aia. Prima dată m-am gândit că ar fi minunat daca-r fi introdusă înafara orelor de curs. Aopi mi-am dat seama c-ar avea un caracter mai mult anonim, şi că nimeni n-ar da pe la orele alea, ca să nu piardă timpul.

Da' desenu' şi muzica la ce ajută? Sau şi mai rău, educaţia tehnologică.
Dacă se face religie, de ce să nu se facă şi educaţie sexuală, care ar fi mult mai folositoare?

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| sofisis a răspuns:

Se face deja in majoritatea scolilor.

| Oana92 a răspuns:

95% din intrebarile de pe acest site sunt dovada vie a faptului ca orele de educatie sexuala sunt incredibil de necesare!

| PedoBarbie a răspuns:

Există deja: se numeşte biologie ramura anatomie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se face destula, erau programe si pe vremea mea dapai acum. Problema e ca nimeni nu tine cont de sfaturile primite, li se rupe pixu de ele.

| Teardrop explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu există. Nu se face nici un program. Când eram eu în a 7a o venit o gagică plictisită și ne-o dat absorbante always și ne-o zic care-i faza cu ciclu. I-o scos pe băieți afară, și atâta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Teardrop):

Inseamna ca pe conducerea scolii o doare-n kuur de voi. Programe exista, eu am facut destule si nu am terminat scoala ieri sau alaltaieri. Acum, probabil sunt chiar mai multe.

| Seepty a răspuns:

Eu as vrea sa se faca pentru ca ne v-a ajuta in relatii noastre pe viitor si vo-m invata ca viata sexuala nu se incepe de la 13-14 ani ci trebuie sa astepti pana vei ajunge matur.

| andrei1237 a răspuns:

Bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Votati partidul poporului dan diaconescu

| Madayna a răspuns:

Ba da, chiar ar ajuta mult adolescentii sa invete sa se protejeze.

| stark47 a răspuns:

E cu du-te-vino problema asta. daca educi un copil in materia asta il vei face sa vrea sa si experimenteze.iar contactul cu lumea asta de la o varsta atat de frageda poate fi daunator.insa,poate e o atitudine pozitiva, in sensul ca elevi vor intelege ca nu e OK sa faca sex de la 13 14 ani...insa un elev sa asculte de la un profesor se intampla destul de rar, de aceea tind sa sustin ca ar mi mai mult daunator decat benefic.insa,o educate sexuala se poate face si cu parinti acasa.

| Teardrop explică (pentru stark47):

Problema e că părinţii, acasă, nu fac educaţie sexuală.

Da' la fizică ţie dacă îţi zice că gravitaţia atrage corpurile spre pământ, te arunci de pe un bloc, ca să vezi?

| stark47 a răspuns (pentru Teardrop):

Nu,insa am incercat sa vad cat de acurata e acceleratia gravitationala plus am incercat sa citesc presiunea atmosferica.+ti am raspuns la intrebare, poti alege ca fiind unu care sa te ajute sau nu.eu am ideea mea, nu am zis ca e cea mai buna, nici ca e cea mai rea

Răspuns utilizator avertizat
| StochirleaAlexandra a răspuns:

Ba da, este necesar.

| Dannyofficial a răspuns:

Cred ca da in ziua de azi copii isi cauta relatii de la 9-10 ani.

| Teardrop explică (pentru Dannyofficial):

Nu e vorba de relaţii. E vorba strict de sexualitate.

Relaţiile sunt ceva ce implică sentimente, şi nimeni nu te poate învăţa ce e în inima ta.

În schimb, e anormal ca fetele să creadă că pot rămâne gravide de la masturbare şi/sau săruturi, e anormal ca fetele să facă sex fără să ştie măsurile de protecţie şi riscurile la care se supun, e anormal numărul imens de avorturi şi de fete gravide pe la 15 ani.

E pur şi simplu anormal. Şi asta doar pentru că nimeni nu le explică cum stă treaba.

| Dannyofficial a răspuns (pentru Teardrop):

Cred ca aici sunt de acord cu tine.

| sjgdhsa a răspuns:

Se face sexologia din clasa a -7-a a -8a cel putin asa este la mine la scoala.

| Teardrop explică (pentru sjgdhsa):

Sexologie? Adică efectiv educaţie sexuală, sau materia din clasa a 7a de la bio?

| sjgdhsa a răspuns:

Sexologie am vorbit cu directorul si mi-a spus big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Acristinei_Valentin_1998 a răspuns:

Cred ca da

| danyel2012 a răspuns:

Eu cred ca aceasta educatie poate fi invatata usor si fara sa fie aplicata in scoli, dar totusi ar fi o idee

| baTTLe4uTr a răspuns:

Probabil ai pretentia sa se faca si la orele de curs...

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, NU, deoarece parintii le explica copiilor cand trebuie, despre asa numita combinatie sexuala. happy

| bogdan62003 a răspuns:

Da.Cred ca ar fi materia mea preferata.