| SiMpLa a întrebat:

Credeti ca e normal ca o fata de 16 ani sa poata avea un prieten de 22? Sau o fata de 16 ani sa isi inceapa viata sexuala?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal ca o fata de 16 ani sa aiba un prieten de 22 de ani, dar in nici un caz nu e normal ca o fata de 16 ani sa-si inceapa viata sexuala. Si au am avut la 16 ani si jumatate primul prieten, care avea 21 de ani, dar nu s-a pus problema de sex, bineinteles. Prietenul meu tinea la mine si ma respecta si nici nu era pedofil, nu s-ar fi gandit niciodata sa faca sex cu o minora.

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În dragoste şi în război nimic nu e anormal şi nepermis.
Da, e în regulă.
Cât priveşte sexul, depinde de dezvoltarea ei fizică dar în general în opinia mea 16 ani e o vârstă potrivită pentru începerea vieţii sexuale.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Orice e normal in ziua de azi!

Daca exista atractie si dragoste nu mai conteaza diferenta de varsta deloc!

Subiectul despre sex la 16 ani : eu una nu-s de acord, ar trebui sa mai astepti macar pana la 18 ani ca sa stii sigur ca ai luat decizia corecta!

| Bacemi a răspuns:

Sa ai un prieten de 22 de ani e normal. Asta daca va potriviti. In legatura cu viata sexuala, ar fi mai potrivit sa mai astepti. Oricum, ar trebui sa iti cunosti prietenul ceva mai bine pana sa te gandesti la asta. Cel mai bine ar fi dupa 18 ani.

| nobody_9468 a răspuns:

Mie mi se pare perfect normal.La 16 ani ai destula minte incat sa-ti dai seama daca iubitul tau merita "mai mult", fiindca sexul deja numai este un subiect tabu pentru nimeni, cel putin eu asa consider. Daca este o relatie bazata pe incredere, iubire, sinceritate, etc. de ce nu si sex, mai ales ca la 16 ani a devenit o normalitate. Tu stii cel mai bine cand vrei sa treci la urmatorul pas, nu altii!
Cat despre diferenta de varsta nu vad care ar fi problema...totul este ca respectivul sa te merite!

Bafta.

| irina20 a răspuns:

Nu cred ca e o asa tragedie ca o fata de 16 ani sa aiba un prieten de22... Iar viata sexuala ar trebui s-o incepi cand iubesti si te simti pregatita, nu atunci cand esti presata sau curioasa. 16 ani nu mi se pare o varsta la care nu ar trebui sa faci dragoste cu persoana iubita... Daca simti fa-o daca nu mai asteapta 2-3 ani. Pup si bafta!

| gheorghita a răspuns:

Nu nu e normal. Dar acum tineri de dezvolta mult mai repede si gandesc mult mai matur ca generatiile trecute, trebuie sa avem incredere in ei, pana la urma ei sunt viitoru.

| SiMpLa explică:

Nu am degand sa imi incep viata sexuala la 16 doar am intrebat:d insa stiu ca nu este normal am vrut sa vad ca parere aveti si voi.

| nury a răspuns:

happyeu am 16 ani si sunt impreuna de 9 luni cu prietenul meu care are 22 de ani si totul merge bine fara relatii sexualehappy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| dulcik a răspuns:

Nu conteaza asa mult diferenta de varsta intr-o relatie.Acum un baiat de 22 de ani are anumite pretentii si intentii de la fata de 16 ani acum depinde de cat de mult e dispusa ea sa i le si faca.Acum lumea isi incepe viata sexuala mult mai repede asa ca nu prea vad nici o problema.La 16 ani esti un pic mai matura incat poti sa iei singura o decizie daca vrei sau nu sa iti incepi viata sexuala. Oricum ar fi destul de repede la 16

| andreea8pogner a răspuns:

Nu cred ca conteaza diferenta de ani antre voi interesul e sa te iubeasca, si eu am 19 ani si am logotnic care are 37 ani, e o diferenta mare dar ma iubeste sil iubesc, iar cu cealalta parte ce sa zic fiecare asi ancepe viata sexuala la cati ani vrea dar eu zic sa te gandesti bine sa nu regreti mai tarziu

| denysuk95_2868 a răspuns:

Da de ce sa nu fie normal... daca va iubiti nu e nici o problem, si cu viata sexuala big grin tzio incepi cand vrei tu. sunt fete care nu mai sunt de la 14 ani sau chiar mai mici... asa ca nu e nici o paguba atata timp cat te simti tu bine in pielea ta. puup happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva normal sa isi inceapa viata sexuala la 16 ani seoare copii din prezent nu mai au aceleasi menatlitai ca cei ce au fost ca noi...si diferenta de varsta nu este asa de mare.in plus asa e normal sa fie mai mare cu 4 sau 5 ani fata de noi ca judeca mai matur...big grin