| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca intr-o relatie, conteaza diferenta de varsta?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Conteaza sentimentele si respectul. Vorbesc de relatia intre adulti.La copii este doar o joaca de-a mama si de-a tata.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sigur ca da, tie ti se par ok o relatie intre o fata de 18 ani si unul de 40?

| SakuraMiraiEdo a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Eu ma refer la diferentele mici de varsta...Adica 2-3 ani.

| RAY a răspuns:

Dupa teoria mea conteaza asa
-atractia fizica
-statutul material
-carcaterul
varsta nu cred ca conteaza daca se implinesc astea 3 principi daca exista atractie fizica, carcater, statut social e ok

| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Totusi este considerat ca fiind normal sa existe niste limite, pentru ca diferentele sa nu fie mult prea mari, sa nu depaseasca o anumita "limita psihologica", de ordinul de peste 20 de ani diferenta. big grin

| Emilian65 a răspuns:

Daca este o relatie bazata pe o iubire adevarata, nu conteaza diferenta de varsta.

| LoveSleep a răspuns:

Contează.

| sofisis a răspuns:

Conteaza foarte mult pana la o varsta.
De la o varsta incolo, nu mai e chiar atat de relevanta.
De exemplu: daca tu ai 15-16 ani si el peste 20... e mare pentru tine.Tu esti copil, el adult.
Daca tu ai peste 18-20 ani si el peste 30...devine in regula prin simplul fapt ca si tu devii adult, practic plecati pe picior de egalitate.

| Oana92 a răspuns:

Depinde. Daca unul dintre parteneri este minor atunci da, conteaza. In cazul a doi oameni majori e posibil ca la un moment dat diferenta de varsta sa fie o problema, dar nu e obligatoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lel, evident.
E doar o prostie faptul că vârstă nu contează.
Acceptabil mi se pare să fie mai puţin de 10 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Tavitza123 a răspuns:

Nicidecum. Eu o data, am avut o relatie serioasa de 6 ore cu o femeie mai mare cu 8 ani ca mine. Thumbs up!

| asdfgasd a răspuns:

Cred ca stiu la ce te referi.
Este normal ca baiatul sa fie cel putin de varsta fetei sau mai mare cu maxim 15 ani atunci cand sunt ambii de peste 18 ani ca sa fie egali la mental, dar sunt cazuri in care si fata este mai mare decat baiaul cu 1 an- doi, asta nu prea conteaza, dar e ciudat totusi ca fata sa fie mai mare, e normal doar daca e cu cateva luni mai mare ca tine

| Broyalty a răspuns:

Din punctul meu de vedere, as zice ca diferenta de varsta fizica nu prea conteaza atata timp cat nu este o diferenta enorma.In schimb diferenta de varsta psihica, acolo este problema... daca aici este o diferenta mare, atunci relatia va fi mai dificila. Totusi pana sa ajungi la diferentele astea trebuie sa ai in vedere potrivirea de caracter sau modul in care se vor completa caracterele voaste