| AnonimulCurios a întrebat:

Credeti ca inaltimea conteaza intr-o relatie?
(Ma refer cand fata este mai inalta decat baiatul cu 3-4-5cm...)

Motivati raspunsul!
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Daca stai si te uiti la Romeo si Julietta, nu conteaza nici 5 cm, nici originea, nimic. Dar daca citesti toata povestea, o sa vezi ca aia au murit.

Adevarul este ca acea diferenta din pacate cam conteaza. Si faptul ca te deranjeaza, conteaza.

Este o acceptanta sociala ca in general sa fie el mai mare decat ea. Macar egali. Dar cand este invers, atunci social o sa simti mereu ceva care o sa te roada.

E ca si un pantof care te roade usor, poti sa mergi drumuri scurte cu el. Dar cand incepi sa urci pe munte... sau sa mergi mai mult, faci rana si basici in cel mai fericit caz.

Parerea mea este ca inaltimea nu conteaza, daca relatia este de scurta durata, cu scop clar. Daca relatia este de lunga durata, atunci inaltimea conteaza.

Stiu ca nu vrei sa auzi acest raspuns, dar eu ti-l dau din ce am vazut la altii.

Raspunsuri de genul ca dragostea nu se masoara in cm, sau chestii de genul acesta... Ti le vor da restul.

Tu poti sa incerci, dar tine minte raspunsul meu pentru mai tarziu.

| AnonimulCurios explică (pentru cristimihailov):

Raspunsul tau mi s-a parut cel mai bun asa ca iti voi da mai multe detalii, poate ma poti ajuta.
Iubita mea este mai inalta decat mine cu vreo 5cm... Ea ma iubeste mult, si eu am inceput sa tin la ea, dar totusi imi este urat ca unii prieteni mai imi atrag atentia ( " cum poti sta cu o fata mai inalta decat tine, vezi ca e mai inalte decat tine " bla bla bla ) si problema este ca ea o sa mai creasca pana la 16-17 ani cum este normal la fete, iar eu s-ar putea sa nu mai cresc (parinti sunt mici de inaltime iar eu sunt mare pe langa ei) si mai mult ca sigur o sa ma simt prost cand o sa fiu vazut cu o fata mult mai inalta decat mine.
Multumesc pentru raspuns, chiar m-ai ajutat mult cu el.

| cristimihailov a răspuns (pentru AnonimulCurios):

Salut,

Gandeste-te si din perspectiva parintelui care intotdeauna isi va proteja copilul cat mai mult de orice. Si ei sunt oameni si traiesc in societate. Copilul in general este mandria parintilor.

Si parintele isi doreste mult ca puradelul sa ajunga cineva, sa fie recunoscut in societate si respectar, etc : vezi aici dorinte de genul: copilul meu vreau sa fie doctor, pilot de avion, etc. Nici unul nu isi doreste copilul sapaligar, betiv sau drogat

Majoritatea lucrurilor se invart in jurul societatii. Iar societatea are niste reguli. El mai inalt ca ea.

Majoritatea prietenilor tai, ai ei, poate parintii sau rudele sau prietenii parintilor vor zice asta si vor lupta in mod indirect cu tine, tot bagandu-i diverse ganduri in cap atat ei cat si tie. Iar asta actioneaza ca picatura de apa asupra unei roci. La un moment dat va trece prin.

De aceea zic ca aceasta diferenta conteaza. Nu spun ca asa se va intampla, dar e mult mai probabil sa se intample asta, datorita factorilor favorizanti. Iar tu esti cel mai bun exemplu. Deja iti faci probleme... stai sa inceapa si ea sa faca asta si gata relatia.

Poate cel mai bine ar fi sa discuti deschis cu ea despre asta. Apoi daca esti inca in crestere si nu esti inca adult, mergi cat mai urgent cu putinta la medicul endocrinolog. Din doua motive: sa faci niste teste hormonale, poate ai vreun deficit de hormoni. Daca te simti prea scund, poate ar fi bine sa faci (doar la recomandarea si indrumarea medicului) un tratament cu hormoni de crestere.

Si lasa chestia aia cu predispozitia genetica. Pt ca e adevarat ca ceva se mosteneste, dar nu numai genele se mostenesc, se mostenesc si obiceiurile. (Sens extins al cuvantului mostenire)

| AnonimulCurios explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru raspunsuri, chiar m-ai ajutat.

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tatal meu a fost mai mic cu un cap de cat maica-mea si n-au murit. Nu trebuie sa bagi in seama asemenea prostii.

| shadow72 a răspuns:

Adevarule ca in pat pe orizontala nu prea conteaa inaltimea.
glumesc...e cam aiurea mai ales ca o fata va purta de multe ori tocuri

| RAY a răspuns:

Ba frate cand vad raspunsuri gen nu conteaza inaltime,aspectul etc cum naiba sa nu conteze asta e ipocrizie sa minti omul in fata, daca stai cu o fata mai inalta ca tine nu doar ca va rade toata lumea de tine uite copilu cu mama dar si ea se va simti neprotejata, ca exista cupluri de astea e din motive materiale, fianciare etc
in general femeile aleg barbati mai inalti ca ele asta e si demonstrat stiintific, inaltimea da conteaza clar apoi intelegerea, iubirea etc in ziua de azi ceea ce conteaza e banul atat

| corbulalbrosu a răspuns:

Da si nu.O iubire adevarata nu ar trebui sa fie impiedicata de un astfel de moft, dar din pacate traim intr-o societate in care aparentele conteaza uneori mai mult decat esenta.

| neutrino a răspuns:

In adolescenta perechea trebuie sa fie si frumoasa, estetica. Atunci cand fata este mai inalta decat baiatul, se vede ca naiba, si daca fata isi mai pune si tocuri, asa cum ii sta bine unei femei frumoase, atunci perechea arata ca dracu!

| h3r a răspuns:

Contează atâta timp cât te gândești la ochii celor din jur. Cu timpul, nu mai pui preț pe asta, deci depinde de la om la om.

Iar câțiva centimetri nu se pun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca nu conteaza. Am vazut nenumarate cumpluri in care fata era mai inalta. Doar daca nu te simti complexat sau ciudat ca este "ea" mai inalta ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza ceea ce simti nu inaltimea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar e aiurea sa vezi fata mai inalt ca baiatul dar crede-ma, avand 1.83 nu m-ar deranja o fata mai inalta ca mine ( chiar daca nu se gasesc multe de genul). nu m-ar durea de ce zicea lumea, nu multumesti pe nimeni niciodata cu nimic, dar doar cand ma gandesc la ce picioare sexy ar avea la inaltimea aia, imi dispar gandurile altora din cap laughing.

| NoName0x0 a răspuns:

Daca iubirea si conexiunea intre voi exista nu ar trebui sa conteze inaltimea, greutatea sau distanta, fiindca intr.o relatie ce are iubire adevarata, astea.s doar cifre. Bineinteles ca gura lumii nu o astupa nici pamantul, iar oamenii vor comenta, dar cum spuneam si mai devreme, nici asta nu ar trebui sa conteze! Bafta! happy

| AleAlexandraIdk a răspuns:

Sentimentele nu se masoara in cm!

| Flllaaa a răspuns:

Dar cand fata e mai scunda cu 30 de cm decat baiatul, cum e? Voi, baietii, va vreti mereu mai mari decat fetele. In orice. Dar nici asa nu compensati creierul mai mic.

| XxKidaaaxX a răspuns:

Parerea mea este ca nu conteaza, daca cei 2 se plac/iubesc nu are importanta fizic-ul

| inasiatat a răspuns:

Nu conteaza inaltimea! ( cu 5cm ) Ex: tu o iubesti ea te iubeste dar nu puteti pentru ca ea este mai inalta, daca e iubire adevarata nu mai contează! o spun din proprie experiența! Eu sunt puțin înalta si am avut iubit puțin mai mic cu 5 6 cm dar a fost iubire adevarata si nu a contat! Sper sa te ajut