| carmi_6480 a întrebat:

Credeti ca exista dragoste fara gelozie? E posibil ca un barbat sa iubeasca o femeie fara sa fie gelos, chiar daca aceasta arata bine si multi barbati ii fac avansuri?

Răspuns Câştigător
| andreea7520 a răspuns:

Exista, dar probabil nu e acea dragoste adevaratahee hee
Habar n`am, prin gelozie parerea mea e ca demonstrezi ca iubesti cu adevarat pe cineva happy dar sunt si cazuri in care au asa multa incredere unu`n altu asa incat nu sunt absolut deloc gelosi happy deoarece stiu ca niciunul dintre ei nu ar accepta avansurile propuse! happy :*

48 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, eu cred ca poate exista dragoste fara gelozie daca ambii parteneri sunt inteligenti si isi respecta suficient partenerul.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, chiar admir un cuplu casatorit de vreo 4 ani, si care acum au un bebe, si toti sunt niste scumpi!
Initial ea era putin ingrijorata, ca era putin mai lata in solduri - la 24 de ani - dar, dupa ce am consiliat-o amical, am linistit-o, sper definitiv! (farmecul etern, al formelor rubensiene...)

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu, nu este posibil. Acel barbat nu o iubeste, ci doar o foloseste si se mandreste cu ea. Nu exista dragoste fara gelozie. Suntem oameni, deci nu putem iubi atat de altruist. Avem fiecare simtul proprietatii. Daca iubim pe cineva, il dorim cu siguranta pentru noi. Daca nu intervine acest sentiment, sa nu te mire faptul ca acel barbat are cu totul alte intentii si poate, doreste sa o paseze mai departe. Daca mai vorbeste de dragoste, sigur o face cu glas fals. Nu trebuie crezut si nici ascultat. Femei de genul sunt pe toate drumurile. Nu trebuie sa le implice pe cele care il iubesc. Candva va avea nevoie si de ele si de dragostea lor adevarata. Daca nu este nicidecum gelos, nu incerca sa fortezi nota pentru a-l face. Risti sa intri in dizgratie. Mai bine retrage-te cu eleganta si incearca sa fii verticala. Este unica sansa de a-l intoarce inapoi. Iti doresc mult si din inima sa nu mai suspini, si sa fii iubita cu adevarat.

nony
| nony a răspuns:

Gelozia este the evil sister a dragostei.Sunt gemene, una fara alta nu traiesc.Imposibil sa iubesti fara sa fii gelos.

| valy a răspuns:

Eu nu prea inteleg chestia asta cu gelozia.eu mai mult as numio neincredere.pentru ca atunci cand iubesti o persoana in adevaratul sens al cuvantului pai atunci este un lucru foarte bun.nu mai exista gelozie.sau ceva de genuwinking

| Luori a răspuns:

Daca el stie ca fata il iubeste numai pe el, atunci ar fi prostut sa fie si gelos. ar strica totu` rolling eyes

Da` depinde, uneori si gelozia este un mod de a arata ca iubesti acea persoana straight face

| bluesky a răspuns:

Da, atunci cand el are incredere deplina in ea si stie ca pe el il iubeste si ca nu il va lasa pentru nici un barbat!

| User a răspuns:

Da. da' cam rar.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Mai cum sa spun chiar daca nu isi exprima gelozia pe fata in sufletul lui este o urma mica de gelozie. dar tot ce conteaza e sa fie incredere

| zeeeeeex a răspuns:

Se poate sa se intample, dar foarte foarte rar (atunci cand are foarte mare incredere in tine) dar stii se spune ca daca e gelos, o face pentru ca te iubeste... dar ca orice altceva ce e in exces strica big grin

| Cryssy a răspuns:

Gelozia apare atunci cand nu ai incredere in persoana iubita. Pff. Chiar daca am fost si eu mai demult geloasa asta nu insemna ca nu aveam incredere in iubitul meu. Acum pot spune ca nu mai sunt geloasa. happy

auran
| auran a răspuns:

Daca gelozia nu devine o boala, atunci este mai mult decat normal.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Gelozia este modul de manifestare al orgoliilor. De ce să fii gelos dacă ştii că pe tine te iubeşte? Ar trebui să fii mândru dacă îi fac bărbaţii avansuri, asta înseamnă că ai făcut o alegere bună. Nu trebuie neapărat să fie gelos ca să te iubeascăhappy

| AndutzaAndu a răspuns:

Daca e gelos, asta inseamna ca iubeste femeia respectiva, daca nu ar fi gelos e ca si cum ar fi indiferent fata de ea, nu-i pasa, bine, nici gelozia dusa pana la extrem, pentru ca atunci nu se mai numeste gelozie, se numeste boala. Deci eu nu cred ca o relatie poate exista fara macar " un gram " de geloziewinking.

| Victoria a răspuns:

Dragoste fara gelozie nu exista. Cand iubesti, automat esti gelos cand vezi pe altul apropiindu-se de persoana iubita cu intentii clare.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Cand esti gelos inseamna ca iubesti, daca nu ai fi inseamna ca nu tii la acea persoana.Gelozia e normala cand apar conflicte, sau cauze care o incep.

| theodoraafi a răspuns:

Dragoste fara gelozie?
eu una nu cred. atunci cand iubesti vrei ca partenera/partenerul sa fie doar al tau/a ta. te-ai gandit ca poate e gelos dar se abtine?
ca sa nu va certati? poate el stie ca il iubesti si are incredere in tine.

| anna01 a răspuns:

Un barbat intotdeauna este motivat de gelozie, chiar si in iubire.Gelozie MODERATA atata dragostea. Poate barbatul respectiv NU VREA sa-si arate gelozie, aceasta fiind considera punctul vulnerabil al unui barbat, punctul de santaj emotional, nu vrea sa-si tradeze dragostea, dar cred ca altfel ar sta lucrurile daca alti rivali ar inainta avansuri iubitei; ar fi peste limita tolerantei orgoliului masculin. Dragoste fara gelozie poate exista in momentul unei perfecte comuniuni emotionale, cand increderea si sentimentul confortului se instaleaza dupa un timp mai indelungat, dar totusi hipertrofia geloziei nu este un semn de bun augur.

| vykkusor a răspuns:

Eu nu cred ca exista dragoste fara gelozie.acest lucru face parte din iubire, fara ea nu am sti ce inseamna suferinta, durerea... daca totul ar fi bine si nu am avea nici o problema viata ar fi trista, lipsita de culoare. daca sa fiu sincera si pe mine ma deranjeaza acest lucru, dar... din iubire trebuie sa accept.

| anonimmmmm a răspuns:

Este posibil asa ceva, doar in cazul in care baiatul iubeste prea mult fata si se teme sa no piarda gelozind-o prea mult.

| Sniper a răspuns:

Eu nu prea cred asta laughing

| teiubesc_5807 a răspuns:

Eu cred ca exista dragoste fara gelozie. Posibil ca un barbat sa iubeasca o femeie chiar daca aceasta arata bine si multi barbati ii fac avansuri, dar oricat de mult o va iubi nu va suporta ca altii sa ii faca avansuri(si nu fiindca e gelos, ci pentru ca se va simti umilit). Parerea mea.

| sabinozaur a răspuns:

Cred ca e destul de fain atunci cand afli si observi chiar si tu ca prietenul tau este gelos. te face sa te simti mai importanta.happy din moment ce el nu reactioneaza la niciun avans de la un altul. atunci straight face nu stiu. e nebun!straight face sper totusi ca exista ff putini barbati care sa nu le pese de nimic.happy

| carmi_6480 explică:

Va multumesc ca nu ati ocolit intrebarea mea, referitor la ce ati scris unii dintre voi, aveti dreptate, mi-a zis ca are incredere in mine pentru ca ii spun tot si ca daca l-as insela vreodata nu as putea sa ii ascund asta, in fine...sunt un pic confuza.

| Lavy_4392 a răspuns:

Cim zice Liviu Rebreanu in Jar: "Gelozia e sentimentul care te face ridicol şi te înjoseşte. Gelozia este umbra iubirii." Din punctul meu de vedere atunci cand iubesti si la randul tau esti iubit nu ai de ce sa fi gelos/a. Atunci cand esista gelozie nu este dragoste adevarata! referitor la intrebarea ta: da!

| Ys a răspuns:

Pai daca nu esti gelos sau geloasa asta inseamna ca nu iubesti acea persoana sau poate nu vrei sa iti arati gelozia pentru a nu te desparte de el\ea cum au spus multi. Dar gelozia tot este cand o\il vezi cu alta\altul razand, vorbin, plimbandu-se, si altele daca iubesti esti si gelos.

| citron a răspuns:

E imposibil sa nu existe un gram de gelozie

| ontyk a răspuns:

Parerea me e ca dragoste fara putina gelozie nu exista. Adica daca nu e macar putin gelos(a) inseamna ca nu iubeste si ca nu ii pasa.(Dupa mine).

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Nu exsista asa ceva