| OneLa16 a întrebat:

la ce virsta credeti ca e normal ca o fata sa-si inceapa viata sexuala?

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sexul nu e numai placere e si responsabilitate.Cand crezi tu ca devii responsabila, asa in general?
General acceptat, la 18 ani.
O fata poate fi matura mult mai devreme de asta, dar actele ei, rar o dovedesc...

| MMihai a răspuns:

Dacă are creier, la vârsta când este capabilă să crească și să educe, un copil singură. Deci oricum după terminarea liceului.

| ascovit a răspuns:

Cand se simte pregatita pentrua fi mama, caci, chiar si cu metodele de rpotectie, poate sa ramana gravida, iar in cazul incare sarcina este nedorita, in orice caz, ca faci avort sau p[astrezi copilul, te-ai nenorocit!

| Picasso a răspuns:

Oophh fetele astea!

| Narcis2007 a răspuns:

Cand vrei tu dupa 17 ani

| Zuzu6235 a răspuns:

O fata virgina care vrea sa isi inceapa viata sexuala este pregatita sa o faca doar atunci cand este constienta de ceea ce inseamna acest lucru.Trebuie sa fie pregatita sa preia toate urmarile ei. Adica mai pe limba noastra sa ia in calcul toate posibilitatile, fie ele bune sau rele. Exisa relatii in care dupa o noapte de dragoste, unul dintre iubiti sa isi ia la revedere prin sarutari si imbratisari, ca a doua zi sa nu mai auzi de el. Dar majoritatea cazurilor sun ff rare. Insa o fata trebuie sa fie destul de matura in gandire sa isi dea seama ca prima data actul sexual este mai dificil si implica dureri pentru o fata virgina, insa nu trebuie sa exagereze cu asa ceva. Este ceva normal, iar durerea este unica, este o durere placuta. Personal am intalnit multe fete care ar dori sa mai treaca inca o data prin acea experienta, deoarece este o durere placuta, iar sexul nu trebuie absolutizat, el este o experienta ca oricare alta, un taram nou ce trebuie explorat. Desigur, protectia este necesara pentru ca acea experienta unica sa nu se transforme intr-un dezastru. Cam atat ma pot gandi. Have funwinking

| Mynewlifestyle a răspuns:

De obicei se spune ca de la 14 ani iti poti incepe viata sexuala eu ei bine nu-s tiu sigur dar cel mai bine e pe la 18 sau chiar dupa 18 ani...

| Rurouni a răspuns:

Dupa 18 ani cand ( sa speram ca ) e suficient de matura sa inteleaga ca viata sexuala nu e doar distractie, implica mult mai mult decat atat.

| Rurouni a răspuns:

@asineDDenisa :
Nu voiam sa dau de inteles ca sexul este o responsabilitate sau o metoda de reproducere big grin ci doar ca trebuie facut cu simtul responsabilitatii ( aici ma refer la protectie, sa existe si sentimente care fac experienta sexuala mai intensa, nu primul venit-primul servit, etc etc ).
Am zis 18 ani in speranta ca fetele sunt suficient de informate si pregatite pentru a nu exista consecinte nasoale ( care au devenit extrem de frecvente, in ultimul timp ). That's all happy

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Normal? Normal e cand se simte ea pregatita, nu trebuie sa aiba o varsta in minte pentru asta laughing

| NewMechaa2001 a răspuns:

Presupun ca varsta de 18 ani e minima.
Sau dupa parerea mea. daca as fi fata m-as dezivirgina in noaptea nuntii laughing
Acu` depinde de voitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Rurouni : Daca pana si sexul a ajuns sa nu mai fie o distractie ci o responsabilitate, o metoda de reproducere, care mai sunt satisfactiile vietii?

Legat de intrebarea ta, consider ca de la 16 in sus este destul de ok. Unele persoane la 16 ani gandesc destul de matur, pot lua decizii importante fara ajutor. Sun altii care la 18 ani arata/gandesc ca altii de 13-14. Varsta nu este ceva dupa care sa te ghidezi in asa ceva. Sunt altele care arata cand este momentul

| Blitsu123 a răspuns:

thinking Pf nu stiu.Depinde de ea si mintea eilaughing.eu cred ca dupa 18 17 19.cam asa incep astea da ma rog unele incep si de la 14straight facelaughing

| sexualitate_2725 a răspuns:

La 3 ani, daca nu o incepe trebuie sa ramana toata viata virgina.

| Cammy_6409 a răspuns:

Nu cred ca exista o anumita varsta! Parerea mea este ca.o fata trebuie sa aiba relatii sexuale cu un baiat atunci cand simte ea ca a venit momentul!